Oregánó, bazsalikom, kakukkfű, majoránna, petrezselyem: a leggyakrabban használt zöldfűszerek, melyeket főként szárítva használunk. Na de mi a helyzet a borsikafűvel, azaz a csomborral?
Könnyed a gyomornak, az emésztésnek
Tudtad, hogy a borsikafű csökkenti a hüvelyesek, káposztás ételek felfúvó, puffasztó hatását? Vagy hogy a zsíros ételek emésztését is könnyíti?
És arról hallottál, hogy diétás táplálkozásban, például gyomornehézségek, hisztaminintolerancia esetén bátran ajánlott, hiszen a borshoz képest kíméletesebb a hatása?
Gyulladás és köhögés ellen is
Fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő, vírus- és baktériumellenes hatása miatt a borsikafű eredményesen alkalmazható köhögés, gyomor- és bélhurut esetén. Alultápláltság, kóros soványság, tavaszi fáradtság idején a borsikafű vitamin- és ásványianyag- tartalma feltölti a szervezet raktárait, javítja az étvágyat, fokozza az energiát, életerőt. Görcsoldó és nemivágy-fokozó hatása is ismert!
Borsikafű tea elkészítése
Forrázzunk le 1-3 evőkanálnyi levelet 3-4 dl vízzel, és 10-15 percig lefedve hagyjuk állni. Szűrjük le, és még langyosan fogyasszuk. Gyomorpanaszokra alkalmazva étkezés előtt fél órával ajánlott meginni, napi 3-4 csészével.
Ezekben a receptekben is megbújt a csombor:
Fűszerolaj is lehet belőle
Néhány szál friss borsikafüvet tehetünk az ét- vagy olívaolajunkba is: ha pár napig állni hagyjuk, finom, pikáns ízű fűszerolajat kapunk, amelyet salátaolajnak, húspácokhoz is használhatunk.
Nyár végén virágzik
Virágzásának kezdetén, augusztus-szeptember időszakban gyűjtsük be. A növény egész föld feletti részét az első elágazás fölött vágjuk le. Száraz, szellős helyen, szétterítve, óvatosan forgatva, mozgatva szárítsuk, illetve kisebb csokrokba kötve, fejjel lefelé lógatva tároljuk.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több konyhai ötlet: