A jó emésztést adottnak vesszük egészen addig, amíg valami fel nem borítja a bélflóránk egyensúlyát. Ilyenkor jönnek a kellemetlen hasi panaszok, amelyek igazán meg tudják nehezíteni a mindennapokat. Van néhány dolog, amire érdemes odafigyelnünk, hogyha egészséges bélflórára és megfelelő emésztésre vágyunk.
A bélflórát tulajdonképpen a beleinkben élő jótékony baktériumok és egyéb mikroorganizmusok alkotják. Ezek a mikroszkopikus élőlények serkentik az anyagcsere-folyamatokat, közreműködnek a különböző tápanyagok lebontásában, és vitaminokat is termelnek a szervezetünk számára.
Most összeszedtük azokat a hétköznapi szokásokat, amelyek felboríthatják a bélflóránk egyensúlyát és az emésztésünket, katt a képre!
5 meglepő szokás, ami felborítja a bélflóra egyensúlyát
Nem elegendő prebiotikumbevitel
A probiotikumokról már mindenki hallott, de tudod mik azok a prebiotikumok? Ezek olyan, élelmiszerekben található természetes összetevők, élelmi rostok, amelyek emésztés nélkül mennek keresztül a testünkön. Fogyasztásuk elősegíti a jótékony baktériumok növekedését és aktiválja azokat. A prebiotikumokban szegény étrend negatívan hathat a bélflórára és az emésztésre. Fogyasszunk épp ezért rostban és prebiotikumokban gazdag ételeket, például hüvelyeseket, zabot, banánt, póréhagymát.
Túlzott alkoholfogyasztás
Időnként egy-egy pohár bor vagy korsó sör még senkinek nem ártott meg, de a rendszeres vagy nagy mennyiségű alkoholfogyasztás, sok más káros hatása mellett az emésztésünkre is negatív hatással van. Az alkoholban található toxinok csökkentik a jótékony baktériumok mennyiségét, az italozáshoz társuló egészségtelen étrend pedig szintén hozzájárul ahhoz, hogy felboruljon a bélflóra egyensúlya.
Mozgáshiány
A rendszeres testmozgásnak számos pozitív hatása van, és nagyon úgy tűnik, hogy az emésztésünket is segíti a sport. A fizikailag aktív emberek szervezete több vajsavat termel, ami a vastagbél egyik fő energiaforrása, és elengedhetetlen az egészséges bélflóra megőrzéséhez.
Dohányzás
A dohányzás légzőrendszerre gyakorolt káros hatásait senkinek nem kell bemutatni, azonban arról kevesebb szó esik, hogy a füstölés mit tesz a belekkel. Az aktív és passzív dohányzás egyaránt csökkenti a belekben található jótékony baktériumok mennyiségét, emellett jelentősen növeli az olyan emésztőrendszeri megbetegedések kialakulásának esélyét, mint az IBS vagy a Crohn-betegség.
Stressz
Nem véletlen, hogy a stressz sokaknál okoz emésztési gondokat. Az emésztőrendszer érzékenyebbé válhat stressz hatására, a vérellátás csökken, és a bélflóra egyensúlya felborul. A tartós stressz befolyásolja a bélbaktériumok összetételét, egy egyetemi hallgatókon végzett kutatás során kimutatták, hogy a vizsgaidőszak alatt csökkent a belekben található jótékony baktériumok, például a lactobacillusok mennyisége.
Még több hasonló tematika: