Régen, nagyanyáink idejében sok helyen a falusi kertek dísze volt, és úgy hívták: közönséges mahónia, más néven borbolya. Te ismered? Nem elég, hogy gyönyörű, de bogyója egészséges is!
A borbolya (Berberis) egy tövises cserje, mely Európa, Ázsia, Afrika, Észak- és Dél-Amerika mérsékelt és szubtrópusi éghajlatain őshonos. Szépséges narancsága virágai vannak, amelyek többnyire fürtökbe rendeződnek. Bogyói kicsik, többféle színben is pompázhatnak, formájuk gömbalakú vagy hosszúkás. A népgyógyászatban a gyógynövény leveleit, a gyökérkérget és a termést is hasznosítják.
A borbolya élettani hatásai
- a borbolya gazdag C-vitaminban
- a benne található berberin gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik
- meggátolja a fertőzések kialakulását, antibakteriális hatású
- a sebfertőző baktériumokat is képes elpusztítani
- fel tudja venni a harcot a hasmenéssel
- bevethető a hüvelyi és a húgyúti fertőzésekkel szemben
- görcsoldóként máj- és epebántalmak esetén is javallott
- a benne lévő keserűanyagok az emésztésre vannak rendkívül kedvező hatással
- étvágyjavító hatása is van
A borbolya fó termelője Irán, ahol legfőképp aszalt gyümölcsként árulják, vagy lekvárt készítenek belőle. Citrompótlóként is remek, olyannyira savanyú. Termése cukrot, almasavat, pektint is tartalmaz, jellemzően édes gyümölcsökhöz, mustba, lekvárba és szörpökhöz használhatjuk fel. Hasonlít a kökényhez: ha bogyóját megcsípi a dér, már nem olyan savanyú, mint előtte.
Házi lekvárok és finomságok:
Figyelem: nagyobb mennyiségben nem javasolt a borbolya fogyasztása, mert görcsöket, vérnyomáscsökkenést és hányást okozhat. Akik szív- és érrendszeri vagy légzőszervi megbetegedésben szenvednek, kerüljék a borbolya mindennemű fogyasztását.
A kertünk további kincsei: