Barna vaj – Amikor a tejterméknek nagyon jól áll, hogy lebarnul

Barna vaj, barnított vaj, brown butter, beurre noisette, burro marrone… a barna vaj egy olyan csodás komponens, ami szinte minden ételt finomabbá tesz, legyen szó egy szimpla krumpli püréről vagy egy süteményről.

Valójában kezdhetnénk az egészet a vaj és így a tej dicséretével. Hogy lehet egy zsiradék ennyire variálható? Ennyire sokszínű? És hogy adhat ennyi ízt bármihez, amihez hozzátesszük? Eleve, mezítlábas, hűtött formájában is fantasztikus alapanyag, de, ha még magasabb szintre emelnénk a vajas élményeket, akkor jó szívvel ajánljuk a barnított vaj használatát. Ez a könnyen elkészíthető, de mégis odafigyelést igénylő turbózott zsiradék olyan ízt csalogat elő, ami egyrészt nosztalgikus, másrészt pátoszos. Mesélünk egy kicsit a barna vajról:

Magvak aromája

Sokan azt mondják, hogy a barna vaj bármilyen kedvenc fogást olyan magasságba emel, amire nem is számítottunk volna, hogy még van hova fejlődni.

Barnítsuk meg a vajunkat, és élvezzük diós ízét!

Arról van szó, hogy a karamellizált vaj mély ízt jelent: egy diós-mogyorós aromát (a francia beurre noisette eleve mogyoróvajat jelent) , ami sokunknak kedves és nosztalgikus.

Ráadásul kvázi nincs az a fogás, ételcsoport, amihez ne menne. Kezdve a sült zöldségekkel, folytatván az olasz pastákkal, érkezvén az omlós kekszekig. Édeshez, sóshoz egyaránt príma, hiszen az olajos magvak aromatikája is ugyanúgy működik: a mogyoró kiválóan megy húsokhoz (pl. satay-szósz), miközben a diós sütemények (pl. Kossuth-kifli) is kedvencek.

Készítésekor a legfontosabb pontok

Ha barnított vajat készítünk, szerencsére nem is kell azonnal felhasználni. A kész zsiradék szobahőmérsékleten 1 hétig, hűtőben akár 2 hétig is eláll. Fontos, hogy világos-fémszínű edénybe dobáljuk a legalább 82%-os zsírtartalmú sózatlan vajkockákat (egyforma kockákkal járunk a legjobban), így látni fogjuk a barnítás fokozatosságát, és biztosan nem égetjük el az értékes „fűszert”.

Kezdők alacsonyabb hőfokon, haladók magasabban is kezdhetik, de tényleg vigyázni kell rá, hogy ne kapjon oda jobban a kelleténél, mert keserűvé válik. Jó úton járunk, ha már habzik (ekkor távozik belőle a víz és a zsiradék habzik fel), ebben a szakaszban is folyamatos kevergetést igényel.

Barnított vaj

Ha már erőteljesen habzik, vegyünk vissza a hőfokból, nagyon közel vagyunk már a barna vajunkhoz: ekkor a tej szilárd részecskéit látjuk majd lebegni, aztán leülepedni az egyre sárgább zsiradékban, de ne adjuk fel a határozott kevergetést. A szín is jön és az illat is, gyakorlatilag 6-7 perc alatt leszünk kész a barnított vajjal, amit azonnal vegyünk is le a tűzről, nehogy tovább karamellizálódjon. Ha meghűlt, csurgassuk üvegbe, és mehet is a kívánt ételbe vagy a hűtőbe.

Használd bátran hozzájuk is:

Ahol jó a vaj, ott még jobb a barna rokona

Alapvetés, hogy amihez jól megy a vaj, ahhoz még szuperebb a barnított változat. Süteményekben, amikor olvasztott vajat kíván a recept, egészen egyszerűen váltsuk mindezt barnítottra! Olyan ízgazdagságot hoz majd, hogy legközelebb is csak így szeretnénk majd enni.

Az is aranyszabály, hogy a karamellával jól passzoló ízekhez is remekül megy: banán, körte, alma, füge, sütőtök, csokoládé, mogyoró mind szeretik a barnított vajat.

Ahogy például egy barnavajas-zsályás pasta, egy kakukkfűvel-rozmaringgal készített burgonyapüré, grillezett édeskés gyökérzöldségek, kecskesajt, esetleg palacsinta túróval-citrommal és barnított vajjal, gnocchi barna vajba forgatva, sóval, borssal, parmezánnal… egyszerűen se szeri se száma a tökéletes felhasználási lehetőségeknek.

Éljünk vele, használjuk a barnított vajat!

Szerző: Pákozdi Nóra

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több szuper tipp nektek:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...