Svájc ősszel betiltotta a kertekben a babérmeggy termesztését illetve a növény értékesítését, a döntés körül pedig viták robbantak ki. A babérmeggy ugyanis nem invazív faj, mint mondjuk a bambusz, tény azonban, hogy mérgezőek a levelei és a termése is - írja a Pénzcentrum.
Mellette szól azonban, hogy szárazságtűrő és gyorsan növekszik, nem tanácsos viszont egyetlen fajból sövényt ültetni a kertünkbe, mert azzal a biodiverzitás, illetve az őshonos növények és rovarok élettere csökken - Svájcban is ez a fő ellenérv a babérmeggyel kapcsolatban.
A szakértők szerint kerttervezés során érdemes biodiverzitást támogató, vegyes növényállományt kialakítani.
A babérmeggy nem invazív
Az alábbi TikTok-videóban az Élménykertész nevű felhasználó elemzi a témát: úgy véli, a babérmeggy nem tekinthető invazív fajnak, mert nem terjed agresszíven gyökérzetéről, és bár virágzik, illetve termést is hoz, a magjai sem szaporodnak könnyen a természetben.
...viszont mérgező!
Hozzáteszi azonban, hogy a növény termése és levelei is mérgezőek állatra és emberre egyaránt, ezért ajánlott a virágzás után levágni a virágokat, hogy a babérmeggy ne hozzon több termést. Kiemeli, hogy a biodiverzitás érdekében virágzó cserjékre és évelő növényekre lenne szükség, illetve hogy érdemes mindig többféle növényt kombinálni!
A babérmeggyet gondos metszéssel szép, tömör sövénnyé lehet alakítani, de fontos, hogy a kertünk ne csak egyetlen növényfajból álljon. Kérjünk segítséget a kertészeti árudákban, és törekedjünk a biodiverzitás fenntartására
- teszi hozzá a szakértő.
Még több növényes cikk: