A birsalma megosztó, de rendkívül ízletes gyümölcs, amit nem csak pálinka- és lekvárfőzéshez lehet felhasználni. Az ősz sokaknak nem múlhat el úgy, hogy ne készítenének belőle valamit. Tisztítása, darabolása és a préselése egy kicsit időigényes, de megéri a ráfordított munkát. Előnye, hogy sokáig tárolható: légmentesen zárható zacskóban, hűtőben még két hónapig is eláll. De akkor jársz a legjobban, ha minél előbb felhasználod!
A magyar birs elnevezés a vastag héjú, almaszerű termésre utal. Érdekessége, hogy egy és ugyanazon növény teremhet egyik évben körte, másik évben pedig alma alakú gyümölcsöket. Ezért beszélhetünk birs almáról-, és körtéről is.
Idénye: a középkor óta kedvelt gyümölcs, mely az őszi és téli hónapokban terem.
Külleme: a gyümölcs bőre világossárga és bolyhos. Húsa krémfehér, kemény és fanyar ízű. Főzés után megpuhul, és rózsaszínű lesz, ekkor mutatkozik meg édeskés íze és megnyerő aromája.
Élettani hatásai elképesztőek:
- bőségesen tartalmaz rostokat, káliumot, cinket, vasat és magnéziumot, tanninokat (csersavak), pektint−, valamint A-, B-, C- és P-vitamint
- antioxidánsai ösztönzikaz immunrendszer működését, rákmegelőző hatásúak
- hozzájárul a légúti megbetegedések, a hörghurut és a tüdőgyulladás kezeléséhez, így régena birsalma fogyasztása számított szinte az egyetlen hatékony gyógymódnak tuberkulózis ellen
- gyulladás- és fájdalomcsökkentő, szabályozza a vérnyomást
- megszünteti a hasmenést, beállítja a székletet
- emésztőrendszeri gyulladás, gyomorfekély és IBS (irritábilis bélszindróma) küszködők is nyugodtan fogyaszthatják
- kiváló méregtelenítő
- csökkenti a káros LDL-koleszterin mennyiségét, egyúttal megemeli a jótékony HDL-koleszterin szintjét,mérsékli a szív- és érrendszeri megbetegedésekkockázatát
- lassítja a cukor felszívódását, így a cukorbetegség kezelésében is segítségünkre lehet
- szívvédő tulajdonságait magas káliumtartalma is erősít
- rostjai gyorsítják az anyagcserét
Felhasználása:
Legtöbben a birsalmasajt alapanyagaként ismerik - a zselés édesség sokak kedvence kiskoruk óta, de mehet levesekbe is, különféle édességekbe, (bejglibe is!), kompótnak, de csodás elegáns húsok mellé, akár borral bolondítva, és bármilyen almás süteménybe, az alma helyett.
Ha kis almalében megkaramellizáljuk a kockákra vágott gyümölcsöt, isteni kiegészítőt kapunk pudingok, sodók, kásák, sütik tetejére, és bébipapinak sem utolsó!