A „kockásterítős” szitokszóvá vált, a családi kisvendéglők mennyisége elenyésző ma már a fővárosban. Pedig minden bizonnyal lenne igény egy-egy fáradt, főzéstől inkább tartózkodó vasárnapon, hogy az egész család elmehessen elérhető áron egyet húslevesezni, rántott húsozni, becsavarni egy tisztességes Gundel palacsintát. Szóval dicsőséget a kockásterítősöknek, kisvendéglőknek, ahol nincs különösebb újragondolás, tányéron pöttyözés, csak annyit modernizálnak (például konyhatechnológiában vagy tálalásban), amennyi a műfajnak még jól áll, és amit a nagypapa nem fog szúrós tekintettel nézni. Megmutatjuk kerületről kerületre a még meglévő és akár újabb vendéglőket, de összeállításunkban lesznek lyukak. Őszintén reméljük, hogy pár év múlva ilyenkor már ezek sem lesznek üres foltok.
Egy újrahúzott klasszikus, mai köntösben, de a régi hitvallással és „Cicasággal”. A Csalogány utca Rómájának egylapos menüjén még mindig szerepel, hogy II. osztályú üzlet, pedig rajongóinak biztos ő a number one. A fanok között pedig híres színészeket, politikusokat is találunk, mai napig.
II. kerület: Fenyőgyöngye Vendéglő
A Szépvölgyi út végén már 1935 óta hívogatja a budai családokat a Fenyőgyöngye. Vállaltan a magyar kedvenceket készítik, egyértelműen kiadós adagokkal, hogy akár még vacsorára is jusson az elcsomagolt ebédből.
Hosszú az étlap, rajta sok elfeledett favorittal, mint például a rántott borjúláb, a kaszáslé, a szapári máj, a szalontüdő.
1899-ben szolgáltak fel először ételt az óbudai Kéhliben, ami többek közt Krúdy Gyula és Márai Sándor törzshelye volt. A történelmi jelentőségű épület és vendéglője mai napig keresett hely, ami gondol a hagyományőrzésre. Sűrű az élő zene, szuper a töltött káposzta, a juhtúrós sztrapacska és persze az összes kis piros fazékban tálalt kiadós leves.
IV. kerület: Kami Kisvendéglője
Fülepi Kálmán családias, a IV. kerület határában található vendéglője pontosan annyival modernebb a szokásos helyeknél, amitől kortárssá, portalanítottá válik ez a műfaj. A séf úgy készít klasszikusokat, hogy mellette ázsiai, franciás felütésű ételeket is találunk a menün. Kellemes hely, üdítő ízekkel.
A belváros persze megköveteli a kevésbé vidékies hangulatot: a Dunacorso pár körrel elegánsabb a kockásterítősöknél, viszont a családi vállalkozás stimmel, ahogy a konyha hagyományokra építkezése is. A panoráma már csak hab a tortán! Sűrűn találkozhatunk a teraszon élőzenével, a tányérokról pedig a régi idők ízeit kóstolhatjuk.
VI. kerület: Vak Varjú Étterem
Étteremláncról beszélünk, abból is a pont annyira modernről, amit még a nagyapa is el tud fogadni morgolódás nélkül. A Vak Varjú étlapja tényleg családra hangolt: kicsi és megrögzöttől a nagyobb és kísérletezőn át az idős hagyománytisztelőig. A hangulatos Paulay Ede utcai helynél értik a nagyobb foglalásokat is, így szülinapra, ünnepekre is jól jöhet az ötlet.
Ha azt gondolnánk, csalóka a lokáció, akkor tévedünk: miért ne lehetne egy jóféle vendéglő a Wesselényi utcában? A Gettó Gulyás kiállta a modern idők próbáját, már 6 éve kínál ebédmenüt és készül az esti vacsorákra.
Jelenleg pörköltek, tokányok, tartalmas egytálételek sorából választhatunk a csülökpörkölttől a gombáig.
VIII. kerület: Rosenstein Vendéglő
Az élő legenda, a Rosenstein család hagyományőrző és értékteremtő intézménye, aminek nagyszámú törzsközönsége mellett mindig akad világhírű látogatója is. Tibi bácsi és fia, Robi úgy bánnak a kóser és nem kóser magyar/zsidó konyhával, ahogyan kevesen a városban. Tartalmas étlapjukról nehéz egyből választani, de az biztos, hogy a kedd a szalontüdőé, a szerda a töltött káposzta dicsérete, csütörtökön pacalpörköltért (is) járunk hozzájuk, pénteken a legendás sólet, szombaton kacsasült a fix Rosenstein klasszikus.
Kőbánya kisvendéglője, amelynek története 1977-ben egy pecsenyesütővel kezdődött. Ma egy masszív kerthelyiséggel rendelkező, ünnepségekre, rendezvényekre is ideális étteremként működik, az étlapon 100-féle magyar és nemzetközi fogással. A törzsvendégek köre adott, miattuk sok étel le sem kerülhetne az étlapról. Áraik megfizethetőek, az adagok pedig minden esetben laktatóak.
A Jardinette is épp csak annyira lett a jelenre hangolva, hogy semmiképp ne legyen poros vagy retro. Ízeiben, miliőjében és ars poeticájában mégis a régi vendéglős világ dicső éráját hozza. Kint is bent is jó időzni, immár lassan 21 éve, töretlenül.
Amit mindig szívesen kérünk: hagymás rostélyos, harcsapörkölt túrós csuszával, almás pite és madártej.
XII. kerület: Makk VII Vendéglő (a makkhetes)
Maga az ideális kockásterítős. A Makkhetes Németvölgyben olyan hangulatot és érzést közvetít, amit kevés hely Budapesten. Amióta kicsit megreformálták, modernizáltak rajta, azóta ráadásul emelkedett a színvonal, semmiféle erőlködésről nincs szó. Bárcsak mindenhova jutna egy ilyen hely! Szuper a Hortobágyijuk, a Jókai bablevesben és a cigánypecsenyében sem csalódtunk még.
Valójában már intézménnyé lett, ahová minden korosztályból szívesen járnak. Nem állítjuk, hogy nincs nála kifinomultabb, de egyszerűen megmaradt a bája, időnként betérünk hozzájuk. 1913-ban nyitott ki először, tehát egy veteránról beszélünk, és aki még esetleg mégsem járt itt, a szebb időket élt neoncégérüket biztosan ismeri, mint Újlipócia egyik ikonját.
A Stefánián egykor olyan nagypolgári vendéglőkben múlatták az időt pesti családok, melyeknek már sajnos nyoma sincsen. Illetve megérkezett új szereplőként a Szaletly, felébresztve a hagyományokat, reformálva a választékot. Árfekvésben magasabbat, színvonalban pedig kiemelkedőt várjunk tőlük: nyitás óta Bernát Dániel a karmester a Szaletly konyháján. Zugló már rég megérdemelt egy ilyen vendéglőt!
XV. kerület: Palotagyöngye Kertvendéglő
A környék megbízható étterme, ahová családi ebédeket, szülinapokat, évfordulókat, sőt még esküvőket is szívesen szerveznek. A kiszolgálás nagyon barátságos, de mégsem tolakodó, ha már másodjára járunk náluk, biztos meg fognak ismerni.
A magyaros felhozatal mellett nemzetközi fogásokat is találunk, így aki cigánypecsenye és sztrapacska helyett valami másra vágyna, az is jóllakhat.
Szuper példája annak, hogy egy kerületi vendéglő mennyire sokat tud adni a helyieknek. A Kis Tirol lassan 20 éve vár mindenkit, aki szereti a hüttés hangulatot, a jóféle söröket és a szívélyes, családias vendéglátást. A választék bajor-magyar, így még változatosabb is az átlagosnál. A ropogós csülköt kár lenne kihagyni!
XVII. kerület: Lidi Mama Konyhája
Rákoskeresztúr kertvárosi részén találjuk a Lidi Mamát, kiadós fogásokkal, sok-sok frissensülttel és lapcsánkán érkező combos fogásokkal. Inkább magyaros a kínálat, de azért a nemzetközi konyhákból is találunk náluk ismerős elemeket. Rendezvényekkel is szeretettel foglalkoznak, különtermet is tudnak biztosítani egy családi ünnepséghez.
Egy csárdából vált a főváros gasztroforradalma előtt is innovatív éttermévé a Kakas, amit csodás kertje és mindig klassz ízei miatt kedvel a környék és a környező kerületek ínyencebb közönsége. Leveseikre és vadételeikre különösen felhívnánk a figyelmet, de a Kakasban kért bőségtálak is színvonalasak, ha szeretjük a műfajt és együtt lakmároznánk.
XXII. kerület: Promontor Kertvendéglő
Szintén egy helyi kedvenc, amiben aligha szoktak csalódni a lokálpatrióták, Budafok szeretettel jár a Promontorba egész évben, kiemelten pedig a nyári szezonban. Egy majdnem százéves épületben találjuk a kisvendéglőt, ahol keverednek a nemzetközi kedvencek és a magyaros fogások. A szakértelem és a vendégszeretet nem hiányzik tőlük, bátran térjünk be szomszédos kerületekből is!
A IX., XIX., XX. és XXI. kerületben sajnos nem tudnánk jó szívvel általunk jól ismert és kipróbált kisvendéglőt ajánlani.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Címlapkép: Róma Ételbár
Ismerj meg még több szuper helyet: