Az anyatej/tápszer utáni babaételek bolti kínálatában nincs hiány, mégis akad olyan, aki kizárólag a házira esküszik. Érvek pro és kontra.
Élesen emlékszem arra, hogy ahogy az első gyermekem közelített a hozzátáplálás kezdete felé, úgy lettem egyre biztosabb abban, hogy magam fogom megfőzni neki a pépeket. Márpedig az elveim sziklaszilárdak – egészen addig, amíg nincs rá bármilyen ok, hogy megdőljenek. Végül persze hogy a mi konyhánkban is előfordultak a konzervált bébiételek, és most már meggyőződésből tudom leírni, hogy pontosan mi az előnyük és a hátrányuk.
Sokkal egyszerűbb vele az élet, nem kell zöldséget mosni, pucolni, darabolni, hámozni, párolni, turmixolni, utána mosogatni. Megveszed a boltban, beletömöd a gyerkőcbe, az üveget meg kidobod (én próbáltam benne lekvárt eltenni, de sajnos a kupakja csak egyszer használatos).
A fenti okból kifolyólag rengeteg időt spórolhatunk vele, ami pici gyerek mellett egyáltalán nem elhanyagolható szempont. A főzéssel töltendő időt felhasználhatjuk alvásra, evésre, pisilésre és hasonló luxustevékenységekre, amiket a kismamák ritkán engedhetnek meg maguknak.
Ha figyelmesen elolvassuk a bébiételek címkéit, nagy eséllyel olyan táplálékot választunk a gyermekünknek, amelynek alapanyagai ellenőrzött, sőt, vegyszermentes gazdálkodásból származnak, a készétel pedig szinte soha nem tartalmaz hozzáadott cukrot vagy sót.
Ugyanakkor a sarki zöldséges kínálatának eredetéről nem mindig kielégítőek az információink. Nem kell tanakodni, utánajárni annak, hogy éppen milyen alapanyagokból főzhetünk a kicsinek, az üvegecskén mindig feltüntetik, hogy hány hónapos kortól adható az adott étel. Amiatt sem kell frusztráltnak lennünk, hogy vajon eleget evett-e a csemeténk. Egy üveg bébiétel nagyjából egy főétkezésnyi mennyiségnek felel meg, így könnyedén megállapíthatjuk, hogy tele van-e a bendő.
Miért jobb a házilag készített bébiétel?
Sokkal-sokkal olcsóbb, mintha boltban vásárolnánk meg. Egy heti kész bébiétel árából nagyjából egy egész hónapig főzhetünk a gyermekünknek. Magunk állíthatjuk össze az életkornak megfelelő étrendet. Persze ugyanez hátrány is lehet, amennyiben feladatként éljük meg, viszont sokkal változatosabban főzhetünk a kicsinek, mintha készételeket vásárolnánk, amelyek a hozzávalók viszonylag szűk körét tartalmazzák csak. Szezonális zöldségeket főzhetünk, így még jobban csökkenthetjük a kiadásainkat.
Egyszerre nagyobb adagot is készíthetünk a bébiételekből, s kiporciózva lefagyaszthatjuk, így mindig van mihez nyúlni, ha éppen nincs időnk főzni. A fokozatosság elve, amelynek fontosságát a szakértők olyannyira hangsúlyozzák a hozzátáplálás kezdetén, kizárólag otthoni főzéssel valósítható meg. Ez azt jelenti, hogy minden új alapanyag bevezetésénél csupán kis mennyiséget kóstoltatunk a babával, majd a következő min. két napban egyre növelhetjük a mennyiséget, de közben nem vezethetünk be újabb alapanyagot. Ezzel egyrészt hozzászoktatjuk a pici ízlelőbimbóit és szervezetét az újdonsághoz, másrészt megkönnyítjük az allergizáló alapanyagok kiszűrését.
Ez a bébiebéd még jó pár hónapja készült, és pont borsó nélkül.
Ha borsót is teszünk bele, akkor azt külön kis edényben pároljuk puhára, mert 1 éves korig javasolt a borsó ...
Már próbáltam meggyet adni a kisfiamnak - kevés sikerrel. Akkor belefőztem, és nem tettem bele cukrot, csak fintorgott, és nem nyitotta a száját. Most nyersen tettem bele, így jobban ...
Nem is olyan nagy macera főzni egy babának, ha főzünk magunknak, a legtöbb ételből apróbb módosítással a kicsinek is adhatunk. Vegyük ki az ő adagját, mielőtt fűszereznénk az ételt.
Azt gondolom, hogy sem a házi, sem a bolti bébiételek nem hozhatók ki nyertesen ebből a párbajból, mindkettőnek megvannak a maga előnyei és hátrányai. Egyetlen dolog van azonban, ami nálam a házi koszt felé billentette a mérleget, ez pedig a készételek uniformizált ízvilága. A zöldségek, sőt a gyümölcsök mellett is szinte minden esetben rizslisztet vagy főtt, turmixolt rizst alkalmaznak a gyártók sűrítésre, illetve az ételek laktatóbbá tételére. Emiatt aztán ezeknek a bébipapiknak egytől egyig van egy jellegzetes alapízük, ami egyáltalán nem kellemetlen, sőt. Könnyen megeshet, hogy ha a baba huzamosabb ideig csak ezzel a típusú étellel találkozik, akkor idegenkedve fogadja majd az ettől eltérő ízeket.
Persze ez nem szabályszerű, mindenki döntse el maga, hogy melyik táplálási mód a legmegfelelőbb számára illetve a gyermeke számára - ártani vélhetőleg nem fogunk egyikkel sem.
Nem szükséges hozzá három külön piskóta, rétegezni és éjszakákat pihentetni sem kell: ez a hamis somlói pikk-pakk elkészül, de ugyanúgy hozza azt az élvezeti élményt, mint a ...
Kívül enyhén roppanós, belül mégis eszméletlenül omlós sós rudak várnak, karakteres medvehagymával megspékelve. Utolsó pillanatos vendégvárónak tökéletes, ugyanis nem kell ...
Görög ízvilág ihlette ezt a gyors házi sajtos masnit: a kész leveles tésztába spenótos-fetás tölteléket kenhetünk. Itt azonban még nem fogynak el a jó dolgok: a fonatokra plusz reszelt ...
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) idén sem hagyja magára azokat a vásárlókat, akik nehezebben igazodnak el a széles választékú sonkakínálatot nézegetve. Összegyűjtötték, mi mindenre kell figyelni, hogy a lehető legjobb minőségű, valóban jóízű sonkák kerüljenek az ünnepi asztalra!
Bizony, a héten már megüljük a húsvét ünnepét, az előtte lévő napokban azonban még nem lebzselhetünk: az alábbi gyors ebédek elkészítésével gyorsan jóllakhatunk, ha úgy hozza a szükség.
Az őzgerincformában sült baconös-sajtos csirke egy igazán ínycsiklandó és laktató étel, ami látványra és ízre egyaránt lenyűgöző. A bacon aranybarnára sült és ropogós külsőt ...
Nem szükséges hozzá három külön piskóta, rétegezni és éjszakákat pihentetni sem kell: ez a hamis somlói pikk-pakk elkészül, de ugyanúgy hozza azt az élvezeti élményt, mint a ...
A vendégségek koronázatlan királynője a hidegtál. Mindenféle húskészítményt, sajtokat és kencéket szervírozhatunk egy tálcán. A sajttekercs egy keveréke ezeknek, hiszen sajt, sonka, ...
Hozzászólások (0)
A hozzászólás íráshoz belépés szükséges!