Azt állítja egy szakértő, hogy a carbonara és a pizza nem is olasz

Megosztó kijelentésével percek alatt milliónyi olaszt haragított magára a szakértő.

Egy olasz akadémikus nemrég hatalmast felháborodást keltett, miután kijelentette, hogy a carbonara receptje amerikai, és hogy Wisconsin az egyetlen hely a világon, ahol tisztességes parmezán sajtot lehet fogyasztani – számolt be a hírről The Guardian. De a szakértő még a pizzát is kikezdte...

Nem is olasz a carbonara?

A tiramisu és a panettone se olasz?

Alberto Grandi, a pármai egyetem élelmiszertörténész professzora a Financial Timesnak adott interjújában mesélt megosztó teóriájáról.

Az említett interjúban azt is elmondta, hogy a tiramisu és a panettone viszonylag új keletű találmányok, illetve hogy az olaszok többsége nem is hallott a pizzáról az 1950-es éveket megelőzően. Grandi egyébként arról ismert, hogy merész kijelentéseket tesz az olasz ételekről, de mostani megjegyzésével tényleg felszította az olaszok indulatait. Különösen azért, mert a kormány éppen most javasolta a hagyományos olasz konyhát az UNESCO Szellemi kulturális örökségének jelöltjeként.

A helyzet odáig fajult, hogy Grandi még Matteo Salvini olasz miniszterelnök-helyettes figyelmét is felkeltette, aki régóta hivatkozik a nemzeti identitás szimbólumaként az olasz ételekre. Salvini a közösségi médiában közzétett bejegyzésében azt írta, hogy:„egyes szakértők csak irigykednek az olasz ízekre”, majd hozzátette, hogy „az olaszos fogások nagyon jót tesznek az egészségnek!”

Erre alapozza Alberto Grande kijelentéseit

A Financial Times szerint Grandi állításai részben a meglévő tudományos irodalomból származnak. A carbonara kapcsán például Luca Cesari élelmiszertörténészt idézi Grandi, aki szerint a carbonara „egy Olaszországban született amerikai étel”.

Római Spaghetti alla Carbonara

A Spaghetti alla Carbonara születése a XX. század közepére tehető, hazája pedig Lazio régiója. Nagy valószínűséggel a II. világháború befejező szakaszához, az olaszországi ...

Kimchi Carbonara

Vannak, akik vonakodnak, és egyenesen gasztronómiai szentségtörésnek ítélik a nemzetek konyháinak fúzióját, én mégis imádok kísérletezni és új kapcsolódásokat felfedezni. Főleg, ...

A feltételezések szerint ugyanis a szóban forgó ételt először egy olasz szakács készítette 1944-ben amerikai katonák számára Riccionében, szalonnával és tojással.

Az olasz konyha valóban inkább amerikai, mint olasz

– jelentette ki Grandi a Financial Timesnak.

De, mi a helyzet a parmezánnal? Az Emilia-Romagna régióból származó parmezán sajt története a 12. századig nyúlik vissza, és Grandi úgy véli, hogy a 20. század elején Wisconsinban kezdték el gyártani az olasz bevándorlók, akik valószínűleg Parma környékéről származtak.

Az élelmiszertörténész azt mondta, hogy a wisconsini parmezán „pontosan megfelel az eredeti receptnek", mert a pármai társaikkal ellentétben az amerikai sajtkészítők sosem változtattak a recepten.

A pizza olyan különlegesnek számított, mint ma a sushi

Ami pedig a pizzát illeti, Grandi elmondta, hogy a második világháború előtt csak néhány dél-olaszországi városban volt megtalálható ez az étel, és az első, csak pizzát kínáló étterem 1911-ben nyílt meg New Yorkban.

A szüleim számára az 1970-es években a pizza ugyanolyan egzotikusnak számított, mint manapság a sushi nekünk

– mondta.

A nagy felháborodás miatt Grandi hétfőn úgy nyilatkozott a La Repubblicának, hogy nem érti, miért támadják őt olyan sokan. „Nem kérdőjelezem meg az olasz ételek vagy termékek minőségét, csupán történetileg korrekt módon rekonstruálom ezeknek az ételeknek a történetét" – szabadkozott az élelmiszertörténész.

Forrásunk volt.


Ezek az olasz finomságok is érdekelhetnek:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...