Gombás kórokozó fenyegeti a banánt nagy monokultúrás ültetvényeken, olyannyira, hogy sokunk kedvenc gyümölce a kihalás szélén is állhat, ha elfajul a helyzet. Erre a szomorú konklúzióra jutott a massachussettsi Amhersti Egyetem: sajtóközleményükben számoltak be a részletekről. Szerencsére még nincs veszve minden, ugyanis a kutatók találtak módot a banán megmentésére.
Egyszer már kihalt
Az általunk jelenleg ismert, szeretett és fogyasztott banánfajta a Cavendish, amelynek elődje a Gros Michel fajta az 1950-es években teljesen kihalt. A gyümölcsöt akkor is egy gombás kórokozó tette tönkre, és most is hasonló (bár nem ugyanolyan) kórokozó miatt kell aggódnunk. Ez nem más, mint a Fusarium oxysporum.
Annak ellenére, hogy a Cavendish elvileg ellenállóbb a betegségekkel szemben, a '90-es évektől sajnos elérték a Délkelet-Ázsiából Afrikába és Közép-Amerikába átterjedt betegségek.
„Az elmúlt tíz évet azzal töltöttük, hogy tanulmányozzuk a banánpusztulás újabb hullámát” – így nyilatkozott Li-Jun Ma, az egyetem tanulmányának vezető szerzője. Jelentésükből kiderül, hogy a most fenyegető Fusarium oxysporum másik gombatörzsből fejlődött ki, mint az 1950-es évek járványait okozó kórokozó. A modern kártevőt TR4-nek nevezték el, a pusztítás jelentős részét pedig néhány járulékos gén jelenlétének tudják be.
Az ilyen fertőzések mellett a tudósok arra is felhívták a figyelmet, hogy nagy problémát jelent a banán monokulturális termelése, azaz, hogy a világ nagy részén csak egy fajtát veszünk a gyümölcsből. A kihalás veszélyét az is csökkentené, ha diverzebb lenne a banántermelés.
Hírek, érdekességek, újdonságok: