Tudjuk, hogy anyajegyeinkre érdemes odafigyelni, folyamatosan ellenőrizni a változásokat. Előfordulhat azonban, hogy egy rossz mozdulattal véletlenül belekapunk az egyik anyajegyünkbe, amelyből kiszakad egy darab, esetleg vérezni is kezd. Ez ijesztő, de valóban van okunk pánikolni? Mi a teendő ha ilyen történik? Dr. Sárdy Nórát, a Rózsakert Medical Center bőrgyógyászát kérdeztük.
Mit tegyünk, ha elkapartunk egy anyajegyet?
Az elkapart anyajegytől nem kell nagyon megijedni, az anyajegy a többi bőrfelülethez hasonlóan be tud gyógyulni, ha sérülés éri. Jóindulatú anyajegy esetén nincs sok teendőnk. Ha olyan helyen van, ahol további sérülésnek van kitéve, érdemes sebtapasszal leragasztani, úgy, hogy a ragasztós rész ne érintkezzen a sebbel. Azt, hogy egy anyajegy jó-, vagy rosszindulatú, csak bőrgyógyász tudja megállapítani. Az anyajegyeket javasolt évente ellenőriztetni szakemberrel, aki ilyenkor dermatoszkóppal alaposan megvizsgálja a korábbi vizsgálatok óta történt változást és jelzi, ha valamelyik anyajegy problémás, vagy a jövőben problémás lehet.
Ha elkaparom az anyajegyet, attól kialakulhat bőrrák?
Attól, hogy elkaparjuk az anyajegyet, még nem fog kialakulni a bőrrák. Ha az anyajegy alapvetően jóindulatú, egy sérüléstől nem válik rosszindulatúvá. Ha viszont az anyajegy problémás és úgy éri sérülés, mindenképp azonnal orvoshoz kell vele fordulni. Ilyenkor az anyajegy levételét javasoljuk.
Mi a helyzet, ha vérzést tapasztalunk?
A vérzés ijesztő lehet, de ilyenkor sem kell a legrosszabbra gondolni. Egy veszélytelen anyajegy is vérezhet, ettől függetlenül a vérző anyajegyet minden esetben mutassuk meg szakorvosnak, mert a vérzés első tünete lehet az anyajegy megváltozásának.
Mikor mutasd meg az anyajegyet orvosnak?
- Ha az anyajegy megsérült és nem tudod biztosan, hogy jóindulatú anyajegyről van szó (tehát egy éven belül nem nézte meg bőrgyógyász).
- Ha az anyajegy vérzik, viszket vagy gyulladt.
- Ha nem emlékszel arra, hogy megsértetted volna az anyajegyet, az mégis sebes, fáj, váladékozik.
- Aszimmetria: az anyajegy egyik oldalának alakja vagy szerkezete a másik oldalhoz képest eltérő.
- Az anyajegy határai elmosódnak, nehéz megmondani hol ér véget a bőr és hol kezdődik az anyajegy.
- Az anyajegy nem egyszínű, a barna több árnyalata mutatkozik rajta, esetleg olyan rendellenes színek jelennek meg benne, mint a piros, vagy a fehér.
- Az anyajegy alakjában változást észlelünk.
- Az anyajegy mérete növekedésnek indul.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ezeket olvastad már?
5 fontos tanács a melanoma elkerüléséért
Szeretnéd gondtalanul élvezni a nyarat, a napsütést? Akkor érdemes megfogadni a bőrgyógyász tanácsait, hiszen a bőr védelme ebben az időszakban különösen fontos!
Rózsakert Medical CenterMagnéziumtabletta: csak divat vagy tényleg szedni kell?
A reklámok között gyakran találkozunk a magnéziumkészítmények szedésére buzdító kisfilmekkel. Vajon tényleg szükségünk van rájuk?
Rózsakert Medical CenterMinden, amit a HPV-ről tudnod kell
Tünetek, szűrés és oltás - minden, amit a humán papilloma vírusról tudni érdemes.
Rózsakert Medical CenterEgészségtudatos vagy? Akkor ezekre a szűrővizsgálatokra jelentkezz be!
Egészséges életmódot folytatsz? Akkor ugye szűrővizsgálatokra is jársz?
Rózsakert Medical Center