Amennyiben szeretnénk (szó szerint) színesebbé tenni az étrendünket, mégpedig egy jól ismert, olcsó, egészséges és az év minden szakában elérhető zöldséggel, fogyasszunk több céklát! Ahhoz pedig, hogy ne unjunk rá teljesen a folyamatos céklafogyasztás során erre az ízes alapanyagara, megannyi receptre és kreatív elkészítési módszerekre lesz szükségünk. Szerencsénkre a cékla nyers, főtt és sült állapotában is ugyanolyan isteni: nézzük, mi minden készülhet belőle!
Nézd meg galériánkban a cékla elkészítési módjait:
Nyersen, sülve, főve - Így edd a céklát minden formájában
Nyersen – előételként
Bármilyen keménynek mutatja is magát, a cékla igenis fogyasztható nyersen, ráadásul így még jobban előjön harsány, markáns aromája. Fogyasszuk előételként, például carpaccio formájában: hajszálvékonyra szelve, friss öntettel, magvakkal, sajttal. ITT egy csoda recept hozzá.
Nyersen – reszelve
Ha nyersen szeretnénk enni a zöldséget, mindig úgy kell előkészítenünk, hogy vékony szeleteket vagy szálakat, kis darabokat kapjunk. A reszeléssel épp ezt az állagot érhetjük el: könnyen rágható, de pont kellemesen harsanós lesz így a cékla. Tegyük a reszelvényt például egy ízes, tzatzikijellegű salátába: ITT a recept hozzá.
Sülve – pürékben
A cékla akkor lesz a lehető legpuhább, ha egészben, héjastul, alufóliába csavarva megsütjük a sütőben. Ezután rengeteg különböző recepthez felhasználhatjuk, kerülhet például zöldségpürékbe. A legegyszerűbb, ha krumplipürét készítünk vele: ehhez ITT találjuk a receptet.
Sülve – tésztaszószként
Érdemes mindig a hűtőben tartani az előre megsütött céklákból (alufóliába csomagolva elállnak 2-3 napig), például azért, hogy elkészíthessük ezt a színpompás tésztaszószt. Az ízesítést kedvünkre variálhatjuk, az alaprecept ITT található hozzá.
Főve – gyors savanyítással
Félig nyers, félig főzött módszer ez, ugyanis a céklát csak le kell reszelnünk, vagy vékonyra kell szeletelnünk, majd össze kell főznünk hozzá egy gyors savanyítólevet. Ez egy rész vízből és egy rész ecetből, valamint sóból, cukorból és borsból (esetleg mustármagból) áll. Az előkészített zöldséget le kell önteni a forró, ecetes lével, majd letakarva állni hagyni 10 percig.
Főve – gabonaköretben
Gyors, mégis laktató köretet kaphatunk, ha összefőzzük a kisebb kockákra vágott céklát valamilyen gabonával. Bulgurhoz kifejezetten jól illik, némi színt is ad majd neki, a csodás ízen túl. Az egyedényes csodaköret receptje ITT található.
Főve – gyors levesként
Nem kell főznünk ahhoz sem, hogy céklalevest ehessünk – legalábbis a levest magát nem. Főzzük gyorsan puhára csak a zöldséget, majd turmixoljuk krémesre uborkával, hagymával és fokhagymával, hogy egy gazpachóra hajazó, frissítő fogást kapjunk. ITT a recept hozzá.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több okos konyhai tipp vár: