Sokan félnek új edzéstípusokat kipróbálni – ám ha egy kicsit közelebbről megismerjük az adott testmozgás alapjait, akkor talán már nem is lesz olyan rémisztő az első edzés. Most nézzük meg, hogy mit lehet tudni a barre-ról: mire számíthatunk egy ilyen órán? Milyen előnyökkel jár?
Mi a barre? Minden, amit tudni akartál az új edzésőrületről
Mi is pontosan az a barre?
Ez egy olyan edzésforma, ami az erősítő edzés, a tánc, a Pilates és a jóga elemeit ötvözi egymással. Ezzel egy kellemes, mégis energikus edzést hoz létre, amely során apró, izometrikus mozdulatokat végzünk, így az egész testet formáljuk.
A barre edzések során általában egy falra szerelt rudat használnak az egyensúly érdekében, így nagyban emlékeztet a balettórákra. Egyes edzéseken további kellékeket, például kézi súlyokat, labdákat vagy fitneszszalagokat használnak, de elsősorban a saját testsúllyal való erősítésen van a hangsúly.
Honnan származik?
A napjainkban barre néven ismert gyakorlati módszer a Lotte Berk módszerből származik, amelyet egy német táncos alkotott meg az 1950-es években. Berk egy sor gyakorlatot hozott létre, amelyekkel egyesítette a fizikai mozgásokat és a balett elveit, a rehabilitációs terápiát és saját egyedi mozdulatait. Az edzések nemcsak a táncosok, hanem mindenki más körében is népszerűvé váltak, és amikor az 1970-es években Berk egyik tanítványa stúdiót nyitott New Yorkban, megszületett a barre.
A fitneszrajongók szinte azonnal özönleni kezdtek erre az edzésre, nagyon népszerűvé vált ez a kifinomult, elegáns, sérüléseket szinte teljesen kizáró alakformáló edzés. Azóta különböző fitneszszakemberek adaptálták a barre edzéseket, ami sok különböző, de azonos alapokon nyugvó programot hozott létre.
A barre előnyei
Bár a barre nem feltétlenül aerob vagy teljes kardióedzés, az óra intenzitásától függően még így is jót tesz a szív egészségének és az általános állóképességnek. Az órákon megizzadhatunk, és megemelhetjük a pulzusszámot. Mivel a barre edzések nyújtó gyakorlatokat is tartalmaznak, rugalmassabbá válhatunk és a mozgástartomány is kiszélesedhet. Ezenkívül segít az egyensúly, a koordináció és a csontsűrűség javításában, sőt mentális előnyökkel is jár: csökkenti a stresszt, javítja az éberséget, ráadásul közösségi élményt is.
Ezen felül jobb tartást kölcsönözhet, segítheti a gerinc stabilitását.
De a legmeghatározóbb jellemzője talán a híres barre „égés” („barre burn”). Mivel az izmokat apró mozdulatokkal és nagyobb, dinamikusabb gyakorlatokkal is edzzük, nagyon erős pillanatnyi izomfáradtságot, égő érzést tapasztalhatunk. Ezzel növelhetjük az izomerőt is anélkül, hogy túlzott izomtömeget építenénk.
Bárki meg tudja csinálni?
A barre-ban szinte semennyi ugrás vagy ízületet terhelő mozdulat nincs, ami az egyik oka annak, hogy szinte bárki elmehet egy edzésre. Természetesen, ha speciális szív- és érrendszeri vagy egyéb egészségügyi problémáink vannak, először érdemes egy szakemberrel konzultálni. Ugyanez a helyzet akkor is, ha már meglévő sérüléseink vannak, éppen sérülésből lábadozunk vagy gyermeket várunk.
Még több életmódcikk itt: