A címkézés gyakran kulcsfontosságú része a rendszerezésnek, hiszen így valóban karban tarthatjuk környezetünket: még a legtisztább hely sem marad sokáig jól szervezett, ha senki nem teszi vissza a dolgokat a helyükre.
Maradék
Ha lejárati dátumot írunk a maradékra, akkor egyrészt elkerülhetjük a pazarlást, másrészt a gyomrunkat sem fogjuk elrontani romlott ételek fogyasztásával.
Így mindig tisztában lehetünk azzal, hogy mi az, amit meg kell ennünk, hogy ne kelljen kidobni, és az étrendünk is sokkal változatosabb lehet, mert nem maradnak rejtett finomságok a hűtőben. A maradékot legfeljebb pár napig lehet tárolni fagyasztás nélkül, ha el akarjuk kerülni az ételmérgezés kockázatát.
Fagyasztó
Mindannyiunknak vannak rejtélyes dobozai a fagyasztóban, amikből sajnos elég gyakran csak szemét lesz, mert addig foglalják helyet a fagyasztóban, amíg ki nem dobjuk őket. Címkézzük és dátumozzuk fel a mélyhűtött paradicsompürét és gulyáslevest, és sokkal valószínűbb, hogy ezentúl időben elfogyasztjuk majd a későbbre eltett ételeket.
Termékek, amiket más tárolókba töltünk
Helyet takarítunk meg, és jól is néz ki, ha a lisztet, a cukrot és más termékeket hasonló (vagy egyforma) üvegekbe, dobozokba töltjük. Ez a gyakorlat azonban nem sokat ér, ha nem tudunk különbséget tenni a palacsintakeverék és a hagyományos liszt között, amikor villásreggelit szeretnénk készíteni, de az sem jó, ha só helyett megcukrozzuk az ételt.
Hűtőszekrény
A fridzsider polcainak, tárolóinak és fiókjainak felcímkézésével mindenki pontosan tudni fogja, hová tegye vissza és hol találja meg a dolgokat. A címkékkel nemcsak a hűtőszekrény rendjét tarthatjuk fenn, hanem pénzt is megtakaríthatunk, amennyiben nem vesszük meg kétszer ugyanazt a terméket.
Tároló rekeszek
Akár átlátszóak, akár nem, címkézéssel csökkentjük a vizuális zajt, és egyszerűbben megtalálhatjuk, illetve helyükre tehetjük a holminkat. Címkézzünk fel minden tárolóedényt, a garázsban lévő túlméretezettektől kezdve egészen a cipősdoboz méretűekig.
Fiókok
Helyezzük a címkéket a fiók belsejében jól látható helyre, hogy mindig pontosan tisztában legyünk azzal, mi hova tartozik. Még a fiókokon belüli rendszerezőket is fel lehet (és gyakran érdemes is) címkézni – ez a konyhabútorokra különösen vonatkozik!
Kamra
Címkézzük fel az edényeket, hogy tudjuk, melyikben mi van. A polcokat se felejtsük el, hogy tudjuk, mit hová tegyünk. Érdemes például a zöldségkonzerveket egy polcon, a sütési kellékeket pedig egy másikon tárolni (és így tovább), ha van elég helyünk.
Fűszerek
Akár fiókban, akár a kamrában vagy szekrényben tároljuk őket, hasznos felcímkézni a fűszereket, hogy ne nyúljunk mellé főzés közben, és ne égessük oda az ételt, amíg keresgéljük a megfelelő adalékanyagot. Ha mindent ellátunk feliratokkal, akkor akár csomagolásmentes boltban, ömlesztve is vásárolhatunk élelmiszereket, így csökkentve a háztartásunk szeméttermelését.
Még több otthoni praktika: