Ahhoz, hogy a gyümölcsöt hetekig, hónapokig tárolni lehessen, olyan körülményeket kell teremteni, amelyek hatására a gyümölcs életfolyamatai leállnak, vagy nagyon lelassulnak
– ismertette a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).
Az „utóérő” gyümölcsöket – amelyek még leszedés után is érnek – éretlenül szedik le, és csak fogyasztás előtt érnek be. Az érési folyamatokat alapvetően a hőmérséklet csökkentésével, azaz hűtéssel, valamint a tárolóban lévő levegő összetételének szabályozásával tudják leállítani, vagy legalább lelassítani.
Az egyik legfontosabb feladat, hogy megakadályozzák a gyümölcs vízveszteségét, vagyis fonnyadását, másrészt pedig a romlást és penészedést okozó gombáktól is meg kell védeni a termést. Az, hogy mind a kettőt megakadályozzák, nem kis feladat, éppen ezért egy többlépcsős eljárásnak vetik alá a déligyümölcsöket.
Nézzük, mi a menete:
- Beállítják a megfelelő hűtési hőmérsékletet.
- A fonnyadás elkerülése érdekében 90 százalék körüli páratartalmat teremtenek.
- A légtér oxigéntartalmát lecsökkentik, a széndioxid-tartalmát pedig kissé megemelik.
- Forró vízzel és/vagy szódabikarbónás, timsós vagy klóros vizes áztatással fertőtlenítik a gyümölcsöket.
- Kifejezetten erre a célra engedélyezett gombaölő szerekkel is kezelik a gyümölcs héját.
- A termésre végül egy vékony viaszbevonat kerül, amely meggátolja a gyümölcs légzését, illetve megakadályozza a fonnyadást és a gombák héjba való bejutását.
A fentiekből következik, hogy a déligyümölcsök esetében számíthatunk arra, hogy a terméket valamilyen tárolhatóságot növelő kezelésnek vetették alá. Az esetek jelentős részében ez nem jelent különösebb problémát vagy kockázatot, mert a termék meghámozásával a héjon maradt anyagokat is eltávolítjuk
– írta a Nébih.
Még több friss hír: