Nos, ha a calzonékról van szó, a receptlehetőségek tárháza végtelen. De mi most a hagyományos vonal mentén fogunk kalandozni. Tartsatok velünk!
Egy kis töri
A calzone alapvetően egy összecsukott pizza, mivel pizzatésztából készül, húsokkal, szószokkal, sajtokkal és zöldségekkel töltve. Ezután félhold alakúra hajtogatják, sütőben megsütik, és marinaraszósszal tálalják, vagy lecsorgatják vele a calzone tetejét. És bármennyire is laktató, ennek az olasz klasszikusnak lenyűgöző története van, amely éppoly gazdag, mint a szósz, amelyet az elkészítéséhez használunk. Íme minden, amit a calzone történetéről tudni kell, amely egészen a 18. századi Olaszországig nyúlik vissza.
Nápolyból indult
Az 1700-as évek Nápolyából származó calzonét az utcán árulták, és konkrétan street foodnak szánták.
Ebben az időben a calzonét úgy készítették, hogy a sütés előtt egyszerűen félbehajtottak egy nyers pizzát. Ha jól készül, a külső héj ropogósra sül, míg a ricotta és mozzarellatöltelék meleg és ragacsos marad.
Az olasz calzonék hagyományosan elég kicsik voltak, és mai napig azok, így a rohanó emberek számára megkönnyítik az elfogyasztást anélkül, hogy kést és villát kéne használniuk. Ellentétben a tésztával. Ami meglepő, hogy a calzone olaszul "nadrágot" jelent, ami vélhetően arra céloz, hogy ez egy "sétálós" kaja.
Amerikában kötött ki
Az elmúlt évtizedekben a calzone nagyon népszerűvé vált, főleg az Egyesült Államokban, leginkább az olasz-amerikai bevándorlóknak köszönhetően. Az olasz változatokkal ellentétben az amerikai stílusú calzonék elég nagyok ahhoz, hogy két vagy több ember is elfogyaszthassa őket. A tetejükre pedig fokhagymát, olívaolajat és petrezselymet szokás tenni, valamint egy kis mártogatós szószt.
Irány a Cal-zóna
Miután elolvastátok a történetét, valószínűleg már vágytok is egy sajtos calzonéra ebédre vagy vacsorára. Úgyhogy jöjjön is a tökéletes tésztarecept a calzonéhoz:
- 1 kg finomliszt
- 1 csipet instant élesztő
- 720 ml víz
- 32 g só
- 3 ek olívaolaj
- Kombináljuk a száraz hozzávalókat egy tálban, és keverjük össze.
- Lassan adjuk hozzá a vizet és az olívaolajat, majd fakanállal alaposan keverjük össze.
- Vegyük ki a tálból, és gyúrjuk 2-3 percig, hogy eldolgozzuk az esetleges csomókat.
- Tegyük a tésztát egy tálba, és fedjük le műanyag fóliával.
- És tegyük egy éjszakát a hűtőbe állni.
- Lisztezzük meg enyhén a munkafelületet, vegyük ki a tésztát, és helyezzük a lisztezett munkafelületre.
- Osszuk a tésztát egyenlő adagokra és formázzunk belőlük gombócokat. Helyezzük az egyik tésztát a kezünk közé, és két oldalát hajtsuk középre. Forgassuk meg 90°-kal és hajtsuk középre, folytassuk ezt a folyamatot, amíg egy golyó nem alakul ki. Helyezzük a sima oldalát a tenyerünkbe, és gyorsan csípjük össze az alját.
- Tegyük a tésztákat olajozott, műanyag dobozba és tegyük a hűtőszekrénybe 48 órára, vagy ha szeretnénk őket elkészíteni, hagyjuk szobahőmérsékleten állni 1 órát felhasználás előtt.
- Felhasználás előtt legalább 1 órával vegyük ki a hűtőből.
Az autentikus calzone teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!
Fotók és recept: Gerzsenyi Flóra
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több ínycsiklandozó olasz recept vár rád: