David Blanchflower, a Dartmouth College közgazdaság-professzora a boldogság és a boldogtalanság érzését vizsgálta az emberi életkorra vonatkozóan. Mi magunk is érezhetjük úgy, hogy az évek múlásával egyre kevesebb boldogságot érzünk, és ennek oka is van. Mint kiderült 47,2 évesen vagyunk a legboldogtalanabbak, azaz a 47. születésnapunk utáni időszakban.
A kutatásban 132 országból 500.000 ember vett részt.
A kutatás eredménye kimutatta, hogy a fejlett országok lakói 47,2 évesen a legboldogtalanabbak, míg a fejlődő országokban ez az időszak pontosan egy évvel később, 48,2 évesen jön el.
A vizsgálat során egyfajta boldogsággörbe látszott kirajzolódni, miszerint gyermekkorunkban és fiatal felnőttként vagyunk a legboldogabbak, majd az évek múlásával csökken a boldogságérzet. Az életközepi válságot elérve, egészen pontosan a 47,2 éves korunkban vagyunk a legboldogtalanabbak a kutatások szerint. Jó hír viszont, hogy innentől kezdve ismét felfelé ívelhet az átélt boldogságunk! A kutatás során figyelembe vették a nemet, családi állapotot, iskolai végzettséget és a munkahelyet is.
Ez az oka a legboldogtalanabb időszaknak
A 40-es éveik végén járó emberekre egyszerre hárul a még nem teljesen felnőtt gyermekekről való gondoskodás, illetve az idős szülőkkel járó esetleges anyagi és érzelmi problémák megoldása is.
Sokan felelősségteljes pozíciót töltenek be munkahelyükön, ami extra stresszt jelent a mindennapokban.
Arról sem szabad megfeledkezni, hogy ez az időszak a számvetésekről is szól. Mi az, amit sikerült elérni az életben a fiatalkori tervek közül, és mi az, amit (még) nem. Mindezek hozzájárulnak ahhoz, hogy (átlagosan) 47,2 éves korunkban, azaz nem sokkal a 47. születésnapunk után érezzük magunkat a legkevésbé boldognak életünk során, de természetesen ez nincs kőbe vésve.
Még több friss hír itt: