A bogyós gyümölcs gyűjtőnév alatt legtöbbször az epret, málnát, áfonyát, szedret és barátaikat értjük, de ha egy kicsit tágítjuk a kört, akkor kényelmesen befér ide a meggy, cseresznye is. Mindegy is, a lényeg, hogy az apró szemeket nagy élvezet fogyasztani, és még nagyobb élvezet alkotni velük a konyhában. Nézzünk most pár izgalmas lehetőséget, ami a bogyós gyümölcsökkel történhet.
Sült gyümölcs
Mivel nagyon puha, nagyon „érzékeny” gyümölcsökről van szó, könnyedén és gyorsan megsüthetjük őket a sütőben. Ezzel elmélyíthetjük az ízüket, és egy sokszínűen felhasználható szószt kaphatunk.
Igazából nem is szósz lesz belőle, hanem egy kompót-lekvár-szósz keverék, amit kedvünk szerint formálhatunk.
A legegyszerűbb, ha egy sütőtálba tesszük az előkészített (megmosott és szükség esetén kimagozott) gyümölcsöt egy kis cukorral és tetszőleges ízesítőkkel (fűszer, vanília, citrusok héja és leve). Majd következhet egy 15-20 perces sütés nagyjából 200 fokos sütőben. A sült gyümölcsöt tehetjük bármilyen desszertre, használhatjuk lekvárokhoz hasonlóan is.
Gyümölcskrémleves
Már korábban esett arról szó, hogy milyen puha gyümölcsök a bogyósok. Nos, ezt a tulajdonságukat úgy is kihasználhatjuk, ha krémleveseket készítünk belőlük. Dönthetünk a főzés nélküli receptek mellett is: ekkor egész egyszerűen le kell turmixolnunk a gyümölcsöt egy kis cukorral, ízesítőkkel és esetleg plusz folyadékkal (tej, tejszín, tea, gyümölcslé).
Így egy nagyon friss, nagyon gyümölcsös levest kapunk, ami ráadásul gyorsan elkészül, és hidegen fogyasztva hűsít is. Persze a klasszikus, főzős módszernél is maradhatunk. A meggyet, cseresznyét például lehet, hogy érdemesebb így főzni, bár ezeknek is jól állhat egy új megközelítés.
Gyümölcsös saláta
Fontos észrevenni, hogy nem gyümölcssaláta az alcím, és a beszúrt szóköz bizony jelentős szerepet tölt be. A gyümölcsös saláta olyan salátát jelent, amiben szerepelnek zöldségek és egyéb klasszikus, hagyományos elemek is, azonban mindez kiegészül egy-két marék gyümölccsel.
A bogyós gyümölcsök kiválóak erre a célra. Ízük édeskés-savanykás, így jól illenek zöldségekhez, húsokhoz és sajtokhoz is. Apró szeműek, ezért nem kell velük bajlódni, csak beleszórni a tálba.
Ha mégsem szeretnénk őket közvetlenül a salátába tenni, az öntetbe is kerülhetnek pépesített vagy turmixolt formában.
Gyümölcsös kenyér
Szintén kell a szóköz a két szó közé, ugyanis a gyümölcsös kenyér egy olyan sós, ízesítetlen kenyérfélét jelent, amibe gyümölcsöket tettünk. A focaccia például nagyon szívesen fogad különböző apró szemű kiegészítőket a tetejére, ez pedig az olajbogyó és a paradicsom helyett bizony lehet cseresznye, áfonya vagy szeder is.
Mindenképpen gondoljunk bele a gyümölcsösítés előtt, hogy mire szeretnénk majd használni a kenyeret, hiszen míg a legtöbb sajtos vagy sonkás szendvics nem bánja a gyümölcsök jelenlétét, addig lehet, hogy egy leveshez vagy főételhez nem tudjuk majd ugyanúgy kínálni a gyümölcsös kenyeret, mint a simát.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Nyári receptek, ételek és ötletek: