Melyik az a sárga szépség, amire az olaszok a legbüszkébbek, habár az egzotikus gyümölcsnek számít? Gyors megfejtés: a citrom. Leginkább Nápoly, Sorrento és Szicília az igazi citromtermelő vidék, de Róma alatt szinte minden kertben megtalálható a savanykás gyümölcs fája. Minél lejjebb haladunk az olasz csizma szárán, egyre nagyobb, vastagabb héjú, göcsörtösebb küllemű, viszont annál ízletesebb citromot találunk. Aki még nem kóstolt ottani vagy onnan érkezett terményt, az nem is tudja, milyen az igazi limone-élmény!
Limoncello
Ezt a citromcsodát az olaszok "megörökítik", vagyis folyékony formában palackba zárják, ennek a nedűnek pedig limoncello a neve. Létezik sima és tejszínes változatban. Aki elsőre kóstolja, azt gondolhatja, hogy valami plusz ízt adtak hozzá, talán ízfokozót, de téved, csak a citrom maga, a gyümölcshús és a csodás ízű héj adják az egyedi aromát. A nálunk kapható citromból, még ha bio vagy kezeletlen, sem lesz olyan házi limoncello, hacsak nem találunk egy szuper dél-olasz citromforrást! Ezt a likőrt használhatjuk a citromos tiramisuban is. Az eredeti tiramisu receptben a jó erős kávéhoz egy kevés marsalát, szicíliai desszertbort adnak, vagy éppen pár csepp amarettóval fűszerezik. A citromos tiramisuhoz pedig a limoncello tud esszenciálisan hozzájárulni.
Tipp:
A krém elkészíthető hagyományosan, cukorral felhabosított tojássárgával, és fehérjével, ekkor a tejszínhab elhagyható, itt viszont a citromot tényleg csak cseppenként adjuk a sárgájához, ne húzza össze azt.
Krém
Mascarpone az alapja minden misunak, kezdődjön akárhogy: tira-, citro-, eper-, matcha- stb. A tejszínes krémsajt töménységét könnyíti ki a tejszínhab. Aki fogyókúrázik, ezeket a sorokat ne is olvassa, mert a krém következő hozzávalója a cukor, ami azon kívül, hogy édesít és a habot keményíti, a kalóriatartalmat is jócskán dagasztja! Ízesítőként használjunk hozzá egy egész citromról nyert héjat, nem lesz sok neki. Először pár csepp limoncellóval lazítsuk a mascarponét, aztán mehet bele a hab és a citromhéj.
Savoiardi
Olasz édességhez savoiardi jár, így hívják Olaszországban, a tiramisu hazájában azt a piskótát, amivel megágyazunk a tejzsírban nem szegénykés krémnek. Angol nyelvterületen nevezik ladyfinger-nek, vagyis hölgyujjnak, ez is sok izgalmat rejthet, de a francia boudoirs, vagyis budoárok, női szalonok megfejtést átadom másnak. Nálunk babapiskóta a becses elnevezése, ez érthető, mert magában ezt a sütit nem nagyon fogyasztják, inkább csak azoknak a babáknak adják, akiknek éppen nő a foguk. Ahhoz elég kemény kívülről, hogy el lehessen rágcsálni, viszont amint nyál éri, és az ilyenkor van bőven, rögvest elázik, így nem fulladhat meg tőle a kisgyermek. Ugye, milyen különbözőek ezek a nevek, akárcsak ha a macskanyelv külföldi elnevezéseit nézzük, érdemes utánuk böngészni!
Tipp: a krémet és a piskóta áztatásához készített keveréket édesíthetjük házi citromos cukorsziruppal, amit egy kezeletlen citrom héjával, 5 ek cukor és 10 ek víz összeforralásával készítünk el.
Tea
Ahogy korábban írtam, ez a piskóta száraz, a mascarponés krém pedig nincs olyan hatással rá, hogy megpuhuljon tőle, ezért, és az ízlelőbimbóink kényeztetése érdekében egy villámgyors áztatásra van szüksége. Az originális receptúrában kávét, itt teát érdemes használni, amit aztán édesíthetünk citromos cukorsziruppal és limoncelloval, vagy csak egy kis citromlével. A tea legyen jó erős, csak a meghatározó ízek tudnak átjutni a piskótán, különben elnyel mindent. Ennek a desszertnek csak úgy tobzódnia kell a citromaromában, azzal a meghagyással, hogy közben se nem savanyú, se nem édes!
Fotók és recept: Bagdi Gréta
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több szépség Grétitől: