Hozzávalók, és amit érdemes tudni róluk
Bodzavirág
- Forgalmas utaktól távol gyűjtsük (ne tépjük, lehetőleg késsel vagy ollóval vágjuk, így kevesebb virágpor hullik ki).
- Teljesen kinyílt állapotban lévő, egészséges virágokat szedjünk.
- Vizsgáljuk meg, mielőtt a kosarunkba tennénk a virágokat: tiszták és bogármentesek legyenek.
- Minél több kerül belőle a szörphöz, annál finomabb lesz a végeredmény.
- Lehetőleg ne mossuk le a virágokat, mert azzal sok értékes virágport veszítünk.
Cukor
- Ahány recept, annyiféle víz–cukor aránnyal találkozhatunk, nem tévedünk, ha 1 l vízhez 0,5–1 kg cukorral számolunk.
- Egészségesebb bodzaszörpöt kapunk, ha a sima kristálycukor helyett nádcukorral, gyümölcscukorral, nyírfacukorral vagy mézzel készítjük a szirupot (csak a pénztárcánk bírja…).
Citrom
- Legszerencsésebb, ha kezeletlen citrommal készítjük a szörpöt.(Ha mégsem sikerül bio citromot beszerezni, forró vízben alaposan sikáljuk le a gyümölcsök külsejét.)
- Literenként 1 citromot hozzáadva a sziruphoz jól döntünk (így nem lesz túl citromos, akinek pedig nem elég, az a szörp készítésekor facsarhat bele még citromlevet).
- Citromsav használata opcionális, savanyításként adhatjuk a szörphöz (literenként kb. 10 g).
Metódusok
A bodzaszörprecepteket olvasgatva okozhat némi elbizonytalanodást az eljárások sokfélesége. Összefoglalva, az alábbi szörpkészítési módszerek közül választhatunk:
- Hideg eljárás: egy nagy üvegbe (pl. 5-les) vagy rozsdamentes, fedeles lábasba öntjük a cukrot, rárakosgatjuk a bodzavirágokat, felengedjük vízzel, hozzáadjuk a citromkarikákat, lefedjük, és szobahőmérsékleten állni hagyjuk 2–4 napot, reggel és este átkeverjük. Amikor kész, leszűrjük, üvegekbe töltjük és hűtőben tároljuk.
Mikor kész a szörp?
Általában 2–5 nap alatt elkészül a szörp, az íz és illat intenzitása alapján egyértelműen eldönthető, késznek nyilvánítható-e.
- 1 napos bodzaszörp: citromos vízben áztatjuk a virágokat egy napig, majd átszűrjük a bodzás vizet, hozzáadjuk a cukrot, felfőzzük, üvegekbe töltjük, és száraz dunsztban kihűtjük. Kamrapolcon tároljuk.
- Főzött szirupos változat: A cukorból és vízből szirupot főzünk, megvárjuk, míg kihűl, és úgy öntjük a bodzavirágokra, vagy forrón öntjük rá, hozzáadjuk a citromot és 2–4 napig érleljük, néha átkeverjük. Leszűrjük, üvegekbe töltjük. (Vannak, akik még a leszűrt bodzaszörpöt is felfőzik porciózás előtt.)
- Friss szörp: milyen jó, ha a rövid idény alatt mindig kéznél van egy kancsónyi friss bodzaitóka. Receptért kattints ide.
Tartósítás, tárolás
A friss szörpöt és a hideg eljárással készült bodzaszirupot hűtőszekrényben tároljuk.
A felfőzött és sterilizált üvegekbe töltött, száraz dunsztban kihűlt szörpöt kamrapolcon tároljuk.
Tipp
Ha biztosra szeretnénk menni, tegyünk az üveg tetejére két celofán közé egy kis szalicilt, és így zárjuk le, akkor garantáltan nem romlik meg, és a szörpbe nem kerül tartósítószer.
A legbiztosabb megoldás a mélyhűtés:
- a szirupot fél literes üvegekbe adagoljuk, és irány a fagyasztó, vagy
- még leleményesebb, ha a jégkockagyártó zacskókat töltjük fel vele, így akár csak egy pohárnyi bodzaszörpöt is hörpölhetünk egyszerre, nem kell hozzá a teljes, félliteres kiszerelést „feláldozni".