Azt azért szögezzük le az elején, hogy papíron ugyan lehetnek tippjeink, de egy ilyen precíz versenynél nem lehet biztosan megjósolni, kik lépnek majd a dobogóra. Persze a skandináv országokat és a franciákat nem lehet megkerülni, de itt egy perc csúszás, néhány hiba, egy kikapcsolva felejtett sütő is eldöntheti az egész verseny eredményét. Lássuk, kik főznek A Bocuse d'Or európai döntőjén, a világ legnevesebb szakácsversenyének európai selejtezőjén!
Magyarország – Dalnoki Bence
Dalnoki Bence a Michelin-csillagos Stand Étterem sous chefje, aki tanulóéveit rögtön Szulló Szabina és Széll Tamás csapatában kezdte meg. Saját szavaival mindent tőlük tanult. Bocuse d'Or versenyen még nem indult, ám 2019-ben ő képviselte hazánkat a Calgary-ban megrendezett Chaîne des Rôtisseurs versenyen.
Belgium – Sam Van Houcke
Van Houcke Belgium egyik leghíresebb szakácsa, a Gentben lévő Maste Restaurant és a Mastel Bakery társtulajdonos-séfje. 2012 óta vesz részt versenyeken, így a Bocuse d’Orra is régóta készül - egy interjúban azt nyilatkozta, már az európai selejtezőbe jutás is az egyik legnagyobb szakmai elismerés az életében. Úgy érzi, a selejtező kemény verseny lesz:
Reméltem, hogy bejutok, de egyáltalán nem számítottam rá. Nehéz megítélni egy versenyen, hogy mire gondolhat a zsűri, vagy éppen a többi csapat hogyan fog szerepelni. (...) Bízom benne, hogy a maximumot fogom tudni nyújtani, hogy mindenki elégedett legyen.
Svájc – Christoph Hunziker
A Schüpbärg-Beizli séf-társtulajdonosa 2014-ben vette át az étterem üzemeltetését, ahol hagyományos svájci ételeket készítenek, persze egy kis modern csavarral. A szakácstanuló időszaka után dietetikus szakács képesítés, valamint catering szakács képzést is szerzett. Tapasztalt versenyző, 2014-ben megnyerte a svájci Bocuse d’Or selejtezőt. A 2021-es lyoni döntőn a svájci csapat commis-ja különdíjat nyert, a versenyen pedig az ötödik helyen végeztek.
Dánia – Brian Mark Hansen
A dán csapatok a Bocuse d’Or versenyeken szinte kivétel nélkül az élvonalban végeznek: az 1987 óta megrendezett lyoni döntőkön eddig 2 arany, 3 ezüst és 1 bronz érmet nyertek (ezek közül 1-1 arany, ezüst és bronz érmet Rasmus Kofoed nyert), de az első 10 közötti eredmény tulajdonképpen garantált ennyi tapasztalattal a hátuk mögött. Hansen a Michelin-csillagos Søllerød Kro séfje, a segítője pedig Dánia első női commis-ja, Elisabeth Madsen, aki eddig 7 szakácsversenyt nyert meg fiatal kora ellenére. Rájuk mindenképp érdemes odafigyelni.
Észtország – Alexander Gureev
Gureev a londoni Le Cordon Bleu-ben tanulta a szakmát, jelenleg az oslói Hotel Bristol éttermének senour sous chefje. Nem kifejezetten tapasztalt versenyző, ennek megfelelően a Bocuse d’Or-t, mint a világ legnagyobb presztízsű gasztronómiai versenyét igen komolyan veszi - lehet, hogy még meglepetést tud okozni Budapesten.
Spanyolország – Rubén Amro Rodrigez
Míg az északi, főként a skandináv országok a francia vagy amerikai versenyzők mellett elképesztően jó eredményeket érnek el, a déli országokra ez nem kifejezetten jellemző. Dobogón még nem állt spanyol csapat, de hátha ezen Rubén Amro, a Koma étterem séfje változtat idén.
Finnország – Johan Kurkela
Finnország sem állt még a dobogón, de az első tízben, az élmezőnyben szinte mindig számítani lehet a csapatukra. Idén Johan Kurkela, a 2019-es finn Bocuse-csapat commis-ja versenyez, akivel abban az évben a csapat az 5. helyen végzett. Tapasztalt versenyzőnek mondhatjuk, a 2020-21-es versenyen couch-segédként vett részt, és ráadásul nagyon fiatal is, úgyhogy valószínűleg jól fogja bírni a tempót.
Franciaország – Naïs Pirollet
A francia csapatok sikereit talán nem kell bemutatni, elég annyi, hogy 1987 óta 8 arany, 2 ezüst és 1 bronz van a tarsolyukban. Pirollet Franciaország első női versenyzője, az európai selejtező legfiatalabbja, aki a Bocuse d’Or Intézetben diplomázott, és nem mellesleg a 2021-es francia nyertes, Davy Tissot segítője volt.
Egyesült Királyság – Ian Musgrave
Musgrave 2019-ben megnyerte a hazai selejtező versenyt, de az Egyesült Királyság szigorú járványügyi intézkedései miatt nem tudott részt venni a 2020-as európai döntőn. A londoni Ritz séfje, Musgrave segítője pedig Adam Beaumont, aki szintén a Ritzben dolgozik.
Izland - Sigurjón Bragi Geirsson
Sigurjón Bragi Geirsson a Héðni kitchen & Bar főszakácsa, korábban pedig a harpai Kolabrautinnál, az Essensiánál és a Múlakaffinál dolgozott. Több éven át szerepelt a szakácsok nemzeti csapatában, és a csapat edzőjeként dolgozott, amikor 2019-ben a szakácsolimpia 3. helyezést érte el - Izland eddig kétszer jutott a lyoni döntőben a dobogóra, Geirssonnak pedig versenyzésben nagy tapasztalata van, meglátjuk, mire lesz elég a Bocuse d’Or-on.
Lettország – Dinārs Zvidriņš
Dinars Zvidriņš a rigai Laivu Centrs séfje, 2017 óta. Mielőtt itt séf lett, megnyerte a Reaton által szervezett versenyt, és megkapta Lettországban az Év séfje 2017 címet. Azóta másodszor nyerte meg a versenyt. Stílusában a francia klasszikusokat használja a receptek alapjául, de egyedi ázsiai hangulatot ad az ételekhez - írják róla az étterem honlapján.
Hollandia – Kees Visser
Visser, a szabadúszó séf egy interjúban így mesélt a Bocuse d’Orról, és a hozzá fűződő viszonyáról:
„Szeretne Michelin-csillagot?”
Soha nem szabad ilyen dolgokat hangosan kimondani - mondja Kees Visser. Ugyanez vonatkozik arra a törekvésére is, hogy részt vegyen a Bocuse d'Or versenyen, és Visser szerint nyerni nagyon nehéz.
„Valóban nem szabad alábecsülni. 2013-ban vettem részt először, és akkor tudtam, hogy nincs esélyem.” Most már más a helyzet: „Sokkal több tapasztalatom van.” Néhány nap múlva kiderül!
Norvégia – Filip August Bendi
Norvégia a többi skandináv országhoz hasonlóan kiválóan szerepel a versenyeken, de még ezen belül is kiemelkedő a teljesítményük: 5 arany, 2 ezüst, 4 bronz van eddig a tarsolyukban. Hogy idén milyen esélyekkel indulnak és mennyire mennek biztosra, azt jól mutatja, hogy egy olyan versenyzőt választottak, akivel elég nehéz mellélőni: Bendit 2021-ben az Év Norvég Séfe díjjal jutalmazták.
Lengyelország – Jakub Kasprzak
Bár Lengyelország nem egy híresen jól teljesítő ország a Bocuse d’Or versenyeken, de idén igazán belehúznak: Kasprzak 2008-ban nem más, mint Paul Bocuse keze alatt dolgozott, de megjárta az Egyesült Államokat, Kanadát, Görögországot és Norvégiát is. Nemzetközi tapasztalat francia alapokkal - lehet még meglepetés a versenyen.
Svédország – Jimmi Eriksson
1 arany, 5 ezüst és 1 bronz érem Svédország mérlege a Bocuse d’Or versenyeken. Amióta megnyerte az Év Szakácsa 2016 és a Nordic Culinary Mastership 2017 rangos versenyeket, Jimmi az egyik leghíresebb svéd szakács lett. A modern svéd konyha áll hozzá a legközelebb, jelenleg is ez a fő profilja, ez pedig jól fog jönni a versenyen is.
Szlovákia – Peter Duranský
Az első szlovák séf, aki Michelin-csillagos elismerést szerzett az éttermével, a SO/Wien DAS LOFT vezető szakácsa. Szlovákia sem tartozik a Bocuse-élvonalhoz, de emiatt még nem szabad lemondani egyik versenyző csapatról sem: Magyarország sem a csúcsról indult, ma pedig már az élmezőnybe várható a csapat szereplése.
Törökország – Emre İnanır
Az isztambuli Kempinski Hotel head chefje már 19 éve van a szakmában, főként többcsillagos szállodákban dolgozott eddig szakácsként és vezető pozícióban is. Hogy van-e komoly versenyzési tapasztalata, arról nem igen tudni, de az biztos, hogy nagy szállodaláncokban dolgozni egyet jelent a rendszerezéssel, összeszedettséggel, és a rendkívül szervezett munkával.
A 2022-es Bocuse d'Or európai döntőjét március 23-24-én rendezik meg a budapesti Hungexpo SIRHA kiállításán.
Forrásaink voltak: Finedininglovers, Bocuse d'Or, Bocuse d'Or Hungary; Címlap: Magyar Bocuse d'Or Akadémia
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Ezek a cikkek is érdekelhetnek: