Konyhai baleset mindenkivel történik. Igen, még a legtapasztaltabb házi szakáccsal is, aki évek óta forgatja a kést. Ugyan sok minden múlik a helyes technikán, néha még így is előfordulhat, hogy belevágunk az ujjunkba vagy megégetjük a kezünket. A kellő körültekintés és elővigyázatosság nagyon fontos, a konyhai balesetek esetében mégis a legfontosabb a higgadtság.
Konyhai tévhitek és mendemondák
Sok mindent hallhattunk már leleményes anyukáktól, nagymamáktól, esetleg az internetről, hogy mi a legjobb megoldás egy mély vágásra vagy könnyű égési sérülésre. Ne dőljünk be az összesnek, hiszen lehet, hogy csak rontunk majd a helyzeten.
A jég használata gyakran előkerül, ha égésekről van szó. A jég azonban kerülendő, hiszen a bőrt ezzel kitesszük egy második extrém hőhatásnak, miután már megégettük.
Az olaj, vaj és más zsiradék sebre kenése is hasonlóan rossz döntés. A zsír amellett, hogy nem segít túl sokat a seben, még szennyeződéseket is belevihet, amitől könnyen elfertőződhet.
A legjobb megoldások gyakran a legegyszerűbbek, ne bonyolítsuk túl az ápolást. Sokkal fontosabb a gyors reagálás és a megfelelő eszközök használata.
Vágások
A konyhában valószínűleg a kezünket, ujjunkat fogjuk a leggyakrabban elvágni. Attól függően, hogy milyen mély a seb, más és más teendőnk lesz vele.
A seb mélységét legegyszerűbben a vér színéből tudjuk megállapítani. A gyenge, sekély vágásokból halványpiros vér szökik ki, míg a mélyebb, komolyabb sebek egészen mélyvörös vért ontanak.
Mindkét estben kezdjük azzal az ápolást, hogy folyó, hideg (de nem fagyos) víz alatt tartjuk a megsebzett részt pár percig. Ezzel kimoshatunk bármilyen belekerült szennyeződést.
Töröljük szárazra a sebet és szorítsunk rá valamilyen száraz és tiszta anyagot, kendőt vagy zsebkendőt - ideális esetben steril gézlapot.
Ha szerencsénk van, a szorítással el tudjuk állítani a vérzést. Ekkor kenjük be fertőtlenítő krémmel. Jó, ha ez egyben már sebgyógyító hatóanyagot is tartalmaz. Ha szükséges, tegyünk rá ragtapaszt, komolyabb sérülésekre kötést.
Próbáljuk meg kímélni a sebet, ha azt látnánk, hogy átvérzett a kötés, vegyük le, tisztítsuk ki a sebet, fertőtlenítsük és kötözzük újra.
Égési sérülések
Több módon is szerezhetünk égési sérülést: nyílt lángtól, felülettől, forró folyadéktól és gőztől is. Az eredmény minden esetben egy valamilyen szintű sérülés lesz.
Az elsőfokú égési sérülést a legkönnyebb a napon leégéshez hasonlítani. A bőr piros lesz, nyomásra befehéredik. Nem keletkezik rajta hólyag vagy nyílt seb, és szerencsére könnyen elmúlik.
Ahhoz azonban, hogy tényleg elmúljon és semmilyen későbbi bajunk ne legyen belőle, szükséges ezt is komolyan vennünk. Engedjünk rá hideg vizet, és hagyjuk alatta pár percig.
Mivel nem nyílt a seb, a megégett bőrfelületet kell kezelésbe vennünk: kenjük be valamilyen hűsítő hatású (ezáltalfájdalmat enyhítő) készítménnyel. Jó, ha tudjuk: a gyógyulást, a hegesedés megelőzését közvetve elősegíti a seb kiszáradásának megakadályozása, avagy a seb kellően nedvesen tartása. Erre alkalmasak például a védőréteget képezni képes „intelligens” hidrogélek. Ha szükséges, az égés helyét lazán be is köthetjük.
A másodfokú égési sérülés már több figyelmet igényel, azonban nem feltétlenül kell hozzá orvosi ellátás. Itt már előfordulhat hólyagosodás, esetleg nyílt seb is kialakulhat.
Ilyen esetben hagyhatjuk egy kicsit tovább a hideg víz alatt a kezünket. Akár be is áztathatjuk, ekkor azonban cseréljük rendszeresen a vizet.
Nyílt sebre csak olyan készítményt kenjünk, amit a betegtájékoztató szerint használhatunk ilyen módon. A kötés itt sokkal fontosabb, mint az elsőfokú égés esetében. Meg kell ugyanis akadályoznunk, hogy szennyeződések kerüljenek a sebbe.
Láthatjuk tehát, hogy felkészülten, a megfelelő eszközökkel, de legfőképpen higgadtsággal felszerelkezve bármilyen könnyed sérülést tudunk majd kezelni.
Az ennél komolyabb sérülésekkel, sebekkel mindenképpen forduljunk orvoshoz!
Itt találsz egy lehetséges megoldást enyhe égési sérülésekre!
A cikk a Bepanthen Plus krém és a BepanGel forgalmazója, a Bayer Hungária Kft. megrendelésére készült.