Nincs mit szégyellni rajta, de nekem hosszú időbe telt, amíg megbarátkoztam a furminttal. Évek óta visszatérő vendégek voltunk már Tokaj-Hegyalján, de nekem ennek ellenére nem sikerült megértenem, hogy miért őrül meg mindenki a furmintért. Vagy talán akkor még nem is volt ez igazi őrület, de azért az enyémnél nagyobb volt körülötte az általános érdeklődés és izgalom. Pontosan emlékszem, mikor tört meg a jég. Akarom mondani, mikor jött el a fordulópont a kapcsolatomban a furminttal. Egy tavaszi csütörtök délután, a boriskola padjaiban ülve, mikor többféle furmintot kóstoltunk egymás után. Babumm, egyszer csak minden a helyére került, éreztem az ásványokat, a kerekséget, a mézet, a citrust, a zöldfűszereket, a hordót. Olyan volt, mint mikor megtalálod a káoszban a puzzle-nak azt a darabkáját, amitől az egész jó lesz. Azóta vagyok a furmint lelkes támogatója.
Ennek ellenére a kérdés persze továbbra is adott: miért van mindenki oda a furmintért? Lássuk a tényeket.
Termőhely
Tokaj-Hegyalja nagyon különleges termőhely, amelyet nem csak Magyarországon, hanem az egész világon elismernek. Terroir jegyei, mint például fekvése, klímája, napfény- és csapadékellátottsága mind-mind hozzájárulnak különlegességéhez és ahhoz, hogy a furmint kiemelkedően jól érezze magát ezen a környéken.
Egyediség
A fajta egyedisége illatában és ízében is megmutatkozik. Egyszerre mézes, citrusos, körtés, birses, szegfűszeges, orgonás, mentás, kakukkfüves – ezek az ízjegyek a száraz furmintokban is megjelennek.
Nem csak édes
A furmint név sokáig az édes és félédes borok kapcsán merült fel, azonban Szepsy 2000-es évjáratú Királyudvar Úrágya furmintjával bebizonyosodott, hogy kitűnő száraz bor is készülhet belőle, mi több, akár pezsgő alapbornak is kiváló. Az elmúlt években szerencsére tovább kísérleteztek a borászatok a furminttal, így egyre több izgalmas tételt kóstolhatunk.
Magyar fajtára kíváncsi a világ
A világ legismertebb és elismertebb borszakértői és szakírói nagy jövőt jósolnak a magyar furmintnak, és még azt sem tartják kizártnak, hogy a világ legnagyobb fehérboraival is felveszi a versenyt.
„A furmint fajta olyan közös nevezőt teremt a magyar termőhelyek között, mely jó minőséggel párosul és kézzelfoghatóvá teszi a világ borkedvelői számára az amúgy megfoghatatlan magyar bort.” – mondta Kovács Tamás, a Szent Donát Birtok tulajdonosa, aki maga is palackoz furmintot.
Saját palack
2012-ben Ipacs Géza grafikus saját palackot tervezett a tokaji magas minőségű furmintoknak, ezzel segítve a fajta nemzetközi karrierjének egyengetését. Ipacs az aszús üveg formáját vette alapul, amely használatának a régióban nagy hagyományai voltak. Már az üveg tervezésekor is hittek Tokaj-Hegyalján a borászok a furmintban, annak magas minőségében, szerethetőségben és nemzetközi szinten is kitörési pontnak érezték, ezért döntöttek a saját üveg használata mellett. A palackot a 2011-es Mád Furminttal mutatták be 6 évvel ezelőtt.
Saját pohár
A világ legismertebb pohárgyártója, a Riedl, nagy tudású boros szakemberek és tokaj-hegyaljai borászok segítségével alkotta meg a hosszú és vastag szárú, tulipános formájú, szűk szájú furmint poharat, amely száraz, félédes és édes furmintok kóstolásához is ideális. A speciális kialakítású forma segít megtapasztalni a szőlő- és borfajta jellemzőit és a talajhoz is illik.
Balatoni furmintok
Február utolsó hétvégéjén, február 23-24-én balatoni furmintokat kóstolhatunk Köveskálon három helyszínen, ahol furminttal foglalkozó workshopok, és a fajtához komponált fogások várják majd a vendégeket.
Ha továbbra is bizonytalan vagy abban, hogy a magyar furmint megérdemel-e egy egész hónapnyi önfeledt ünneplést, akkor azzal teszed a legjobbat magaddal, ha az ízlelőbimbóidra bízod magad és addig kóstolsz, amíg jobb belátásra nem térsz.
Ezt olvastad az ízHUSZÁR magazinon?
Étvágygerjesztő ötkarikás sütik - Lesd meg ezeket a téli olimpia által ihletett kekszeket!