Így készül nálunk a hibátlanul puha birsalmasajt

Nosztalgikus, a boldog gyerekkort és a nagyit megidéző szezonális finomság a birsalmasajt, melyet könnyedén tökéletesre fejleszthetünk otthon is. Lássunk neki!

A birs egy kifejezetten kemény húsú, fanyarkás, illatos gyümölcs, amiből nem csak pálinkát érdemes főzni. Aki odáig van a lekvárokért, annak érdemes kipróbálnia a birsalmasajt készítését is, ami szinte ugyanaz, csak jóval sűrűbb.

Nézd meg videón, hogy készül!

A birsalmasajt megfelelő állagának eléréséhez egyrészt nem szabad megpucolni a birsalmát, mivel a héjában és az alatt közvetlenül található a legtöbb sűrítőanyag, a pektin.

Másrészt a cukormennyiség is elengedhetetlen hozzá. Ez a két fő alkotóelem és a türelem fogja szilárddá varázsolni. Rendkívül tartós, hiszen ha rendesen ki van szárítva, hónapokig is eláll hűvös helyen tárolva.

Hozzávalók:

  • 1000 g birs
  • 650 g cukor
  • 2 citromból nyert citromlé

Elkészítés:

A birsalmát mossuk meg alaposan, majd vágjuk fel nagyobb darabokra. A magházat és a barna részeket vágjuk ki belőlük.

Birsalmasajt egyszerűen, receptért katt a képre!

Többféleképpen meg lehet főzni a birst, mi víz hozzáadása nélkül készítettük el, hogy a lehető legízletesebb legyen. Ehhez először tegyük bele lehetőleg egy vastagabb falú fazékba, facsarjuk rá a citromot, és forgassuk át alaposan, hogy ne barnuljon meg. Szórjuk meg cukorral, kavarjuk át, végül fedjük le. 8-10 órára hagyjuk hűvös helyen levet engedni. Aki ezt a lépést ki szeretné hagyni, és egyből meg szeretné csinálni, az öntsön hozzá 1-2 dl vizet, és fedő alatt kezdje el főzni, időnként megkeverve.

A kemény birs 8-10 óra után teljesen kiengedte a levét, közben meg is puhult valamennyire. 15-20 percig kell főzni fedő alatt, amíg vajpuha lesz.

Főzzük tovább fedő nélkül, közepes-kis lángon, folyamatos kevergetés közben, amíg besűrűsödik a főzőlé. Ebben a fázisban dönthetjük el, hogy milyen színűre szeretnénk főzni. Ha egészen világosat akarunk, akkor már turmixolhatjuk is, ha sötétebbet, akkor karamellizáljuk tovább, akár egészen bordó színűig.

Birsalmasajt egyszerűen, receptért katt a képre!

Fontos, hogy ne hagyjuk magára, mivel könnyedén le tud égni. Miután leturmixoltuk, főzni kell tovább folyamatos kavarás mellett, amíg egészen sűrű lesz.

Kiönthetjük szinte bármilyen nekünk tetsző formába, tepsibe, de előtte fóliával béleljük ki, így könnyedén ki fog jönni belőle.

Tegyük hűvös helyre dermedni 24 órára, majd borítsuk ki zsírpapírra.

Zsírpapírban tárolva szárítsuk hűvös helyen, így akár hónapokig is elállhat!

Tudtad?

A birsre tekinthetünk úgy, mint más keményebb húsú gyümölcsre vagy zöldségre, így aztán köretként, salátákba is remekül használható. Dragomán György például évek óta zellerrel és padlizsánnal hozza össze a birst, és készít belőlük egy igazi különleges, ízeiben felturbózott francia lecsót, azaz ratatouille-t.

Birsalmasajt egyszerűen – a receptet itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szívesen elkészítené!

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!

Fotók és recept: Simon Gábor


Még több recept Gábortól:

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...