Sajnos a klímaváltozás több problémát okoz, mint azt korábban gondoltuk. Egy friss kutatás kimutatta, hogy a növekvő széndioxidszint nemcsak a bolygónak, hanem nekünk is káros: a lakáson belüli szennyezett levegő már az évszázad végére meglátszódhat a kognitív képességeinken – írja az IFL Science.
A széndioxid elbutít minket?
A belélegzett szén-dioxid ugyanis megnövelheti a káros anyagok szintjét a vérben, ami azt eredményezheti, hogy kevesebb oxigén jut az agyunkba. Emiatt fáradtabbak leszünk, erősebben szorongunk, és a kognitív funkcióink is tompulhatnak.
A számítások szerint 2100-ra a külső légszennyezettség elérheti a 930 ppm-et (parts per million), és ha nem teszünk valamit ellene, a belső levegő szennyezettsége akár 1400 ppm-ig is felkúszhat, ami sokkal magasabb, mint amit az emberiség valaha is megtapasztalt.
Komoly csökkenések
A tanulmány alapján ez a szennyezett levegő már több, mint elég az észrevehető kognitív „butuláshoz”. Az előrejelzések szerint az alapvető döntéshozó készségek 25 százalékkal, míg a bonyolult döntésekért felelős képességek akár 50 százalékkal is csökkenhetnek.
Fontos kiemelni, hogy egyelőre nem készült sok kutatás, amely az ember kognitív funkcióinak csökkenése és a széndioxidszintjének növekedése közötti összefüggést elemezné, de ez a tanulmány elindíthatja a folyamatot.
Ezeket olvastad már?
Néhány egyszerű lépés az erősebb, ellenállóbb tüdőért
Ha a kézmosás és a távolságtartás megvan, jöhet a tüdő kapacitásának bővítése.
adminKiderült, mekkora távolságot kéne tartani biciklizés és futás közben
Úgy tűnik, a 1,5-2 méteres távolság csak akkor működik, ha szélcsend van, és egy helyben álldogálunk.
NosaltyNyitott ablakkal a vírusok ellen - a szellőztetés megkérdőjelezhetetlen előnyeiről
Szellőztetni mindig fontos, járványidőkben pedig különösen sokat nyomhat a latba egy-két nyitott ablak.
adminVajon e-cigizni sem szabad a koronavírus-járvány ideje alatt?
Azt már tudjuk, hogy a sima cigi egyáltalán nem ajánlott, főleg a vírus idején, de mi a helyzet az e-cigarettákkal?
Nosalty