A birkapörkölt tipikus magyar ételkülönlegesség, melyet régen a juhászok készítettek bográcsban. A birkák őrzése közben odarakták a tűzre, és sötétedésre elkészült. Manapság nem kell vidéki rokonokat zargatni, ha birkahúst szeretnénk főzni, szinte bármelyik nagyobb áruházban kaphatunk, akár kisebb adagban, konyhakészen, darabolva. Ilyen kedvező feltételek mellett nyugodtan belefoghatunk otthon is egy jó szaftos birkapörkölt elkészítésébe, akár most húsvétra is!
Hús
Birkahúsból készül a pörkölt, ebben lehet comb, lapocka és bármilyen más rész, kint a pusztában semmit sem hagytak kárba veszni. Sőt, a színhús mellett a csont is nagyon fontos alkotója lehet a pörköltnek, ettől még teltebb ízt kap, és kollagéntartalmával a szaftot is sűríti. Bárányhúsból nem lenne olyan zamatos a pörkölt, ebből inkább frissensültet érdemes készíteni.
Tipp: ha csonttal főzzük a pörköltet, akkor tálalásnál, fogyasztásnál legyünk figyelmesek, sajnos szilánkosan törik a juh csontja, könnyű ráharapni, amiből nagy galiba lehet!
Faggyú
Zsírból vagy zsírszalonnából csak annyi kell a lábasba, amennyin el lehet kezdeni a hús pörkölését. Ez attól is függ, mennyi faggyút hagyunk a húson. Van, aki ezt a faggyús ízt nagyon animálisnak, erősnek érzi, ezért az összeset eltávolítja a birkahúsról. Mások azt mondják, ezzel „kiherélnék az ételt”, vagyis pont a pörkölt különlegességét vennék el. Minden legelő párosujjú patásnak, mint például a szarvasmarha, a juh vagy a kecske termelődik valamennyi faggyúja. Ez egy természetes zsírréteg, ami kültéri legelés mellett szinte alig keletkezik, és semmi vizet nem tartalmaz.
Szaft
A csontok belefőzésén túl csupán a sok-sok zöldség használatával is el tudjuk érni, hogy szuperszaftos legyen a birkapörkölt. Minden kiló húshoz két nagy fej hagymát, két nagyobb tv-paprikát és két kisebb paradicsomot apríthatunk a lábasba. Aki kedveli, fokhagymából is használhat 2-3 gerezdet, de ehhez a húshoz nem igazán indokolt, főleg, ha faggyút is hagyunk rajta. Továbbiakban vörösborral gazdagíthatjuk az ízét, de e nélkül, a sok zöldséggel is maradandó emléket kínál egy tál birkapörkölt.
Tipp: a már majdnem kész pörköltbe karikázzunk bele egy hegyes, zöld csípős paprikát, ettől nem lesz túl erős, de mégis izgalmasabbá tehetjük az ízét vele.
Fűszerezés
Fűszerpaprikával ne spóroljunk, egy jó adagot keverjünk a mangalicaszalonnából kisütött zsíron megpárolt hagymára, ezen pörköljük át a húst. Utána sózhatjuk, borsozhatjuk, aztán ki-mit preferál, mehet hozzá kömény és babérlevél, vagy utóbbi helyett majoranna.
Tálalás
Juhászaink nagyobb darabokba vágták a húst, még a csontról sem szedték le, így kanál nélkül, kézzel meg tudták enni, majd az étkezés végén kitunkolták tányérjukból a szaftot. Ebből a receptből készült pörkölthöz azért érdemes villát vagy kanalat adni, viszont mehet magában a szaftos husi a tányérba, nem kell hozzá nokedlit vagy tésztát, burgonyát főzni. Friss szeletelt fehér kenyér jár mellé, és egy kis ecetes vagy kovászos uborka, ennek híján valami finom házi készítésű savanyúság a kamrából.
Ha másféle pörköltre vágynál:
Fotók és recept: Bagdi Gréta
Szaftos birkapörkölt, a teljes receptjét mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több szépség Grétitől: