A csecsemő táplálása minden szülő számára kényes kérdés. Mikor? Mennyit? Mivel teszek a legjobbat a gyereknek? A magyar szakmai irányelv szerint a kisbabák hozzátáplálást legkorábban az 5. hónap elejétől el lehet kezdeni a csecsemő egyéni fejlettsége, készségei és szükségletei alapján. Ilyenkor jön be a képbe az egyéni ízlés kérdése, és az is, hogy mi van, ha bizonyos élelmiszerek elutasításával nem jut elég tápanyaghoz a baba. Otthoni főzésnél érdemes a témát körüljárni, a bolti bébiételek esetében pedig hagyatkozhatunk a címkén feltüntetett információkra.
Hogy biztosak lehessünk benne, hogy ilyenkor is megfelelő tápanyagokkal látjuk el kisbabánk fejlődő szervezeté,t a Tudatos Vásárlók Egyesülete utánajárt, mi is van azokban a kis üvegekben. Kiderült, vannak olyanok termékek, melyek nem fedezik a babák tápanyagszükségletét, ezért fontos odafigyelnünk, melyiket vesszük le a boltok polcairól szükség esetén.
A Tudatos Vásárlók Egyesülete német partnerszervezetük, a Stiftung Warentest szervezésében tesztelt 14 bébiételt – 9 húsos, 5 húsmentes terméket. A tesztelt termékek között találunk Alnatura, babydream, babylove, Beauty Baby, Bebivita, dmBio, Hipp és Holle bébiételeket is.
Az eredményekből kiderült, melyiket adhatjuk nyugodt szívvel a kisbabáknak. Arra vonatkozóan is kapunk tippeket, hogy mire érdemes odafigyelni bolti bébiételek választásakor, illetve abban az esetben, ha lehetőségünk van otthon saját magunk által készíteni azokat. Az alábbi szempontokat vizsgálták a teszt során, melyeket különböző súlyozással vettek figyelembe a végső sorrend kialakításánál:
Táplálkozásfiziológiai minőség
Ennek során a termékek összetételét vizsgálták. Ehhez laborban meghatározták az tápanyag-összetételüket, az ásványianyag- és C-vitamin-tartalmukat és a bennük található zsírsavak fajtáját. A táplálkozási szakértők, főleg a vastartalom miatt, azt javasolják, hogy a babák hozzátáplálását zöldséget, burgonyát és húst tartalmazó bébiétellel kezdjük. Azonban a húsmentes bébiételek is hozzájárulhatnak a vasszükséglet kielégítéséhez. Ezt bizonyítják a Hipp és az Alnatura termékei.
A vasban gazdag amarántnak és lencsének köszönhetően ezek a termékek még több vasat is tartalmaznak, mint a húst tartalmazó bébiételek.
A top 5-ben végzett például a Hipp BIO Kuszkusz zöldségekkel nevezetű terméke, és az Alnatura Lencse zöldséggel és kuszkusszal nevű bébiétele is. A 14 vizsgált bébiétel közül 8 túl kevés vasat tartalmazott. Az sem mindegy, hogy a vastartalom természetes összetevők formájában vagy hozzáadott vasként van jelen – mint például a Bebivita termékekben -, mivel a hozzáadott vas nehezebben szívódik fel.
Károsanyag-tartalom
A laborban megvizsgálták azt is, tartalmaznak-e a bébiételek olyan anyagokat, amelyek az egészségre káros hatással lehetnek. Jó hír, hogy a bébiételek az egyik legszigorúbban ellenőrzött élelmiszerfajták, és a tesztek során is ennek megfelelő eredményeket tapasztaltak, vagyis súlyos kockázati tényezőt egyik tesztelt termék esetében sem mutattak ki.
A tartósítás (felmelegítés) során azonban furán képződik az üvegben, ami bár könnyen elpárolog, a lezárt üvegből nem tud távozni. Ez a vegyület az állatkísérletekben rákkeltőnek bizonyult. Furánt nyomokban mindegyik bébiételben találtak, azonban az még nem tisztázott, hogy a babák egészségét károsítja-e.
Hogy biztosra menjünk, egy kis trükkel tovább tudjuk csökkenteni az amúgy is alacsony furántartalmat egy-egy adagban: ha az üveg tetejét levéve vízben megmelegítjük, és nem hidegen adjuk a babának egy-kétharmad résszel csökken a furán mennyisége.
Az otthon készült bébiételnél a furán nem okoz problémát, mert az a főzés közben távozik az edényből.
A zöldségekből származó másik káros anyag a nitrát. Csecsemőknél a túl magas koncentráció akadályozza a vérben az oxigén szállítását. Minden bébiételben kimutattak nitrátot, de olyan kicsi mennyiségben, ami nem okoz egészségügyi problémát.
A fentieken túl értékelték még:
- a termékek mikrobiológiai minőségét is, vagyis milyen gyorsan és milyen mennyiségben szaporodnak el benne a kórokozók tárolás során
- mennyire felhasználóbarát a csomagolás, vagyis könnyű-e kinyitni, visszazárni
- egyértelműen és teljes körűen megtalálunk-e minden információt a címkén a termékre vonatkozóan
A tesztelt termékek közül hetet ajánlanak jó szívvel az értékelők. Érdekesség, hogy a Top 3 termékek közt két húsmentes is helyet kapott, a korábban említett Alnatura és a Hipp választékából. De jól szerepeltek a dm és a Bebivita egyes változatai is. Megnyugtató, hogy ezeket a termékeket valóban szigorú előírásoknak feleltetik meg a gyártás során. Ezzel szemben a kereskedelmi forgalomban kapható alapanyagokról (zöldségek, gyümölcsök, húsok) ez nem mondható el minden esetben.
Bébiétel házilag
Ezért, ha azt választjuk, hogy saját magunk készítjük el a bébiételeket otthon, akkor javasolt inkább helyi gazdáktól beszerezni az alapanyagokat. Olyan megbízható forrásból, ahonnan várhatóan garantált a megfelelő tápanyagtartalmú, vegyszer- és adalékanyagmentes termék.
Az otthon készült bébiétel előnye lehet, hogy gazdaságosabb, és kevesebb hulladékot is termel. Akár nagyobb adagokat is lefőzhetünk egyszerre, amit kisebb adagokban tárolunk, fagyasztunk, és ugyanúgy csak előkapunk szükség esetén, mint a boltit. Fontos, hogy megtaláljuk a megfelelő alapanyagokat az otthon készítendő ételekhez, és ki tudjuk választani a legjobbat a bolti termékek közül is. Jó, ha ezt nem bízzuk a véletlenre, hanem tudatosan tesszük, a baba kedvéért.
A teljes teszt előfizetéssel megtekinthető itt!
MIÉRT FIZETŐS AZ EREDMÉNY?
Az International Consumer Research & Testing (ICRT) 1990-ben létrehozott, egységes sztenderdeket követő termékteszteléssel foglalkozó szervezet. A célja az, hogy megalapozott információkkal segítse a vásárlókat. A hálózat fogyasztóvédelmi szervezeteket fog össze Európából és a világ minden tájáról. Minden tagja reklámmentesen, gyártóktól, kereskedőktől és politikai pártoktól függetlenül működik. A tesztek részletes eredményeit kizárólag az ICRT-hez tartozó szervezetek publikálhatják saját, erre a célra kialakított felületükön. A hálózat magyarországi tagja a Tudatos Vásárlók Egyesülete, amely a www.tesztek.tudatosvasarlo.hu weboldalon teszi közzé magyarul a nemzetközi vizsgálatokban megszerzett részletes, fogyasztói szempontok mentén rendszerezett eredményeit, valamint a nálunk is kapható termékek – teszt publikálásának időpontjában aktuális – átlagos fogyasztói árát. A TVE tesztjei olyan vizsgálatokra alapoznak, melyekben nemcsak műszeres méréseket végeznek, hanem ki is próbálják, felhasználói oldalról is értékelik az adott árucikkeket.