Így borravalózzunk Európa tengerparti nyaralóhelyein

A magyarok körében egyik legnépszerűbb nyaralóhelyen mondhatni elvárás a 10%-os borravaló, míg a másik imádott tengerparti országunkban abszolút semmi szükség rá. Kerüljünk képbe.

Itthon is okozott némi zavart a borravalózáshoz szokott magyar nép körében, amikor néhány éve bevezették a szervizdíj hozzáadását a számlához a vendéglátóhelyeken. Manapság végképp kétszer (háromszor-négyszer) is megnézi az ember, hogy mire mennyit költ, ezért egy-egy görbe estén kívül, amikor nem számoljuk az eurókat, kunákat, levákat és lekeket, nagyon is érdemes felkészülni, hogy az adott turistadesztinációban mik a szokások, netán elvárások. Míg a távoli Japánban például úgy hírlik, sértésnek számít borravalót adni, Európában nagyon is a vendéglátás és egyéb szolgáltatások iránti hálánk kifejezésének eszköze.

Illik? Nem illik? Mennyit? – Mindenhol más szokások érvényesek

Figyelem! Ne feledjük, hogy a turizmusra épülő helyeken más szabályok, szokások vonatkozhatnak a borravaló adására, mint az adott ország turisták által kevésbé frekventált, autentikus részein. A turizmus meg tudja „rontani" a helyi szokásokat. Kényes kérdés is mindemellett a borravalózás, hiszen eredetileg az elégedettségünket fejezzük ki vele, ma már azonban számtalan országban automatikusan beépült a szolgáltatási rendszerbe. A számlához felszámolt szervizdíj például elvileg megkönnyíti a dolgunkat, hogy ne kelljen fejszámolósdit játszanunk, a gyakorlat mégis azt mutatja, hogy sok helyen a rendszerint 10%-os szervizdíj kifizetésén túl adnak egy kis aprót is a felszolgálóknak. Nem árt tehát ráhangolódni a helyi etikettre, és figyelni az emberi gesztusokra, jelzésekre is.

Európa tengerparti országait sorra véve induljunk először déltől keletre, majd ezután jöjjenek a nyugati nyaralóhelyek.

Dél és a Balkán

Kezdjük a magyarok által egyik legkedveltebb és legelérhetőbb üdülőhellyel, majd haladjunk a tengerpart mentén egészen Ciprusig és Görögországig. Horvátországban akkor is illik megadni a 10%-os pluszt, ha a számla tartalmazza a szervizdíjat. A turizmusra épülő országban ez minden szolgáltatásra érvényes.

Montenegró független állam, ami habár kicsi, mindössze alig többen, mint 600 ezren lakják, az adriai térség egyik leghosszabb homokos tengerpartjával büszkélkedhet. Ne legyünk szívbajosak, itt nem elvárás a borravaló, de éttermekben, szállodában, taxizáskor, ha felfelé kerekítjük a számlát, meg fogják köszönni.

Egy barátságos albán étterem

A következő állam Albánia, ez a turisták által felfedezésre váró különös ország 360 kilométer hosszú tengerparttal büszkélkedhet, és a mi pénztárcánkhoz mérten igazán megfizethető nyaralási lehetőséget kínál. Albániában nem szokás borravalót adni, és nem is várják el a helyiek tőlünk.

Görögországban nincs kőbe vésve a számos országban megszokott, 10%-os borravaló-diktátum, ugyanakkor szokás többet adni vagy felfelé kerekíteni, ha meg voltunk elégedve a szolgáltatással. Érdemes azonban jól megnézni a számlánkat, mert újításként ma már egyre több helyen jelenik meg a szervizdíj is. Ha személyesen a felszolgálónkkal voltunk elégedettek, érdemes kifejezetten a kezébe adni készpénzként, hogy biztosan hozzá jusson el.

Étterem Mykonos partján

A szomszédos Törökország jattolási szokásai hasonlóak Görögországéhoz. E hatalmas ország kisebbik része Európához, nagyobbik része Ázsiához tartozik, és a kontinens(ek) egyik legizgalmasabb konyháját kínálja. Minél komolyabb étteremben járunk, annál inkább elvárt a minimum 10%-os borravaló, míg a kisebb, kevésbé formális helyeken egy kis apró teljesen oké.

A turizmusra berendezkedett Cipruson megszokott az 5-10%-os borravaló, de ha csupán felfelé kerekítjük a számlát, már akkor is rendben leszünk a szigeten.

Bulgáriában a Fekete-tenger partján üdülhetünk viszonylag barátságos árakon. Sok helyen az országban megállt az idő, sok a szocializmusból megmaradt emlék, miközben modernizálódik ez a balkáni ország is. Elterjedt és elfogadott a 10%-os borravaló országszerte, nem csak Naposparton vagy Neszebárban.

Mediterrán módi

A magyarok körében a másik nagy nyaralóhelysláger természetesen Olaszország (bár városnézős, hegymászó, síelő és horgász kedvenc is). A jelszó a coperto, vagy pane e coperto, azaz jelképesen a teríték és kenyér ára az asztalon.

Az olaszoknál a coperto dívik

Ha a számlánk tartalmazza ezt a tételt, azzal rendeztünk is mindent, és a számlaösszegből visszajáró utolsó eurocentet is vissza fogjuk kapni. Ha valamilyen oknál fogva mégis makacsul ragaszkodunk a jattoláshoz, hagyjuk az aprót az asztalon.

Franciaországban szintén elterjedt a szervizdíj felszámolása a számlához, olyannyira hivatalos keretek között, hogy tavaly Emmanuel Macron francia elnök bejelentette: hamarosan bankkártyával is borravalózhatunk.

Ha meg voltunk elégedve a brasserie, bistrot, pâtisserie (stb.) szolgáltatásaival, a visszajáró otthagyásával vagy egy kis apróval külön is kifejezhetjük elégedettségünket.

Máltán egyelőre nem széles körben elterjedt, hogy szervizdíjat számolnának fel, viszont a 10-15%-os borravaló megadása alapvetőnek számít a nyaralószigeten. Málta nem olyan drága, mint a szomszédos nagy, szárazföldi mediterrán országok, de drágább, mint Magyarország, és a számlához fejben mindig számoljuk fel ezt az összeget.

Spanyolországban a servicio incluido jelöli a szervizdíjat a számlán, már ha felszámolnak ilyet. Bár maguk a spanyolok csak felkerekítik az összeget, a turistáktól bizony elvárják a korrekt borravalót, még ha itt sincsen nagykódexe a jattolásnak. Kisebb helyeken 1 euró már korrekt, nagyobb éttermekben illik legalább a 10%-ot megadni.

Portugáliában és Spanyolországban a 10 százalék minimum illendő

Portugáliáról is elmondható az, ami a spanyol éttermezésekről. A bűvös szám itt is a minimum 10%, amit illik megadni. A szervizdíjat servico cím alatt tüntetik fel a számlán, amennyiben élnek ezzel a lehetőséggel.

A lényeg, hogy figyeljük a többi vendéget, és figyeljünk oda a vendéglátóink verbális vagy nonverbális jelzéseire. Hangolódjunk rá a helyi szokásokra, és minden kerek lesz.

Szerző: Pásztor Rozina

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...