A birsről csupa jó dolog mondható el: egészséges, hiszen magas az ásványi anyag- és vitamintartalma, antioxidáns tartalmával hozzájárul az immunrendszer erősítéséhez, gyulladáscsökkentő, emésztést segítő tulajdonságú, ráadásul íze is kellemes, egyszerre fanyar és édes. Egyetlen baj van a birsalmával: húsa és héja nyersen annyira kemény, hogy alaposan fel kell készülünk a tisztítására, semmiképp se fogjunk hozzá akkor, ha rohanásban vagyunk, és nincs elég időnk – csúnya baleseteket idézhet elő egy-egy félrecsúszott mozdulat az éles hámozókéssel.
Ha azonban túl vagyunk a pucoláson és aprításon, már könnyű dolgunk van. Nemcsak nagyszerűen használhatjuk süteményekben, pitékben, készíthető belőle lekvár és dzsem, puding és a sokak által imádott, természetes, vegán gumicukor alternatíva, a birsalmasajt, hanem sós ételekben is jól mutat.
Húsok mellé mártásként
Legegyszerűbb, ha egy gyors mártást főzünk hozzá, amely sült vagy főtt húsok mellé tökéletes kísérő, de csavarthatunk is a dolgon és készülhet belőle fűszeres chutney is, amely gyakorlatilag egy lekvársűrűségű, édes-sós-fűszeres mártás, amit akár tartósítva, lekvárként is eltehetünk. A birs nagyon jól kombinálható az ősz többi gyümölcsével, ízeiben passzol hozzá a szőlő, a dió és a szilva is.
Darabolva köretként
Nem muszáj ám mindig krémessé főzni a birsalmát, tekinthetünk rá úgy, mint más keményebb húsú gyümölcsre vagy zöldségre, így aztán köretként, salátákba is remekül használható.
Ha hagymát pirítunk, és arra dobjuk a feldarabolt birsalmát, már ez is remek, és párosítható mellé csirkemell vagy csirkecomb is.
Sőt, egybesült húsok mellé, gyökérzöldségekkel vagy akár céklával párosítva is remek, zamatos köret készíthető belőle.
Dragomán György évek óta zellerrel és padlizsánnal hozza össze a birst, és készít belőlük egy igazi különleges, ízeiben felturbózott francia lecsót, azaz ratatouille-t. Érdemes kipróbálni a receptjét, mert nagyszerű őszi ebéd vagy vacsora lehet a birsalmás lecsó, akármilyen furcsának is hangzik elsőre
Krémek, levesek – ne felejtsünk titeket se
Ahogy a birsből készült édes krém csodásan használható desszertekben, különböző pohárkrémeknél és akár tejberizshez is, úgy a birsből készült sós-savanykás krém mellett készülhet belőle sós karakterű leves is, amelyet nem gyümölcslevesként fogyasztunk, hanem inkább úgy, mint a sütőtökrémlevest – sósan, fűszeresen, jóféle pirított, kovászos kenyérrel.
De egy klasszikus tejfölös vagy tejszínes raguleveshez is remekül illik a birsalma, nagyszerűen érvényesül benne az édeskés, savanykás jellege.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Még több őszies gasztrocikk itt: