Amikor lekvárt, salátákat vagy valamilyen desszertet készítünk sárgabarackkal, a magjától általában egész egyszerűen megszabadulunk. A TikTokon azonban elkezdett terjedni néhány videó, amelyek szerint érdemes megőrizni a gyümölcs ezen részét is. A felhasználók azt állítják, hogy a magok elfogyasztása segíthet megelőzni a pattanások és az aknés hegek kialakulását.
Az erről készített tartalmak egy részét már eltávolították, de van olyan is, amit már közel félmillióan láttak. Ebben egy kínai származású felhasználó meséli, hogy gyermekkorában naponta minimum öt barackmagot evett meg, és ő ennek tudja be a hibátlan bőrét. Szerinte ez egyfajta „keleti gyógymód a tiszta bőrért”.
Valóban jót tesz a bőrnek?
Az sem véletlen azonban, hogy némelyik videót már törölték: a szakértők ugyanis felhívták a figyelmet arra, hogy ez a megoldás akár veszélyes is lehet. Jennifer Gordon, a Westlake Dermatology igazolt bőrgyógyásza elmondta, hogy nincs olyan adat, ami alátámasztaná, hogy a barackmag valóban segíthet a bőrkép javításán.
Véleménye szerint az egyetlen lehetséges magyarázat erre a trendre az, hogy a kis magok egészséges zsírsavakat, valamint E-vitamint tartalmaznak, amelyek alapvetően csökkentik a gyulladást.
Megan Hilbert, a Top Nutrition Coaching bélegészségre szakosodott regisztrált dietetikusa szerint tény, hogy ebben a fura élelmiszerben sok az antioxidáns és az egészséges olajok, illetve valóban gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal bír. Azonban a szakértők szerint ezek a magvak közel nem tartalmaznak annyit a jótékony hatóanyagokból, hogy számottevő hatásuk lehetne az arcbőrre.
Veszélyes is lehet?
Dena Champion, az Ohio Állami Egyetem Wexner Medical Center regisztrált dietetikusa arra is felhívta a figyelmet, hogy az egészséges tápanyagok mellett mást is tartalmaz a sárgabarack magja: az amigdalin nevű kémiai vegyületet. Ez számos gyümölcs és növény magjában megtalálható, így a sárga mellett az őszibarackéban, a cseresznyéében és a szilváéban is.
És hogy ez miért probléma? Brendan Camp, bőrgyógyászati és dermatopatológiai tanúsítvánnyal rendelkező orvos szerint azért, mert az amigdalint a szervezet lebontja, és cianiddá alakítja, ami mérgező, sőt potenciálisan halálos is lehet. A cianid ugyanis megakadályozza a sejteket az oxigén felhasználásában.
Sőt: ez az anyag a gyomorban is felszabadul, és a cianiddá alakul, így olyan mellékhatásokat okozhat, mint a fejfájás, a szédülés, a hasi görcsök, a szorongás, a gyengeség, a hányás vagy a mellkasi fájdalom.
Nem árt tudni, hogy akár már két kisebb mag is tartalmazhat elegendő amigdalint ahhoz, hogy halálos adag cianidot szállítson a szervezetbe. Tehát: maradjuk a biztonságos, bevált megoldásoknál, ami a bőrproblémák kezelését illeti!
Még több szépségápolás: