Biztosan mindannyiunkkal előfordult már, hogy a hűtő tárolójában alulra csúszott egy doboz eper, málna vagy áfonya, és megfeledkeztünk róla. De az is meglehet, hogy a boltban nem vettük észre, hogy az egyik szem rossz, a vége pedig ugyanaz lett: a gyümölcsök szép sorban bepenészedtek.
Mivel manapság a gyümölcsök és zöldségek nem számítanak éppen olcsó mulatságnak, ilyenkor biztosan elgondolkodtunk azon, hogy a penészes szemeket eltávolítjuk, a többit pedig szépen felhasználjuk.
Nem is beszélve arról, hogy egy egész doboz gyümölcsöt kidobni élelmiszerpazarlás szempontjából is megkérdőjelezhető.
De vajon jól döntünk, ha elfogyasztjuk a maradékot?
A szakértők szerint nem jó ötlet elfogyasztani egy olyan élelmiszert, amelyen már penész – a nemespenészt kivéve – jelent meg. Különösen azért, mert nem tudhatjuk, hogy a kialakulás mögött álló invazív gombák károsak vagy sem. Azonban a tapasztalatok alapján azt mondhatjuk, hogy a látszólag egészségesen maradt gyümölcsök elfogyasztása nem veszélyes ránk nézve.
Jó tudni viszont, hogy a bogyókat megfertőző penész általában a levegőben terjed.
Ahogy a gyümölcs lélegzik, és a spórák a nedves felületen landolnak, ott könnyen kicsíráznak, majd behatolva a vékony héjakba, fokozatosan táplálkozni kezdenek. A bogyós gyümölcsök ráadásul sok cukrot és nedvességet tartalmaznak, így különösen ideálisak a terjedésre.
Azaz: ha a penész bekerül egy ilyen közegbe, nehéz lesz megakadályozni a terjedését.
Ha látjuk, hogy elindult, a fertőzött szemeket dobjuk ki, a többit tegyük egy tiszta tárolóba, és egy átmosás után fogyaszthatjuk őket. Ugyanis ha a felületükön még nem látjuk a penészgombát, az azt jelenti, hogy az nincs jelen olyan mennyiségben, ami káros lehetne az emberre nézve.
Még többet olvashatsz az étrendekről itt: