A város kellős közepén, egy kis erkélyen is nekivághatunk a saját növényeink termesztésének. Attól függően, hogy mennyi helyünk van, és milyen adottságokkal rendelkezik a balkonunk (például mennyi napfény éri), különböző haszon- és dísznövényeket választhatunk. Persze megvannak a buktatói a balkonkertészetnek, ismerjük meg ezeket, hogy sikeres kiskertünk lehessen.
Ismerjük meg az erkélyünket!
Mérjük fel a hely adottságait, hogy biztosan jó helyre kerüljenek a növények. Ugyanis lehet, hogy az erkély egyik sarka például egész nap árnyékos marad, vagy rendszeresen odafolyik az esővíz.
Ezek a tényezők mind hatással lesznek a balkonra ültetett növényekre, ezért érdemes már alapból felkészülten ültetni, növényeket választani.
Tipp: ültessünk a korlátra, hogy elég fény érje a növényeket. Akár a falra is fúrhatunk fel cserepeket, így kellemes, elérhető magasságban lesznek.
Válasszunk megfelelő cserepeket!
A cserepek mérete a választott növényeink igényeit kövesse. Például a fűszernövények, virágok jól megélnek kisebb, sekélyebb ládákban is. Viszont, ha zöldségek mellett döntünk, azoknak nagyobb hely és mélyebb föld kell majd.
Mindig tájékozódjunk az ültetni kívánt növények igényeiről: ezt az információt a csomagoláson biztos megtaláljuk majd. Ha ugyanis túl sekély földbe ültetünk egyes növényeket, nem tudnak majd rendesen kifejlődni, nem lesz rajtuk rendes termés.
Tipp: ha tehetjük, és a hely is engedi az erkélyen, ültessünk magaságyásba. Ezekben a mély ládákban szinte hasonló hatást érhetünk el, mint ha kerti talajba vetnénk a növényeket. Ahhoz, hogy kellően mélyre jusson a mag, használjunk ültetőbotot.
Használjunk megfelelő földet!
Az sem mindegy, hogy palántáról vagy magról ültetünk majd. A különböző stádiumban lévő növényeknek más a tápanyagigényük: a palánták szükségletei eltérnek a magoncokétól.
Általában a fűszernövények, a zöldségek és a virágok mind különböző földben érzik jól magukat. Ez kifejezetten fontos az erkélyen, hiszen máshonnan nem tudnak tápanyagot szerezni a növények.
Tipp: ne használjuk ugyanazt a földet az összes növényhez, vegyük figyelembe az igényeiket. Az egyenletes ültetésben és elosztásban egy magvető kanál lehet a segítségünkre.
Gondoskodjunk a rendszeres öntözésről!
Mivel még az esős időszakokban sem kapnak az erkélyen élő növények olyan sok vizet, mint a kertben növekedők, nagyon fontos a rendszeres öntözés. Naponta ellenőrizzük, hogy nem túl száraz-e a cserép tartalma.
Szintén kerüljük a túlöntözést, mert ez oda vezethet, hogy elrohadnak a növények gyökerei.
A föld legyen nedves, de ne tocsogjon a vízben. Ehhez biztosítsuk a megfelelő elvezetést is: például apró lyukakkal a cserép alján.
Tipp: a túlöntözés ellen kiváló eszköz lehet egy permetező. Ez ugyanis képes egyenletesen, kis mennyiségű vizet is eloszlatni a növényeken anélkül, hogy eláztatná őket. A friss hajtások és gyenge palánták sem fognak így lekonyulni, mivel gyengébb a sugara, mint egy locsolókannának.
Keress még több konyhai praktikát a Konyha - Vágod? rovatunkban!