Ha befőzésre kerül sor a nyáron, valószínűleg gyakrabban esik a választásunk a lekvárra, mint a befőttre. Érdekes preferencia ez, már csak azért is, mert a befőtt elkészítése jóval egyszerűbb, mint a lekváré. Ami talán sokakat visszariaszt, hogy az üvegbe zárás és a tényleg sikeres tartósítás a befőttek esetében rizikósabb, mint a lekvárnál. Amennyiben mégis belevágnánk a projektbe, fogadjuk meg az alábbi tippeket, és engedjük el aggodalmainkat a befőzéssel kapcsolatban!
Nézd meg galériánkban a befőtt eltevésének tippjeit, a tanácsokért kattints a képre!
6 tipp befőttek eltevéséhez, hogy biztos legyen a siker
Csak ép gyümölccsel dolgozz
Ahogy a lekvárnál (és bárminemű befőzés esetén) a legfontosabb, hogy egészséges, ép alapanyagot használjunk, ugyanis csak így biztosíthatjuk a befőttünk hosszú szavatosságát. Ne vegyünk hát félig rohadt gyümölcsöt a piacon azzal a felkiáltással, hogy „ha enni nem is, befőttnek jó lesz”.
Alaposan tisztítsd meg a gyümölcsöt
A teljes befőzési folyamat során fordítsunk alapos figyelmet a tisztaságra: kezdve azzal, hogy megtisztítjuk az alapanyagot. Engedjük tele a mosogatót (vagy egy nagy tálat, lavórt) tiszta vízzel, és ott mossuk át a gyümölcsöket. Figyeljünk arra, hogy ne maradjon szár, levél vagy egyéb idegen anyag a szemek között.
Forrázd ki az üvegeket
A tisztaság terjedjen ki az eszközökre is, nevesen, forraljuk ki lobogó vízben a felhasználni kívánt üvegeket és fedőiket. Sokan a mikrót részesítik előnyben a sterilizálási folyamat során, azonban ez kevésbé végez alapos munkát, nagyobb az esély vele a hibázásra.
Ne főzd szét a gyümölcsöt
Míg a lekvárok esetén akár teljesen szét is főzhetjük a gyümölcsöt, addig a befőttnél jobb, ha vigyázunk a szemek, darabok épségére. Éppen ezért mindig alacsony lángon, szinte csak gyöngyözve főzzük-melegítsük a gyümölcsöket, mérettől függően maximum 20-30 percig.
Szűrd le a befőtt levét
Amennyiben használunk egész fűszereket, egyéb ízesítőket (pl. gyömbér, citrusok) a befőtt levében, azokat ne tegyük el az üvegekbe, ugyanis lerövidíthetik a szavatosság idejét. Ugyan tisztának tűnhetnek, de nem feltétlenül azok, kéretlen szennyeződéseket adhatnak át a befőttnek.
Ne feledkezz meg a dunsztolásról
A lekvárok esetében nem feltétlenül kell dunsztolnunk, azonban a befőttek ennél kényesebbek – még melegen pakoljuk hát őket takarók vagy ruhák közé, és itt hagyjuk az üvegeket szépen-lassan kihűlni. Csak ezután pakoljuk be őket végső helyükre, a kamrába.
Csodás befőttek az idei befőzőszezonra:
Egyszerű cseresznyebefőtt
A nyári nap simogatta roppanós cseresznyét az ősz hűvöse és a tél hidege elől a kamrába tudjuk biztos helyre rejteni. Tartósításának egyik legegyszerűbb formája a befőzés, hiszen ...
Fűszeres, házi barackbefőtt egyszerűen
Ha már kiélveztük a sok-sok friss gyümölcsöt, amivel a nyár megörvendeztet minket, érdemes gondolni a közelgő, hűvösebb hónapokra is, és eltenni pár üveg befőttet, így a télbe is ...
Meggybefőtt Katrin konyhájából
Szeretjük a meggyes ételeket. A meggylevest, meggyszószt, meggyes sütiket, ezért ha csak lehet, elteszek meggyet befőttnek.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Ha tovább olvasnál a befőzésről, kattints ide: