Ha eddig nem mertél belevágni a betondzsungel közepében a kertészkedésnek, akkor megadjuk a kezdő lökést! A balkonkertek igazi kis oázist jelenthetnek, pláne ha a város szürkesége vesz körül minden irányból. Színes virágok, friss fűszernövények, zamatos zöldségek és mézédes gyümölcsök várják, hogy a te balkonkertedre teremjenek! Íme, 4 bevált tipp, amiktől a te erkélyed lesz a legpazarabb!
Kattints a galériára a virágzó balkonkert tippjeiért!
1. Előzetes tájékozódás
Mielőtt beszereznéd a vetőmagokat, kiskapát, ásót és ládákat, mindenképp járj utána, hogy milyen fekvésű az erkélyed vagy loggiád. Északi fekvés esetén nem sok fény éri az erkélyed, ezért érdemes olyan növényeket kiültetned, amik minimális napsütéssel is jól érzik magukat. Ezek leginkább szobanövények, amiket már a fagyok elmúltával akár ki is telepíthetsz, úgy mint az anyósnyelvet, bambuszpálmát vagy éppen a rákvirágot. A déli fekvés ennek az ellentéte, hiszen félő, hogy szétégnek a tűző napon a virágaid. Ez megoldható valamelyest, ha árnyékolót szerelsz fel és így szűrt fényben élvezkedhetnek a növényeid. A legoptimálisabb a keleti és nyugati tájolás, mert így széles repertoárból válogathatsz a virág- és zöldségfelhozatalt illetően.
2. Vizsgáld meg a fényviszonyokat
Amellett, hogy milyen fekvésű az erkélyed, érdemes megfigyelni, hogy milyen egyéb tényező befolyásoja még az erkélyre eső fény mennyiségét és minőségét. Például, hogy van-e szemben egy magas épület, ami árnyékot vet pont a te lakásodra, vagy hogy mennyire melegszik fel az erkély egy napsütéses délutánon. Ezek az apróságok sokat segíthetnek, hogy a legideálisabban válassz növényeket.
3. Ültetőedény és -közeg
A cserép vagy balkonláda kiválasztásakor is körültekintően kell eljárnunk, hiszen egy paradicsomnak minimum 20 literes balkonládára lesz szüksége, hogy a gyökérzetének kellő mennyiségű helye legyen, így rendeltetésszerűen fejlődhessen a növény. Érdemes az ültetőedény formáját is előre kitalálni, hogy minél jobban ki tudd használni a teret.
A virágföld is kritikus pontja lehet a balkonkertészkedésnek, hiszen egy láda föld hetek vagy hónapok alatt tápanyagszegénnyé válik, ezért természetes tápoldattal kell dúsítani, hogy a növény egészséges maradjon.
4. Csíráztatás
Ha már kitaláltad milyen növényekkel szeretnéd gazdagítani erkélyedet, akkor a magokat beszerezve csíráztasd ki őket, még mielőtt kiültetnéd a balkonládákba. Így biztos lesz a siker, ráadásul rengeteg balkonkertészkedésre nemesített vetőmag közül válogathatsz. Egy joghurtos pohár vattával kibélelve szuper opció, hogy még a lakáson belül megkezd balkonkertész-karriered. És ha már eléggé megerősödött a hajtásod, mehet is a tápanyagdús földbe.
Még több növényápolás itt: