Legkevesebb 30-35 százalékos áremelés várható a következő négy hónapban a baromfitermékeknél – mondta az Indexnek Bárány László, a Master Good cégcsoport tulajdonosa. A szakember szerint reális a veszélye annak is, hogy zsugorodik az ágazat, a lakosság ugyanis elkezdte visszafogni a húsfogyasztást.
A baromfihúsok árában egyelőre még a tavalyi költségemelések hatásai látszanak meg, az idei év azonban újabb nehézségekkel terheli az ágazatot. Bárány László szerint a kevésbé korszerű istállókkal rendelkező, kevésbé tőkeerős szereplőknél téli leállások, valamint akár egész telepek bezárása várható.
A mostani kilátások alapján úgy látom, hogy a friss, a fagyasztott és a feldolgozott termékek esetében is év végéig még legalább két lépcsős áremelésre kényszerül az ipar
– mondta az Indexnek Bárány László, a Master Good cégcsoport tulajdonosa.
Az első áremelési szándékot már a múlt héten bejelentették a belföldi kiskereskedelmi partnerek, ez 22-25 százalékra saccolható. Amennyiben ez nem kompenzálja a költségemelkedést, akkor ősz végén vagy tél elején újabb, 10-15 százalékos drágulás várható az élőállat árának és az energiaköltségek emelkedése miatt.
Bárány László szerint két évvel ezelőtt még jövedelemmel is járt az élőállat 245 forint/kilogrammos ára. A vágócsirke jelenlegi ára nyereség nélkül 440-450 forintnál jár, jövő év elejére pedig odáig fajulhat a helyzet a szektorban, hogy a termelői ár elérheti az 580-590 forintot is.
Bárány László szerint azon termelők, feldolgozók, akiknek most jár le az éves gázvásárlási szerződésük, legkevesebb 1220 forintos köbméterenkénti földgázárajánlattal szembesülnek a piacon, ha éves szerződést kötnének. A villamosenergiára pedig átlagosan 290 forintos kilowattóránkénti árajánlatok érkeznek. Előbbi a 2021 tavaszi 110 forintos köbméterenkénti árhoz képest sokkoló, de nehezen kigazdálkodható az utóbbi is a tavalyi átlagosan 30 forintos kilowattóránkénti árakhoz képest – írja az index.hu.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek: