A banánt mostohán kezelik a többi gyümölcs között, mert több cukor és szénhidrát található benne, mint a társaiban - ennek ellenére nagyon fontos, hogy rendszeresen fogyaszd. Mutatjuk is, miért.
1. Tele van káliummal
Egy közepes banán 422 mg káliumot tartalmaz, vagyis a napi ajánlott bevitel 12 százalékát. A kálium segít az izmaid összehúzódásában, a szívverésed szabályozásában, az idegsejtjeid munkájában, hozzájárul ahhoz, hogy a sejtjeid megfelelően működjenek, és az anyagcseréjük is jól szuperáljon. Ráadásul a szervezeted nátriumszintjét is szabályozza, úgyhogy ha nem viszel be eleget belőle, annak a szíved és a veséd láthatja a kárát.
2. Segít, hogy hidratált maradj
Itt is a kálium a főszereplő: az ásványi anyag segít a tested folyadékszintjének szabályozásában, különösen az elektrolitok pótlásában, amiket pl. edzés közben veszítesz. Az elektrolitok szintje felborulhat a komolyabb mozgás után, ezért szokták a sportolóknak ajánlani, hogy egyenek banánt rendszeresen.
3. Jót tesz a bélrendszerednek
A banánnak nagyon magas a rosttartalma (egy közepesben 3 g van, ami nagyjából a napi ajánlott bevitel 10 százaléka), ez már magában jót tesz az emésztésnek. Ezen kívül prebiotikumot is tartalmaz, ami hozzájárul, hogy a beleidben lévő jó baktériumok megfelelő számban szaporodjanak. Egyre inkább rájövünk, hogy az egészséges emésztés mennyire fontos a szervezeted számára, ezért nem árt, ha figyelsz rá.
4. Tökéletesek edzés előtt
A banán a legideálisabb gyümölcs, amit edzés előtt ehetsz: természetes cukrokat tartalmaz (azaz feltölti a szénhidrátraktáraidat), de nem terheli meg az emésztésedet. Ráadásul kutatások azt is igazolták már, hogy a banán olyan összetevőket tartalmaz, amelyek segítenek a teljesítményed növelésében.
5. És edzés után is jól jönnek
Egy kutatás kiderítette, hogy a banán egyes összetevői segítenek a kitartó, hosszú távú mozgás utáni izomgyulladás csökkentésében - így közvetve az izomláz megelőzésében és enyhítésében is.
6. Jót tesznek a szívednek
Megint egy pirospont a káliumnak, ez az ásványi anyag ugyanis segít a vérnyomás csökkentésében, és csökkenti a stroke kockázatát.
7. Helyettesítheted vele a cukrot
Na persze nem mindenben, de a süteményekben például tökéletes egészséges alternatívája lehet a cukornak. De édesítheted vele a reggeli kásádat, turmixodat, joghurtodat is.
8. Ha várandós vagy, ne fogd vissza magad
A banán B6-vitaminban gazdag, ami a várandós nők számára lehet kifejezetten fontos, ugyanis segít a magzat agyának fejlődésében, ezen kívül az anyagcserére is jó hatással van. Hiába nem hallunk annyit a pozitív hatásairól, nagyon fontos alapvitaminról van szó, amit nem árt, ha bőven viszünk a szervezetünkbe.
9. Kordában tartja az étvágyadat
A banánban rezisztens keményítő található, amelyről kutatások bizonyították, hogy segít elnyomni az étvágyat: azok, akik rendszeresen fogyasztanak banánt, általában kevesebb kalóriát visznek be, mint azok, akik egyáltalán nem esznek ilyen gyümölcsöt. Persze ez nem azt jelenti, hogy ha farkaséhes vagy, egy banán kisegít, de kevésbé lehetsz tőle kívánós, ami már jó eredmény.
10. Megvédi a vesédet
Egy svéd tanulmány kimutatta, hogy azok, akik rendszeresen legalább napi 3 adag gyümölcsöt ettek, kevesebb eséllyel váltak veserák áldozatává. Amikor a kutatók megnézték, mely gyümölcs számít a legjobban, a banán lett a győztes: ez volt az, amely leginkább hozzájárult az egészséges veseműködéshez.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ezeket olvastad már?
Jöhet a banán, ha fogyni szeretnék?
A fogyókúrás étrendből az elsők között szokás kizárni a banánt. Vajon jogos ez a lépés? Segít ez valamit?
Abonyi Orsi dietetikus6 banán már halálos lehet?
Ti hallottatok már arról, hogy ha 6 banánt esztek meg egy ültő helyetekben, az akár halálos is lehet?
Bodon Judit dietetikus13+1 cukormentes banános desszert
Hozzáadott cukor helyett édesítsd a sütiket, krémeket banánnal! Nem fogod megbánni.
NosaltyTop 10 igazi káliumbomba
A kálium a szervezetünk számára egyik legfontosabb mikrotápanyag. Ez a 10 alapanyag segít abban, hogy sose szenvedj hiányt belőle!
Bodon Judit dietetikusvia Prevention.com
címlapfotó: 123rf