Mégsem olyan jó ötlet citromot adni az italainkhoz?

Limonádé, koktél, tea vagy akár szénsavas üdítő: a citromot számtalan italban felhasználjuk. De vajon jól tesszük?

Számtalanszor hallhattunk már a citromos víz előnyeiről: beindítja az emésztést, jót tesz az immunrendszernek, illetve gyulladáscsökkentő lehet. Amikor betegek vagyunk, biztosan citrommal isszuk a teánkat, nyáron pedig el sem tudjuk képzelni nélküle a limonádékat.

Pedig a citromos víz akár egészségügyi kockázatot is jelenthet – ha nem figyelünk oda eléggé a gyümölcs helyes felhasználásra. A citromhéj felszínén ugyanis baktériumok és rovarirtó szerek is maradhatnak, amennyiben nem tisztítjuk meg eléggé. Ráadásul a citromsav a fogzománc eróziójához is hozzájárul.

Mégsem olyan jó ötlet citromot adni az italainkhoz?

Higiéniai aggályok

A citromszeletekkel kapcsolatban tehát elsőként az merülhet fel bennünk, hogy a gyümölcs talán nincs rendesen megmosva, amikor felhasználásra kerül, így a szennyeződések és baktériumok ott úszkálnak az italunkban.

Tanulmányok kimutatták, hogy az éttermekben és bárokban felszolgált citromszeletek számtalan baktériumot és vírust hordozhatnak magukon. Ennek oka lehet az, hogy mosatlan kézzel kezelték, vagy valamilyen szennyezett felületek tették ki, mielőtt a pohárba került volna.

Ez a tény önmagában is nyugtalanító, de nem árt belegondolni, hogy a nem megfelelően tisztított gyümölcsök számos egészségügyi kockázatot is hordozhatnak magukban, és potenciálisan betegségekhez vezethetnek. Olyan baktériumok lehetnek ugyanis rajtuk, mint az E.coli vagy a szalmonella, amelyek hasmenést, hányingert, hányást, hasi görcsöket és lázat is okozhatnak.

Mit tehetünk otthon?

Otthon is gyakran adunk citromot az italainkhoz, ám itt legalább mi befolyásolhatjuk, hogy mi marad a gyümölcs felszínén. A citromot, mint sok más gyümölcsöt, növényvédő szerekkel és vegyszerekkel kezelik a termesztési folyamat során, így ezektől kell megszabadulnunk egy alapos tisztítással. Ezt megtehetjük folyó víz alatt a kezünkkel, de ha szeretnénk biztosra menni, akkor a felületét szódabikarbónával is lesúrolhatjuk. Legyünk biztosak abban, hogy a fogyasztás előtt a szert eltávolítjuk a felszínről!

Mennyei citromos álom

A citromos álom a citromos tiramisu (aka citromisu) megúszós és olcsó verziója. A két édesség legnagyobb különbsége, hogy ebbe mascarpone helyett tejföl kerül, ami szintén csodás ...

Citromos sprotnikrém

A tonhalkrém szuper dolog, de ha ilyen iramban készítjük, pár év múlva végképp lemondhatunk róla. A jó kis retró sprotnikrém pedig legalább annyira finom!

Ezenkívül említettük, hogy a citrom savassága káros lehet a fogak egészségére, mivel idővel erodálhatja a fogzománcot. Emiatt a fogak hajlamosabbak lehetnek a szuvasodásra és érzékenyebbé válnak. Ezt a helyes fogápolás mellett azzal tudjuk elkerülni, ha nem visszük túlzásba a citrom fogyasztását.

Forrásunk volt.


Még több az egészségről:

Legújabb receptek

Dubaji csoki

A dubaji csoki most óriási őrület, úgyhogy muszáj volt kipróbálnunk, hogy valóban felér e a hírnevéhez.

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...