Úgy tűnik, egy egészen meglepő rossz hatása is lehet a növekvő széndioxidszintnek

Egy friss kutatásból kiderült, hogy nem csak a bolygónak tesz rosszat az egyre növekvő széndioxidszint.

Sajnos a klímaváltozás több problémát okoz, mint azt korábban gondoltuk. Egy friss kutatás kimutatta, hogy a növekvő széndioxidszint nemcsak a bolygónak, hanem nekünk is káros: a lakáson belüli szennyezett levegő már az évszázad végére meglátszódhat a kognitív képességeinken – írja az IFL Science.

A széndioxid elbutít minket?

A belélegzett szén-dioxid ugyanis megnövelheti a káros anyagok szintjét a vérben, ami azt eredményezheti, hogy kevesebb oxigén jut az agyunkba. Emiatt fáradtabbak leszünk, erősebben szorongunk, és a kognitív funkcióink is tompulhatnak.

A számítások szerint 2100-ra a külső légszennyezettség elérheti a 930 ppm-et (parts per million), és ha nem teszünk valamit ellene, a belső levegő szennyezettsége akár 1400 ppm-ig is felkúszhat, ami sokkal magasabb, mint amit az emberiség valaha is megtapasztalt.

Komoly csökkenések

A tanulmány alapján ez a szennyezett levegő már több, mint elég az észrevehető kognitív „butuláshoz”. Az előrejelzések szerint az alapvető döntéshozó készségek 25 százalékkal, míg a bonyolult döntésekért felelős képességek akár 50 százalékkal is csökkenhetnek.

Fontos kiemelni, hogy egyelőre nem készült sok kutatás, amely az ember kognitív funkcióinak csökkenése és a széndioxidszintjének növekedése közötti összefüggést elemezné, de ez a tanulmány elindíthatja a folyamatot.

Ezeket olvastad már?

via

Címlapról ajánljuk

További cikkek