Az osztrák konyha meglehetősen közel áll a magyarhoz, ami nem véletlen, ha végigtekintünk az elmúlt ötszáz év történelmén. Császármorzsa, rántott hús, almás rétes, burgonyasaláta, palacsinta, nokedli, túrógombóc, körözött - számtalan fogás van, mely mindkét ország kedvence. Éppen ezért magyar turistaként igazán nincs nehéz dolgunk Bécsben járva, hiszen könnyen találunk ismerős ízeket.
Természetesen a távolabbi konyhák és különlegesebb fűszerek rajongóinak sincs nehéz dolga, hiszen számtalan ország gasztronómiája képviselteti magát az osztrák fővárosban. Sőt, a Bécsben is feltörekvő fine dining sokszor épp az osztrák konyhával keresztezi ezeket, vagy azon csavar egy modernet.
Ebben a cikkben azonban mi maradunk az alapoknál, és hagyományosabb helyeket és ételeket ajánlunk. Olcsóbb és középdrága helyek lesznek ezek között, de egy egy-két napos bécsi hétvégébe ennyi tényleg beleférhet.
Reggelizz, mint egy király császár
Vonattal Budapestről alig 2,5 óra az út Bécsbe, így korai indulással akár egy napra is érdemes kiugrani a szomszédba. A napot ez esetben is érdemes egy kiadós reggelivel indítani!
Az elmúlt években kimondott forradalom dúl reggelifronton a belső kerületekben, számtalan remek brunch-hely nyílt. Az újhullám képviselőinek közös jellemzője, hogy az egészséges életmód központi szerepet tölt be a menün is. Számos vegán és vega fogást, sokféle tojásos ételt, egészséges szendvicseket és zabalapú édességeket találunk hát a reggelizők kínálatában.
Az Ulrich és testvére, az Erich tökéletes példa a hipszter helyekre, míg a Vollpensionben meg pont úgy érezhetjük magunkat, mintha csak a nagyinál reggeliznénk. Ha kicsit drágább, de legalább annyira stílusos helyre vágyunk, akkor pedig irány a Hildebrand Café, ami gyakorlatilag a Néprajzi Múzeum (Volkskundemuseum) kávézója. Egy biztos: bárhova térjünk is be, biztosak lehetünk benne, hogy nagyon nyugatias, baráti hangulatú, kedves közeg fogad majd bennünket.
Ebédre egy jó Wienerschnitzel jöhet?
Ha húsevők vagytok, tényleg kihagyhatatlan fogás a bécsi szelet, ami hagyományosan borjúhúsból készül, így érdemes igencsak méretes adagokra (és számlára) készülni lelkiekben. Ha lájtosabban utazunk, kérhetjük borjú helyett sertésből vagy csirkéből is a rántott húst, így olcsóbban meg is ússzuk, ráadásul Bécsben minden bécsi szelet, nem igaz? Bármit is együnk ebédre, a bécsi burgonyasalátát muszáj kipróbálni köretként, mert tényleg az egyszerűség diadala ez az étel!
A leghíresebb rántotthúsozó a Figlmüller, az 1905 óta nyitva lévő étterem falambériás belseje ráadásul kimondottan hangulatossá teszi az ott töltött időt. Az inkább helyiek által látogatott Gasthaus Pöschl és Krah Krah szintén combos rántott hús frontján, a levesezni vágyóknak pedig a Tafelspitz kötelező darab. Az ebédnek remek kísérője a legtöbb helyen kapható, lazábbra készített Spritzer, vagyis fröccs.
Ha otthon készítenéd el ezeket a bécsi klasszikusokat, próbáld ki receptjeinket:
Olcsó ebédalternatívák hátizsákos utazóknak
Természetesen nem mindenki engedheti meg magának (vagy van hozzá kedve), hogy beüljön snitzelezni vagy végig egyen egy háromfogásos menüt. Bécs ugyan nem olcsó hely, de lehet ár-érték arányban klassz helyeket találni.
Személyes kedvencem az Albertina előtti téren álló kolbászos stand, a Bitzinger Würstelstand, ahol különféle ízletes kolbászokat kóstolhatunk. 3-4 Euró körül mozog az ár, ebben benne van egy szelet kenyér és a ketchup-mustár is, és tökéletes egy gyors várósnézős ebédnek. Plusz centekért kérhetünk hozzá különféle savanyúságokat vagy extra pékárut is.
Hasonlóan remek és megfizethető hely a Kolar, ahol frissen sült és tetszőleges töltelékekkel megpakolt, félbehajtott tésztabatyut kapni, ami leginkább olyan, mintha a calzonét és a piadinát keresztezték volna. Bécsi barátok vittek el ebbe a kevésbé ismert, pincehelyiségben lévő étterembe, és mondanom se kell, azóta többször is megfordultam ott.
A délutáni kávé mellé egy szelet süti is dukál
Akárcsak Magyarországon, Ausztriában is a mai napig nagyon népszerűek a hagyományos cukrászdák és cukrászsütemények. Bécs belvárosában is sok szuper cukit találunk, ahol egy csésze kávé mellett benyomhatunk egy szelet rétest, krémest vagy tortát.
Persze adja magát, hogy kipróbáljuk a leghíresebb bécsi édességet, a Sacher tortát. Ehhez a legautentikusabb hely maga a Hotel Sacher, ahol nem csak a sárgabarackos csodatortát, de a torta ihlette egyéb finomságokat is kipróbálhatjuk. Ha kicsit olcsóbb verziót kóstolnánk, érdemes felkeresni az Aida egyik cukrászdáját, ahol a Sacher mellett olyan hasonlóan népszerű osztrák édességeket is megkóstolhatunk, mint a Punschkrapferl, a bécsi fánk, a Mozart-torta vagy a Linzerszelet.
Azoknak se kell aggódni, akik inkább a kávé szerelmesei, a kávéforradalom az osztrák fővárost is utolérte, így az olyan patinás kávéházak, mint a Central, a Hawelka, a Demel (a macskanyelvet itt muszáj megkóstolni!) és a Schwarzenberg mellett újhullámos helyeket is szép számmal találunk. Utóbbi csoportba tartozik a Balthasar, a Jonas Reindl, a Kaffeemik, a Waldemar, vagy személyes kedvencem, a Fenster Café, ahol kevéssé meglepő módon egy ablakból vehetjük az útravaló kávét, amit annál meglepőbb módon egy belülről csokival bevont fagylalttölcsérben tálalnak. Zero waste kávézás a köbön!
Ezeket az osztrák klasszikusokat házilag is megsütheted:
Töltsük az estét a szabad ég alatt
Ahogy Budapesten, úgy Bécsben is nagyon népszerűek a belvárosi, szabadtéri sörözős-fröccsözős kertek, azaz biergartenek és weinstubék. Az étlapokon mindenhol találunk ételeket is, ami a hely arculátától függően képviselheti a hagyományosabb vonalat vagy lehet street food. Az egyik legkedveltebb belvárosi hely minden bizonnyal a Belvedere Palota parkjában található Stöckl im Park, ami ráadásul saját sörfőzdéjének szűretlen remekeit kínálja a vendégeknek.
Kicsit kijjebb, a Parter Parkban hasonló környezetben található a Schweizerhaus, míg a belső kertes helyek közül az Amerlingbeislés a Weinstube Josefstadtegyaránt nagyon hangulatos, a budapesti kerthelyiségekhez szokott szívnek otthonos hely.
Ha kicsit több időnk van, érdemes Bécs északi határvidéke felé venni az irányt. Grinzig és Nussdorf lankás külvárosai kimondottan bortermő vidékek, ahol érdemes betérni a számtalan tradicionális borozó egyikébe. Ezeket leggyakrabban a Weingut (pincészet), Heuriger (saját újbort kínáló vendéglő) és Buschenschank (saját bort saját háznál kínáló hely) megnevezésekkel illetik. Bármilyenbe is térjünk be, a gyümölcsösen könnyű Grüner Veltlinerrel(azaz Zöldveltelini) és a helyben szintén nagyon népszerű Wiener Gemischterrel nem lehet mellélőni.
A képek a szerző tulajdonában állnak.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Ha érdekel más városok gasztronómiája is, olvasd el cikkeinket: