Érdemes 3 részre bontani a receptet, hiszen miből is áll egy jó brassói? A fokhagymás szaftból, a burgonyából és a húsból. Kezdjük is a fokhagymával.
A fokhagyma két helyen is meg fog jelenni a receptben: egyszer külön, sült fokhagyma formájában, és a brassói alapjában is.
Első dolgunk a sütő előmelegítése 180 fokra. Ha jól időzítünk, a végén szinte egy időben lesz kész a sült fokhagymánk, a burgonyánk és a brassóialapunk is. Ehhez érdemes mindent előkészíteni, megtisztítani, felaprítani.
Vissza a fokhagymához!
Egy fej fokhagymát megpucolunk, majd a gerezdeket egy alufóliába vagy sütőpapírba csomagoljuk egy kevés olaj és só-bors társaságában. Egy kis tepsibe tesszük, és kb. 45 percig sütjük.
Utána egyből az apró szemű burgonyával folytatjuk a sort: tepsi, bele a burgonyák, olaj, fűszerek, irány a sütő, a fokhagyma mellé. Ennek 20-30 perc kell majd, a krumpli méretétől és típusától függően.
A „brassóialaphoz” szükségünk lesz egy nagy serpenyőre, jó minőségű kolozsvári szalonnára (apró kockákra vágva), hagymára, fokhagymára, kétféle paprikára, egy kevés sűrített paradicsomra, sóra és borsra.
Miután minden zsír távozott a szalonnából, üvegesre pároljuk a hagymákat, majd a paprikákat, végül jól lepirítjuk a sűrített paradicsommal, majd egy kevés vízzel és a füstölt fűszerpaprikával folytatjuk a sort. Innentől, akárcsak egy jó pörköltnél, többször felöntjük egy kevés vízzel, zsírjára pirítjuk, újból felöntjük vízzel, megint elpárologtatjuk, gyakori kavargatás mellett legalább háromszor megismételjük a folyamatot, míg a végén jó sűrű szaftot kapunk.
A hús jelen esetben sertésszűz, ezt szépen megtisztítjuk, vékony szeletekre vágjuk, majd több részletben, forró serpenyőben lepirítjuk, és félretesszük.
Ha minden jól megy, közben megpuhult a sütőben a burgonyánk, amit óvatosan félbe és/vagy negyedekbe vágunk, egy serpenyőben vajat hevítünk, majd amikor már habzik, rádobunk egy-egy marék aprított petrezselymet, és átforgatjuk.
Ha elkészült a brassóialapunk is, akkor átforgatjuk benne a megpirított hússzeleteket, a sütőből kikapjuk a sült fokhagymákat, és nincs is más hátra, mint a tálalás.
Burgonya, mehet rá a brassóialapban átforgatott hús, a sült fokhagyma és néhány szál borsócsíra. Persze ez elhagyható, de igazán feldobja a végeredményt, szóval érdemes beszerezni egy dobozzal.
A brassói teljes receptjét itt találod majd, a kerámiákért hálás köszönet Tábi Eszter ceramics-nak, az inspirációért pedig Széll Tamásnak!
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Még több gasztrocikk itt: