Brokkoli - imádjuk vagy utáljuk! Van, aki szerint ez a "legegészségesebb" zöldség, másokat meg ki lehet kergetni vele a világból. Te melyik csapatba tartozol?
A brokkoli a káposztafélék családjába tartozik, nem meglepő módon közeli rokona a karfiol (külsőre is eléggé hasonlítanak, nem igaz?), a fejes káposzta, a kelbimbó és a karalábé. Jellemzően a növény rózsáját (virágkezdeményét) fogyasztjuk, de nem érdemes kidobni vaskos szárát sem! Ez utóbbit felhasználhatjuk zöldséglevesekben, zöldségalaplé főzésekor, illetve a fás részét eltávolítva, gyufaszálra vágva klasszul megpirítható wokban ázsiai ételek köreteként.
Tápanyagokban gazdag
A brokkolinak számos értékes tulajdonsága van, ezért érdemes rendszeresen szerepeltetni a kiegyensúlyozott, egészséges étrendben. Gazdag C-vitaminban, folsavban, káliumban, magnéziumban, és a zöld színéért is felelős, a szabad gyökök megkötésében részt vevő antioxidánsokban.
Tökéletes fogyókúra-alapanyag
Bár egy jól felépített fogyókúra nem csak főtt csirkemellből és párolt zöldségekből áll, tény és való, hogy a brokkoli nagyon jó választás fogyni vágyás idején is. Egyrészt mert alacsony energiatartalmú, 100 g brokkoli mindössze 24-34 kcal. A csökkentett energiatartalmú étrend mellett nagyon ajánlom a meghatározott szénhidráttartalmú, cukorbeteg vagy IR-étrendekbe is, hiszen 100 g brokkoliban 2-5 g szénhidrát van, és közel 3 g élelmi rost. Más zöldségekhez hasonlóan ezeknek a tulajdonságainak köszönhetően a brokkoli is nagyon jó alapanyag, ha az étkezéseink mennyiségét szeretnénk sok extra kalória/szénhidrát nélkül növelni. Márpedig ki ne szeretne normális (nagy?) adagokat enni, ha fogyókúrázik?
Párolt brokkoli? Ugorjunk!
Sokan ott rontják el a fogyókúrás étrendjüket, hogy leragadnak a párolt vagy főtt zöldségeknél. Nem csoda, hogy rövid idő alatt elunják, én is elunnám. Való igaz, hogy a brokkoli C-vitamintartalmát úgy őrizhetjük meg a legjobban, ha párolóbetéten, gőzben főzzük meg, de ez nem jelenti azt, hogy csak így fogyaszthatjuk, hiszen a napi C-vitaminbevitelünket még számos egyéb forrásból is biztosíthatjuk. Engedd el a fantáziádat, keress változatos recepteket - garantáltan nem fogod megbánni!
A brokkoliból készíthetünk:
- leveseket, krémleveseket - ha fogyni szeretnénk, krémesítsünk (light) natúr joghurttal tejszín helyett
- fűszeres köreteket - wokban pirítva, gyömbérrel, chilivel fűszerezve vagy egy tepsiben más zöldségekkel kicsit megpirítva-megsütve - máris változatosabbá tehetjük az étrendünket, és garantáltan nem ununk rá az egyenízű köreteinkre
- rakott ételeket - szintén tetszés szerint turbózhatóak a rakott zöldségételek, elkészíthetőek sovány húsokkal, sajttal gombával, rizzsel, bulgurral, kuszkusszal, paradicsomosan vagy hagyományos paprikásan
- salátákat - amikben akár nyersen is felhasználhatjuk a brokkolit,
- fasírozottat, tócsnit, pitét - zsírszegényen elkészítve, egy fűszeres joghurtos mártogatóssal, sok friss zöldséggel kísérve egy brokkolifasírt isteni lesz vacsorára.
Ha eddig nem voltál egy nagy brokkolirajongó, akkor javaslom, hogy próbálj ki többféle receptet is! Hidd el, hogy egy karakteres fűszerezéssel ez az egyszerű zöldség is új megvilágítást kap!
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ezeket olvastad már?
3+1 ok, hogy sok cukkinit egyél – No.1: a fogyásban...
Ilyenkor a legjobb, a legzsengébb sokunk kedvenc zöldsége, a cukkini. Szerintem érdemes gyakran fogyasztani - ezerféle egészséges fogást összedobhatunk belőle.
Bodon Judit dietetikusÍgy porciózd az ételt, ha fogyni szeretnél!
A sikeres fogyókúra sok mindenen múlik - ezek közül az egyik legfontosabb, hogy mekkora adag ételeket eszünk. Ehhez adunk most iránymutatást.
Bodon Judit dietetikusÍgy szabadulhatsz meg a felesleges kilóktól, ha elmúltál 50
Csak azért, mert átlépted az ötödik X-et, még nincs veszve minden, hidd el!
Bodon Judit dietetikus10+1 szuperkaja, ami nélkül nem létezik egészséges étrend
Az egészség életünk minden szakaszában fontos. Más kontinensről érkező "csodaételek" helyett ezekből tankolj fel a következő vásárlásoknál.
Bodon Judit dietetikus