Így készíts idén húsvétkor tökéletes báránybordát fűszervajjal

A tökéletes bárányborda megkoronázza a húsvéti ünnepet. Mutatjuk, hogyan dobhatod fel egy különleges fűszervajjal.

A vegák most ne figyeljenek, de húsvétkor igenis szokás bárányt enni. Az ilyentájt levágott állatok még tejes bárányok, azaz nem füvet legelnek, hanem kizárólag az anyjuk tején nevelkednek. Ráadásul, ha magyar bárányt választunk, kiemelkedő minőséget kapunk, hiszen a sok füves legelő biztosítja az anyajuh egészséges, természetes tejét, ami érződik is a húson, amely rózsaszín, porhanyós, és nem túl erőteljes ízű.

Nagyon mutatós fogás a húsvéti asztalra (is) - recept itt!

A borda és a gerinc a bárány legértékesebb részei, amiket akár rózsaszínűre sütve is élvezhetünk. Ebben az állapotban a hús már eléri azt a hőfokot, amikor az élősködők vagy az egészségre veszélyes baktériumok elpusztulnak, azonban még nem szárad ki, nem válik rágóssá.

Minimális fűszerezést igényel, csak sózni és borsozni kell. Ezért jó választás hozzá a fűszervaj is, hiszen a vaj krémessége ellensúlyozza a benne lévő fűszerek erőteljességét, így élvezni tudjuk a bárány jellegzetes ízét is. Aki szereti a fűszeresebb ételeket, csak bátran, de ne használjon 3 karakteres íznél többel, mert túl nagy lesz a káosz az ízlelőbimbóinknak.

A petrezselyem, a citromhéj és a rózsabors keveréke például jól megy a bárányhoz, de klasszikus barátai még a rozmaring és a fokhagyma is: ezeket is kipróbálhatjuk akár fűszervajban, akár a serpenyőben, a hús mellé dobva.

Érdekesebb, bonyolultabb elkészítést igénylő fűszervajakban is gondolkozhatunk: szóba jöhet például a karamellizált hagyma és a kakukkfű, az alma és a Gruyére sajt, esetleg a bacon és a whisky párosa is, bár ezek nem kimondottan a bárányhoz illenek. Az utóbbi például inkább egy sült csirkének állna jól, a hagyma és kakukkfű pedig egy steakhez kiváló választás.

A bárány többi részéből is készíthetünk ízletes fogásokat, igaz, már fűszervaj nélkül, ugyanis ezeket a vágatokat jóval hosszabban kell párolni ahhoz, hogy fogyaszthatóak legyenek. A csülök, a szegy, a lapocka, a nyak és a pofa mind kellően inas, izmos hús ahhoz, hogy a hosszantartó, alacsony hőfokú párolás alatt ezekből az amúgy ehetetlen kötőszövetekből kioldódjon a kollagén, amitől az “ottmaradt” hús nem is csak omlós lesz, hanem gyakorlatilag olvad.

Bárányborda petrezselymes-citromos-rózsaborsos fűszervajjal - recept itt!

Először mindenképpen pirítsuk meg a húst magas lángon, majd adjunk hozzá zöldségeket (sárgarépát, zellert, hagymát, akár burgonyát is), zöldfűszereket, és valamilyen folyadékkal, alaplével vagy borral felöntve alacsony hőfokon lefedve a sütőben (150ºC-on), vagy a tűzhelyen 2-3 órán keresztül pároljuk. Garantáltan felejthetetlen élményben lesz részünk!

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Még több fantasztikus recept húsvétra:

Legújabb receptek

Gyümölcskenyér

Ha könnyen és gyorsan szeretnétek emlékezeteset villantani, akkor ez a gyümölcskenyér kapóra jöhet. Nálunk most aszalt vörösáfonya, cukrozott gyömbér, aranymazsola, dió és étcsoki ...

Baileys házilag

Ha szeretitek az édes-selymes krémlikőröket, akkor az idei karácsonyi ajándékotok magatoknak legyen az, hogy elkészítitek házilag. Ugyanis sokkal-sokkal finomabb és aromásabb lesz, ...

Csülök sörben sülve

A sörben sült csülök fejedelmi fogás, ráadásul jó kiadós is. Érdemes egy nappal a sütés előtt bepácolni a húst, hogy az ízek jól átjárják és finom szaftos, omlós legyen. Ameddig ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...