A fent említett bélmikrobiom – főként a vastagbélben élő több trillió mikroorganizmus ökoszisztémája – tehát meglepően nagy hatással van számos egészségügyi tényezőre. Ilyen például az emésztés, az anyagcsere, az immunitás, a csontsűrűség, a hangulat, sőt a kognitív funkciók is. Erre a rendszerre pedig számos életmódbeli tényező hatással lehet, de az étrend különösen fontos ebből a szempontból.
Az, hogy mit és hogyan eszel (és iszol), közvetlenül befolyásolhatja a bélmikrobiom érzékeny egyensúlyát. Ez pedig jó hír, mert azt jelenti, hogy te is képes vagy javítani a bélrendszered egészségén – mindez pedig a nap első étkezésével kezdődik.
Étkezés a bélrendszer egészségéért
A reggeli tervezésekor tehát vedd számba azokat a tápanyagokat, amelyek támogatják a mikrobiomot.
Fogyassz sok rostot – teljes kiőrlésű gabonákat, avokádót, zabot, dióféléket, gyümölcsöket és zöld leveleseket –, amelyek szó szerint táplálják a jótékony bélbaktériumokat, és serkentik az emésztőrendszered működését.
Helyezd előtérbe a gyulladáscsökkentő ételeket, például az egészséges zsírokat – avokádó, füstölt lazac, diófélék, magvak – és a növényekben található antioxidáns polifenolokat – ezeknek jó forrásai a gyümölcsök, a zöldségek, a hüvelyesek és a gabonafélék. Építs be probiotikus ételeket is, például erjesztett alapanyagokat – joghurt, kimcsi és kefir –, amelyek kiváló smoothie-alapanyagok. Ezek az ételek további jótékony baktériumokat (probiotikumokat) juttatnak a bélrendszeredbe, hogy az gördülékenyebben működjön.
Végül pedig próbáld minimalizálni a hozzáadott cukrok, mesterséges édesítőszerek, sült ételek, feldolgozott húsok és csomagolt termékek fogyasztását, mivel ezek fokozhatják a bélgyulladást, és gyakran nélkülözik azokat a természetes rostokat, amelyekre a mikrobiomod vágyik.
Jöjjenek a bélbarát reggeliötletek, katt a képre a galériáért!
Még több egészségcikk: