Sokan az évek alatt begyűjtött szakadt finomságok miatt már teljesen fel is hagytak az elkészítésével, de valljuk be, nem a küllem számít, sokkal inkább az íz. Rengeteg csúnya bejglit befaltak már az évek alatt, az ízetlen száraz bejglik ellenben nem a jóllakott pocakokban leltek végső nyugalomra. Plusz érv a bejgli mellett, hogy akár több hétig is eláll hűvös helyen tárolva, így nem kell a karácsony előtti napok nagy hajtásába belezsúfolni. Van még bármi érv az otthon készített ellen? Na ugye!
Tippek az elkészítéshez:
A bejglik esetében nem maga az elkészítés, sokkal inkább a várakozás a legnehezebb feladat. Így hát, ha tehetjük, a töltelékeket még előző nap készítsük el, és hűtsük le. Egy éjszaka alatt a hűtőben az állaga és az ízei is sokkal jobban összeállnak majd.
A töltelékek elkészítésekor bátran adjunk a reszelt héj mellett pár csepp citrom- és narancslevet is a keverékhez, hogy intenzívebbé tegyük az ízeket.
Ha úgy érezzük, nem elég sűrű a töltelékünk, adhatunk hozzá mézet, amikor már nem olyan forró, de akár saját ízlésünk szerint lekvárral is ízesíthetjük.
Figyeljünk oda a tésztára. A mennyiségek jelentősen függnek a hozzávalók minőségétől és hőmérsékletétől. A vaj mindenképp legyen puha, szobahőmérsékletű, a hozzáadott folyadéknak szintén hűtöttnek kell lennie. A különböző lisztek változó mennyiségű folyadékot vesznek fel, így lehet, hogy több, vagy épp kevesebb tejjel kell számolnunk.
A tészta összedolgozása ne tartson túl sokáig, minél kevesebb idő alatt gyúrjuk össze, annál jobb. Ne kapkodjunk vele túlságosan se, mindenképp legyen szép, egynemű. Mindenképp figyeljünk arra, hogy ne elkezdjen el megkelni a kezünk melegétől.
Egyenlően osszuk el a tésztát és a töltelékeket is, ne csak úgy ránézésre határozzuk meg az adagokat. Ha mindent kimérünk, ugyanolyan szép bejgli fogad minket minden esetben.
Semmiképp se felejtsük el megszurkodni a bejgliket, hiszen ez akadályozza meg, hogy szétrepedjenek.
A tojások rétegzésénél a legfontosabb a türelem. Mindig várjuk meg, hogy a rétegek megfelelően rászáradjanak a bejglik tetejére.
Recept a bejglikhez:
Hozzávalók a mákos töltelékhez:
350 g mák, 1 citrom héja, 1 tk vaníliakivonat, 1 tk fahéj, 2,5 dl víz, 200 g kristálycukor
Elkészítés:
A mákot a citromhéjjal és a fűszerekkel összekeverjük egy tálban. Ha szeretnénk, cseppenthetünk hozzá egy kevés citromlevet is.
Egy kisebb edényben forraljuk fel a vizet, majd adjuk hozzá a cukrot, és főzzük pár perc alatt szirupossá. A sziruppal forrázzuk le a mákos keveréket, és keverjük el jól.
Félretéve hagyjuk hűlni a tölteléket, majd fóliával takarjuk le, és rakjuk be a hűtőbe pár órára.
Hozzávalók a diós töltelékhez:
400 g mák, 1 narancs héja, 1 tk vaníliakivonat, 1 tk fahéj, 2,5 dl víz, 200 g kristálycukor
Elkészítés:
A darált diót, a fűszerekkel keverjük össze, majd forrázzuk le a cukorsziruppal, úgy, mint a mákos keveréket. Szintén adhatunk hozzá egy kevés narancslevet.
Tegyük félre hűlni, majd takarjuk le fóliával a tetejét, és helyezzük szintén a hűtőbe a mákos töltelék mellé.
Hozzávalók a tésztához:
1,2 kg liszt, 160 g porcukor, 36 g élesztő, só ízlés szerint, 440 g puha vaj, 4 db tojássárgája, 1 dl tej, 5 db tojássárgája és 3 db tojásfehérje a megkenéshez
Elkészítés:
Egy nagyobb keverőtálba öntjük a lisztet, a porcukrot, az élesztőt és a sót, majd jól elkeverjük. Az élesztőt nem szükséges külön felfuttatni, elég egyszerűen hozzáadni a liszthez.
A vajat vágjuk kisebb kockákra, adjuk hozzá a lisztes keverékhez, és jól dolgozzuk össze, amíg a tészta morzsaszerű nem lesz.
Hozzáadhatjuk a tojássárgájákat, majd gyúrás közben annyi tejet, amennyit a tészta kellemesen felvesz.
A tésztát pár perc alatt dolgozzuk össze egy sodródeszkán. Ha elkészültünk, fedjük le, és tegyük a hűtőbe 30 percre pihenni.
Összeállítás:
Miután a tésztát kivettük a hűtőből, osszuk szét 6 egyenlő adagra. Én külön kimértem mindegyiket 360-375 gramm közé, majd egyenként téglalap alakúra nyújtottam őket, körülbelül 20-25 centi szélesre és hosszúra. A tésztát és a sodródeszkát nyújtás előtt semmiképp se lisztezzük, hiszen felesleges. Amíg a többi tésztát nem nyújtjuk ki, nyugodtan pihenhetnek tovább a hűtőben.
A töltelékeket szintén elosztjuk 3 felé, így lesz 3 diós és 3 mákos bejglink. Szépen egyenletesen oszlassuk el őket a kinyújtott tésztán, de minden szélén hagyjunk kb. 1 centis sávot. Feltekerés előtt hajtsuk be a két oldalsó szélét, hogy a töltelék ne tudjon kifolyni, majd óvatosan tekerjük fel.
A feltekert bejgliket kenjük át a tojássárgájával, majd pihentessük 5-10 percet, amíg a sárgája rádermed, és ismételjük meg a folyamatot. Amikor a második tojássárgája is rádermedt a tésztára, jöhet a tojásfehérje, majd ismét pár perc száradási idő.
Ezután a bejglit fogpiszkáló segítségével megszurkáljuk, és letakarva hagyjuk pihenni még 30-40 percet.
180°-os előmelegített sütőben 25-30 perc alatt szép barnára sütjük a bejgliket. A sütőből kivéve hagyjuk kihűlni, majd felszeleteljük.
Hűvös helyen befóliázva akár hetekig is eláll. Kellemes ünnepi falatozást kívánunk!
Az ünnepi bejgli receptjét itt találod. Készítsd el karácsonyra, és küldd tovább annak, aki recept nélkül maradt!
Fotók és recept: Kristyán Fanni
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Ezeket az ünnepi fogásokat is készítsd el: