Cékla az év szinte teljes hosszában kapható, már akár sárga színben, de mégis a lila a legmenőbb. Vigyáznunk kell vele, mert a vágódeszkát és a kezünket is simán megszínezi. Azt viszont nagyon szívesen hagyjuk hogy az ételeinknek megadja az alapszínét. Minden hummusz finom, de egyik sem olyan pinkáns és színpompás, mint a céklás. Most egy nagyszerű olasz lepénnyel tálaltuk, nézd meg hogyan készülnek!
Céklahummusz
Minden hummusz alapja a csicseriborsó, itt mégsem a krémbe, csak a lepénybe került belőle. Helyette ultra krémes fehérbabbal habosítottuk a sütőben, héjában sült, majd hámozott céklát. Innentől minden a megszokott kerékvágásban zajlott, citromlevet, tahinit és egy kis salottát kapott. Tálalásnál szórtunk rá céklakockákat, fekete és fehér szezámmagot, retek és radicchio szeleteket, majd egy kevés görögjoghurttal csigáztuk fel a látványkedélyeket.
Farinata di ceci
Farinata, socca, torta di ceci, cecina, még ezeken a neveken is megtaláljátok ezt az élesztő és sütőpor nélkül készülő olasz lepénykét, avagy lapos kenyeret. Palacsintának is gondolhatnánk, de sütőben készül így mégsem illik rá ez a megnevezés. A csicseriborsó lisztjét vízzel, kevés sóval jól elkeverve hűtőbe tesszük állni hosszan, hat-tizenkét óráig és csak utána öntjük olívaolajjal kiöntött, kerek, kifejezetten erre a célra készült sütőformába, majd sütőben megsütjük. Odafigyelős feladat, púposodik, és ki kell szúrkálni, de közben egy jó hummusz, mint ez a céklás összedobható mellé.
+ 9 mód, így edd a cékás hummuszt még!
Vágott zöldséggel
Sokan kevés zöldséget fogyasztanak, és nem is ismerik ezeket, nem tudják, milyen változatosan használhatjuk őket, viszont, ha egy színes tálcán hosszúkás szeletekre vágott zellerszárat, répát, uborkát kínálunk nekik, simán belemártják a hummuszba és jóízűen megeszik vele.
Dresszingként
Sok-sok zöldsalátára téve hidegen, vagy párolt zöldségekre, például karfiolra, brokkolira locsolva nagyszerű. Egyszerűen annyit kell felhasználás előtt tenni vele, hogy olívaolajjal, vízzel, és/vagy citromlével kicsit fellazítjuk a könnyebb locsolhatóság érdekében.
Gyümölcsökkel
Ahogy zöldségekkel, úgy gyümölcsökkel is jó kombinációt alkot, főleg a cékla-, de bármelyik hummusz. Alma és körte, valamint szőlő, ezekkel érdemes indítani a hummusz-gyümölcs találkozót.
Szendvicskrém
Vaj helyett kenhetjük akármilyen kenyérre, tortillába, quesadillába, wrapre. Tegyünk sok salátát, esetleg grillezett zöldségeket rá. Nyitott és zárt, csavart szendvicsekben egyaránt működik a hummusz alapozás.
Sült húsok és zöldségek mellé
Vegán, vegetáriánus és húsos tálakon is jól mutat a sült és köret mellett egy kis színes szósz, ami megdobja az ízélményt.
Rizottóhoz
Egy kis sima fehérboros-parmezános rizottóba keverve, rögtön egy új fogást kapunk, ugyanakkor, ha csak a tetejére tesszük, megmarad az alapíz és kedvünkre hozzákeverhetjük, vagy csak mellé kanalazzuk.
Tésztaszószként vagy tésztasalátába
Ha nincs otthon csak egy kis adag spagetti, rákanalazhatjuk szósznak, vagy ha rövidre vágott típusú a tésztánk, például penne vagy fusilli, akkor tésztasalátát készíthetünk belőle.
Buddha bowlba
Mostanában a legmenőbb ha az otthon rendelkezésre álló élelmiszerekből egy csodálatos színes tálat dobunk össze, a lényeg, hogy legyen rajta saláta, mag, krém, főtt vagy párolt gabona és hüvelyes, csírák, a lehető legszebb elrendezésben. Az avokádó szinte kötelező elem, de milyen jól is néz ki egy buddha bowlban céklás hummusszal, és mondjuk farinataval, igaz?
Fotók és recept: Bagdi Gréta
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több szépséges süti itt: