Új kuka, új szabályok: elmondjuk, mit kell a barna színű kukákba dobnod

És te tudod, mit dobhatsz pontosan a MOHU által bevezetett, szelektív szemétgyűjtő kukákba, melyek se nem zöldek, se nem kékek vagy sárgák, hanem barnák?

2023 januárja óta él a MOHU által már 14 településen bevezetett rendszer a konyhai zöld- és élelmiszerhulladék szelektív gyűjtésére, és nemsokára bővül a program. Na de mi kerülhet a biohulladékoknak szánt barna kukákba, melyekért házhoz jönnek a szemétszállítók?

Íme a MOHU biohulladékgyűjtő kukái / forrás

Miért kell külön gyűjtenünk a biohulladékot?

A háztartási szemét szelektív gyűjtése azért fontos, mert hozzájárul az újrahasznosításhoz és a fenntarthatósághoz - sőt, a biohulladék gyűjtésére biztosított kukákba még szemeteszsák sem kell!

A szemét 35 százaléka biológiailag lebomló hulladékból áll, amely újrahasznosításával annyi energia lenne nyerhető, mint amennyit a Paksi Atomerőmű egy év alatt termel

- írja a Femina a szemétszállító honlapjára hivatkozva.

Mi kerülhet a barna kukákba?

A január óta tartó programban a MOHU 460 ezer embernek biztosít lehetőséget arra, hogy az organikus szemetét külön gyűjtse: ehhez 188 ezer 5 literes, valamint több mint 14 ezer 120 literes kukát is kiszállítottak. 

Biohulladéknak számít minden, ami komposztálható:

az otthon vagy a boltban vásárolt élelmiszerek, csomagolás nélkül, a zöldség- és gyümölcsmaradékok, a pékáru, az ételmaradék, a húskészítmények és a tejtermékek mind mehetnek a barna kukákba.

A zöldség- és gyümölcsmaradékok, a pékáru és az ételmaradék is mehet a barna kukába

Mi az, amit tilos a barna kukákba dobni?

Csontokat, teafiltereket, papírzsebkendőt, műanyagokat, porzsákokat, porszűrőket, pelenkákat, egészségügyi termékeket, cigarettacsikket vagy bármilyen anyagot, amely nem komposztálható, sőt, még a biohulladék felhasználásában használt gépeket is károsíthatja.

Ezen kívül a kommunális hulladék, a falevelek és a faágak sem mehetnek bele. 

Mi lesz a biohulladékból? Energia!

Akik nem komposztálnak, sokat tesznek a környezet védelméért, ha a biohulladékot szelektíven gyűjtik. Még szemeteszsák sem kell: a szemét az elszállítás után egy biogázüzembe kerül, ahol ledarálják, majd biogázzá alakítják. Az ebből nyert gázból hő- és villamosenergiát termelnek, a szilárd anyagokból szerves trágyát készítenek. 

Fontos: akik komposztálnak, azoknak nem kell a biohulladékot ezután sem a szemétszállítókra bízni, csak mert létezik a szolgáltatás!

Forrásunk volt.


Még több tipp és cikk itt:

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

A legfinomabb halas receptek 2024-ben

A magyar nem egy halas nemzet, pedig lehetősége és alkalma is lenne rá, hogy megannyi, akár hazai halból válogasson. Ennek ellenére azért van, amit szeretünk: lazac jöhet minden mennyiségben, de a rántott pontypatkó és természetesen a halászlé is trónbitorló, idén is. Lássuk a legfinomabb halrecepteket 2024-ben.

Nosalty

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...