A bodza második áldása – Így használd a bogyót, ami jobb, mint az áfonya

Szegényebb időkben mindig szomorú állapotba kerül az étkezés. Még akkor is, ha a legtöbb magyar háztartásnak ez maradt a „luxus” (értsd: lassan minden másról lemondtunk, a SZÉP-kártyából is előbb lesz párizsi felvágott, mint párizsi utazás), sokan nem tudnak már az alapoknál többre költeni. Lisztből, olajból és cukorból pedig ritkán sülnek ki különleges, elegáns, neadjisten ünnepi finomságok. Mit tehetünk ilyenkor? A siránkozás helyett érdemes példát venni nagyanyáinkról és az ő nagyanyáikról, akik szűkös időkben a kamrát a természet adta ingyen kincsekkel próbálták valamennyire feltölteni. Ismerjük meg ezeket, tanuljunk együtt a begyűjtésükről, pozitív hatásaikról, felhasználásukról, vigyünk valami különlegeset a konyhánkba és az életünkbe úgy, hogy közben egy fillért sem adunk ki az ízes, laktató, egészséges hozzávalókért.

Persze, a bodza szezonális, de arról sokan megfeledkeznek, hogy egy évben nemcsak egy, hanem rögtön két szezonnal rendelkezik a sokszínű növény. Miután leszedtük tavasz végén, nyár elején az illatos virágokat, még közel sincsen vége a történetnek: ha hagytunk a bokron elég fehér virágot, azok júliusra csodásan mélybordó, szinte fekete bogyókká fejlődnek. A bodzabogyóról sokan megfeledkeznek (a nyárnak ebben a szakában talán túl sok a figyelemelterelő szezonális zöldség és gyümölcs), pedig borzasztóan sokszínűen felhasználható alapanyag. Gondoljunk rá úgy, mint egy ingyen szedhető áfonyára vagy málnára...vagy tulajdonképpen az összes bogyós gyümölcs egy szembe összegyúrt megtestesülésére. Nézzük, mi minden készülhet bodzabogyóból!

A bodza második áldása – Így használd a bogyót, ami jobb, mint az áfonya

Miért jó nekünk a bodzabogyó?

Azt leszámítva, hogy a sötét színű bogyókat bárhol ingyen leszedhetjük, a bodza más előnyös tulajdonságokkal is rendelkezik. Például kifejezetten magas a C-vitamin-tartalma, ami ugyan kicsit gyengül hőkezelés hatására, de még egy szörp vagy lekvár is tartalmaz annyit, ami a szervezetünkre jó hatással lesz.

A C-vitamin mellett antixodiánsokat is tartalmaz a bodzabogyó, így tényleg érdemes kihasználni a szezonját, ha júliusban eljön.

A C-vitamin mellett antixodiánsokat is tartalmaz a bodzabogyó

Nem mérgező a bodzabogyó?

Sokan azért nem merik leszedni a bodzabogyót, mert úgy gondolják, mérgező. Ennek a félelemnek van némi alapja, nevesen a gyalogbodza, ami nagyban hasonlít a fekete bodzára. Előbbi mérgező, utóbbi pedig ehető, és szerencsére nem lehetetlen megkülönböztetni őket.

A gyalogbodza nem nő olyan nagyra, hajlamos egyesével, száranként kinőni a földből: fontos, hogy szára mindig zöld, lágy, sosem lesz olyan fás, mint a rendes bodzabokroké. További különbség, hogy a gyalogbodza virágai és szemei felfelé állnak, míg a fekete bodza „tenyerei” lefelé csüngenek.

A bogyót nem túl nagy macera leszárazni

Honnan szedjük a bodzabogyót?

Ugyanúgy, mint a virág szedésekor, a bogyó esetében is figyeljünk az alábbi szempontokra:

  • A bogyókat mindig védett, utaktól távoli területen szedjük, ott ahol nem éri őket túl sok por vagy szennyeződés.
  • Ne szedjünk természetvédelmi területen bodzát, se nemzeti parkban, ahogy mások telkéről vagy olyan területről, amiről nem tudjuk, kihez tartozik.
  • A bodzabogyó viszonylag gyorsan beérik: egy bokron lehetnek zöld és szinte megaszalódott szemek is egyszerre. Érdemes a teljesen ép, frissen megérett fürtöket leszedni, nyilván nem baj, ha akad közte pár éretlen vagy túlérett is.
A kéz igencsak lila lesz a bodzázástól: érdemes hozzá kesztyűt venni

A bodzabogyó megtisztítása macerásnak tűnik, pedig nem az: a legegyszerűbb munkát a kezünkkel végezhetjük. Sokan a villára vagy egyéb eszközökre esküsznek, azonban ezek gyakran szétnyomják a szemeket és sok fröcsköléssel, maszatolással járnak. Persze a kezünk is elég lila lesz egy nagyobb halom bodza megtisztítása után – akit ez zavar, húzzon kesztyűt!

Alapvető befőzés: bodzabogyószörp és -lekvár

Na de lássuk, mi minden készíthető az ízes bogyóból! Aki nem macerázna sokat és a lehető legautentikusabb formájában őrizné meg a bogyókat, annak a lekvár és a szörp készítése ajánlott. Mindkettő hasonló technikát alkalmaz, egyedül annyi a különbség, hogy a szörpbe több cukor kerül, illetve nagyobb adag víz is.

A bodzabogyószörp receptjéért kattints a képre!

A lekvár esetében ízlés kérdése, hogy át akarjuk-e passzírozni a leturmixolt gyümölcsöt: annyira nem zavaró a magok jelenléte, hasonló méretűek, mint egy magos ribizli- vagy málnalekvárban. Azonban, ha passízrozunk, semmiképp se dobjuk ki a visszamaradt héjakat-magvakat, ezeket fel tudjuk használni...hogy hogyan, arról később lesz szó. A bodza természetesen magas pektinben, így nem kell hozzá túl sok dzsemfixet használni, persze azért valamennyit tegyünk bele, ha sűrűbb állagot szeretnénk.

Ha nem passzírozzuk át a lekvárt, abban több pektin marad, így sűrűbb lesz, mint a magoktól megtisztított verzió.

Mind a szörpnél, mind a dzsemnél figyeljünk a tisztaságra: a palackokat és üvegeket sterilizáljuk, mielőtt megtöltenénk őket. Ha vákuum alá helyezzük a tárolókat, azok tartalma jóval hosszabban eláll majd. Persze, ha csak kis adagokat készítünk, ez nem olyan fontos, ilyenkor azonban tároljuk a szörpöt, a lekvárt a hűtőben.

A bodzabogyólekvár receptjéért kattints a képre!

Itt a bodzabogyószörp és a bodzabogyólekvár teljes receptje, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!

A nyári reggelik királynője: bodzabogyós palacsinta

Az amerikaiak palacsintájának van egy klasszikus verziója, amibe semmi nem kerül, azonban a massza igen sokszor kiegészülhet különböző finomságokkal. A banán és a csokidarabkák népszerű kiegészítők, ahogy a fanyarkás áfonya is.

A bodzabogyós palacsinta receptjéért kattints a képre!

Nos, ez a mostani verzió az áfonyás palacsintát akarja imitálni, és teszi is ezt meglepően ügyesen. A különbség annyi, hogy a bodza nulla pénzbe kerül és egy kicsit savanykásabb, illetve apróbb szemű, mint az áfonya.

Ezt ellensúlyozhatjuk némi mézzel vagy juharsziruppal a tálalásnál – a tésztába ugyanis nem érdemes túl sok cukrot pakolni, épp azért, amiért a magyar vagy a francia palacsintába sem: ettől könnyebben megég az édesség.

Itt a bodzabogyós palacsinta teljes receptje, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!

Házi bodzabogyólekvár

Tegyük el a július kincsét, az ingyen bodzabogyót, amiből meglepően finom és karakteres gyümölcslekvár főzhető. Íze a bogyós gyümölcsökéhez hasonlítható, így kiválóan illik a ...

Bodzabogyós palacsinta

Az amerikai palacsinta, ami puha, légies tornyaival bearanyoz minden reggelit, nyáron mindenféle gyümlccsel kiegészülhet. Például a kertben szedhető bodzabogyóval: a gyümölcsszemek ...

Nyári bodzabogyószörp

A bodzából sokan készítenek szörpöt, mármint a virágából: a nyár közepén beérő bogyók sajnos gyakran feledésbe merülnek. Pedig ezek is ugyanúgy adhatják egy édes, frissítő ital ...

Omlós tészta, édes töltelék: bodzabogyós pite

Igen sok nemzetnek van „saját” pitéje, pontosabban ez egy olyan süteményműfaj, amit mindenki máshogy interpretál. A tengerentúlon például a legtöbb gyümölcsös pite kerek, a teteje pedig rácsozott. Töltelékük az almástól a barackoson át egészen az áfonyásig bármilyen lehet, a lényeg, hogy ezek mindig keményítővel sűrített, szinte dzsemállagú belsők.

A bodzabogyós pite receptjéért kattints a képre!

A bodzabogyó is részt vehet ebben a játékban, ha előfőzzük némi cukorral, citromlével, majd besűrítjük keményítővel: így kerülhet a vajas, omlós tésztába. Mivel a pite teteje rácsozott, a gyümölcsből felszabaduló gőz szabadon távozhat sülés közben, nem fogja eláztatni a pite alját. Amennyiben zárt tetejű süteményt szeretnénk készíteni, vágjunk lyukakat a tetejébe, hogy ugyanezt a hatást elérjük.

FONTOS: szeletelés előtt a pitét hagyjuk teljesen kihűlni, különben szétmállik a tésztája, és kifolyik a tölteléke. Így a gyomornak is könnyebb lesz.

Itt a bodzabogyós pite teljes receptje, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!

Lehűt a melegben a bodzabogyósorbet

Manapság már egyre egyszerűbb házi fagylaltot készíteni: régen csak azok áltak neki ennek a feladatnak, akik rendelkeztek egy elegáns és mindenttudó masinával. Persze azóta megannyi recept és technika bebizonyította, hogy fagylaltot gép nélkül is lehet készíteni.

A bodzabogyósorbet receptjéért kattints a képre!

Főleg akkor, ha a fagylalt sorbet: a tejtermékek elhagyása nemcsak a költségeken enyhít, de a dolgunkat is megkönnyíti. Persze az állag így sem lesz felejthető – a gyümölcslé alapú vizes fagylaltot légiesebbé, könnyedebbé tehetjük egy felvert tojásfehérjével.

A fehérjét érdemes előre hőkezelni, hogy semmiképp ne okozzon gondot, problémát annak nyersen történő elfogyasztása. Gőz fölött felverve ezt könnyedén elintézhetjük.

A bodzabogyósorbet receptjéért kattints a képre!

A sorbet mélyhűtőben készül el: félóránként kell rajta kevernünk egyet, hogy biztosítsuk a krémes állgot. Ellenkező esetben egy nagy jeges tömbbé fagyna az egész. Eleinte könnyebb lesz kevergetni, így használhatunk kanalat, spatulát vagy habverőt is. Azonban, miután már szilárdabb lesz a fagylalt, érdemes botmixerre váltani.

Itt a bodzabogyósorbet teljes receptje, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!

Egy kis maradékmentés

A legtöbb bodzabogyós recept esetében sor kerül passzírozásra vagy szűrésre: az ebből fennmaradó magok és héjak szerencsére nem teszik ki a gyümölcs túl nagy részét, persze azért így is nagy a veszteség. Szerencsére nem kell annak lennie!

Szárítsuk ki teljesen a bodza megmaradt részeit

Ahelyett, hogy a megmaradt gyümölcshúst, magokat és héjakat a komposztra dobnánk vagy a kukába, készítsünk belőlük gyümölcsteát. A maradványokat kenjük szét vékony rétegben egy sütőpapírral kibélelt tepsin.

Tegyük a tepsit 100 fokos sütőbe, és teljesen szárítsuk ki a gyümölcshúst. Ha kell, keverjük át, hogy egyenletesen száradjon az egész.

Végül fejtsük le a sütőpapírról, hagyjuk kihűlni, és morzsoljuk össze. Tároljuk légmentesen zárható üvegben vagy dobozban. Tea készítéséhez forrázzuk le, majd ízesítsük kedvünk szerint citrommal-mézzel.

A bodzabogyótea citrommal az igazi

A természet szinte minden évszakban ad nekünk ingyen kincseiből: figyeld a Nosalty oldalát, ugyanis további alapanyagokat illetve gyűjtögetési, tartósítási és felhasználási tippeket hozunk a közeljövőben.

Bodzabogyós pite

A kerek, rácsos amerikai jellegű piték tulajdonképpen bármilyen gyümölcsöt kaphatnak töltelékükként. Ha egy igazán különleges süteményt szeretnénk sütni, ráadásul olyan ...

Bodzabogyósorbet

Nem, ez nem áfonyafagylalt, de nem is erdei gyümölcsös: a szerény (és ingyen szedhető) bodza színezi szinte feketére a gombócokat, és tőle lesz ilyen karakteresen gyümölcsös a ...

Szaftos bodzabogyós puding

A bodzabogyó nem mindig kerül fel a nyári gyümölcsök radarjára, hajlamosak vagyunk csúnya mód megfeledkezni róla. Ezt orvosolandó jöjjön most egy isteni süteményrecept, ami változtat ...

Fotók és receptek: Lakos Benedek

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Izgalmas alapanyagok, amelyeket érdemes megismerni, majd megszeretni:

Legújabb receptek

Növényi vaj

Egy tejfehérje érzékeny vagy vegán sokszor álmodozik a vajról. Akár pirítóson, akár főzéshez vagy sütéshez elengedhetetlen. Ha most mással próbálkoznál, mint a bolti margarin, akkor ...

Hortobágyi kolbászos palacsinta

A hortobágyi húsos palacsinta egy magyar ételspecialitás, amit pörkölttel szoktak tölteni, na most én kolbászos töltelékkel készítettem, ami igen ízletes lett, az egyébként is finom ...

Hozzászólások (0)

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...

Hoppá!

Recept beküldéséhez be kell jelentkezned!