A Science folyóiratban publikált kutatás eddig nem ismert jelenségről számolt be. Azt mindenki tudja, hogy a túlzott cukorfogyasztás káros az egészségre, de arról korántsem volt szó, hogy a cukor már magzati korban befolyásolja a gyermek felnőttkori egészségét. Ráadásul nem is akármilyen betegségektől védheted meg, ha hanyagolod várandósságod alatt a cukrot.
A Dél-kaliforniai Egyetem kutatói bizonyitották, hogy a gyermek fogantatasától számított 1000 napon belüli alacsony cukorfogyasztás 35 százalékkal csökkenti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását, valamint 20 százalékkal a magas vérnyomás kialakulásának esélyét.
Cukorkvóta az Egyesült Királyságban
A kutatásban a második világháborúban bevezetett cukorkvóta idejére vonatkozó adatokat és az az utáni időszak adatait hasonlították össze. A cukorkvóta idején korlátozták a cukor, a zsír, a sajt, a hús és a szalonna hozzáférhetőségét.
Mikor 1953-ban megszűnt a cukorkvóta, a felnőtt emberek addigi 40 grammos cukorfogyasztása megduplázódott.
A vizsgálatban több mint 60 ezer ember adatait tekintették át, melyhez az UK Biobank nevű szervezet adatait használták fel. Azoknak az egeszégügyi adatait követték nyomon, akik a cukokvóta előtt és után születtek.
A hatéves időszak elemzése kimutatta, hogy a cukorfejadag korlátozása előtt és alatt születettek, illetve akkor fogantak esetében a cukorbetegség és a magas vérnyomás kialakulása alacsonyabb volt, emellett 4 és 2 évvel később alakultak ki az említett betegségek.
A cukorfogyasztás csökkentésével járó védelem már a magzati korban elkezdődik, majd fokozottan meghatározó lesz a gyermek 6 hónapos korában, mikor elkezdődik a hozzátáplálás. A fogantatástól számított első 1000 nap rendkívül fontos egy gyermek életében, hiszen ekkor megy át olyan fejlődésen, amely a kognitív, a mentális és a szervi adottságokat is befolyásolja. Ezeket pedig a későbbiekben nem lehet megváltoztatni.
Még több egészség: