Ha idén ősszel a lekvár helyett a te házad tájékán is pálinka készül a beérett gyümölcsökből, akkor főzőmesterként neked is tisztában kell lenned a lehetséges buktatókkal. Szerencsére az Agroinform oldala nemrég csokorba szedte, hogy mire kell a leginkább odafigyelni a cefre készítésekor. Íme!
Fontos hangsúlyozni, hogy az otthon elkészített alkoholtartalmú italt felelősségteljesen és mértékkel fogyasszák azok, akik elég idősek hozzá.
5 tipp, amitől gyerekjáték lesz a cefrekészítés
1. Alaposan mosd meg a gyümölcsöket
Ha a beérett gyümölcsöket nem kézzel, hanem esetleg gereblyével szedted össze, akkor előfordulhat, hogy kavicsdarabok is bekerülnek a főző berendezéskbe. Ha pedig föld maradt a gyümölcsökön, akkor ez úgy nevezett akroleines erjedéshez vezethet, ami miatt ihatatlanul büdös és mérgező lesz a pálinka. Tehát alaposan mosd meg a gyümölcsöket, és minden esetben távolítsd el közülük a nem odaillő tárgyakat!
2. Jó minőségű gyümölcsöket használj
Csak akkor lesz igazán finom a pálinka, ha olyan gyümölcsök kerülnek a cefrébe, melyek között nincs rohadt és penészes sem. Ha mégis belekerülnek szennyezett gyümölcsök, akkor az eredmény nagyon elszomorító lesz, azaz kevés vagy teljesen ihatatlan pálinkát kapsz majd.
3. Így készül a jó cefre
A megfelelő erjedéshez mechanikus feldolgozás is szükséges, vagyis az aprítás és pépesítés elengedhetetlen részei a folyamatnak. De vajon mikor jó a cefre állaga? Akkor, ha nem darabos, hanem inkább főzelékszerű. A megfelelő mechanikus feldolgozáson felül továbbá szükséges lehet élesztő és pektinbontó hozzáadása is.
5. Nincs szükség cukorra
Ha cefréről van szó, akkor nagyon sokan úgy hiszik, hogy cukrot is kell betenni... De gondoljunk csak bele, hogy ha valóban érett gyümölcs kerül a masszába, akkor már nincs szükség extra cukorra. Sőt, az említett édesítőszer hozzáadásával csak rontani fogsz a minőségen. A cukor ugyanis „csípőssé“ teszi a pálinkát.
Még több gyümölcsökkel kapcsolatos érdekesség: