A nyár tényleg beköszöntött, a hőmérséklet lassan, de biztosan melegszik, végre volt tavaszunk is, a gyümölcsök pedig sorban érkeznek a piacokra: az eper lecsengett, van még málna, érkezik a cseresznye, kicsit később a meggy, illetve a barackszezon is ránk vár. Lássuk, mit mond a kertészmérnök, mit érdemes tennünk, ha bőségesebb gyümölcstermésre vágyunk idén – olvassátok Kósa Dániel, gyümölcs szakirányú kertészmérnök tanácsait, melyeket a Agrárszektor közölt.
Szaftos barackos gombóc
Nyár közepén terebélyes fáikon beérnek az első aranysárga barackok, és remélhetőleg a konyhánkig is megtalálják az útjukat. Ha ez így történne, készítsünk belőlük klasszikus ...
Klasszikus meggyes piskóta
Valljuk be, jó piskótát sütni nem könnyű, biztosan azért, mert olyan egyszerűnek tűnik, pedig sok kis apró buktatója van. Ez a süti gyerekkorunk egyik kedvence, sőt még inkább a ...
Nektarinos-serranós-mozzarellás falatok
Van valami a nektarinban, ami azt kiáltja, hogy „nyár van”! Édes, lédús és nagyon változatosan felhasználható. Ezek a csinos kis baracknyársak sonkával, mozzarellával, bazsalikommal ...
Katt a galériára a kertész tanácsaiért és a több gyümölcsért!
Így terem több gyümölcsöt a fád a profi kertész szerint
1. Nagyobb gyümölcs = több ritkítás
A barack és alma esetében is igen fontos a gyümölcs mérete, így muszáj a termést ritkítanunk. A cél, hogy ne teremjen túl sokat a fa, ugyanis ekkor nagyon picik lesznek a gyümölcsök. Egyszerű megoldás, ha kézzel vagy bottal leverjük a termés egy részét. A vegyszeres ritkítást ne alkalmazzuk, ha lehet!
2. Öntözés...de mennyi?
A szakértő szerint a gyümölcsök a terméshozás időszakában igénylik a teljes vízigényük 60-65%-át. Ha kevés a víz, előfordulhat terméshullás. Egy termőkorú fa gyümölcsérési időszakában nyugodtan kaphat 10-15 liter vizet / nap. A fejlődő gyümölcsök beltartalmi összetétele nagymértékben káliumtúlsúlyos, ami vonzza a vizet, így növekedik. Az öntözővízhez tápoldatot is tegyünk!
3. Kerüljük a kártevőket
A csapadékos, meleg, párás időjárás miatt érdemes a gombák ellen permetezni. A szakember szerint főleg a levéltetvek, a legyek, a molyok, az araszolók, az ormányosok ellen célszerű védekezni. Ajánlott beszerezni egy feromoncsapdát, melyen a rajzást figyelve maximalizálható a kezelés hatása.
Pro-tipp: kiskertekben kéthetente váltsunk hatóanyagot, így elkerülhető a rezisztencia kialakulása!
+ Tippek:
A szakértő elmondta, hogy a cseresznyelégy május végén / június elején rakja be a petéit az érésben lévő cseresznyébe, ellene időben ki kell lógatni sárga lapokat a fákra, a levéltetvek ellen pedig szintén ajánlatos csapdákat kiaggatni.
A meggyfánál és a kajszinál vágjuk le a száraz ágakat, moníliafertőzés esetén pedig el is kell égetni azokat.
További gyümölcstémák itt: