Pedig annyira vártam, hogy megtanuljon járni! Végre nem kell annyit ölben cipelni, könnyebb lesz utazgatni, és a nadrágok térdén sem éktelenkednek kimoshatatlan foltok… Na de azért ennyit jönni-menni?! És mindig a legveszélyesebb helyeket találja meg!
Az apukája szerint túlaggódom a dolgot. Nem kell annyira félteni! Olyan, mint a macska. Végül mindig a talpára esik, mindig megússza valahogy a nehéz helyzeteket.
Azt elismerem, hogy gyorsan tanul. Néhány hét alatt eljutottunk odáig, hogy egész ügyesen felméri a lehetőségeit, és tudja, mikor melyiket válassza. Egy vagy két lépcsőfoknál a falba vagy a korlátba kapaszkodva lépked, de ha magasabb lépcsőről van szó, ott felfelé és lefelé is mászva/tolatva közlekedik. Előfordul, hogy mérgesen kurjantva odarendel egy felnőttet maga mellé, kapaszkodónak. Mostanában már az sem ritka, hogy megáll, visszanéz, ha azt hallja tőlem: „állj meg, várd meg anyát!”
Ó azok a régi szép idők, amikor mindig a közelemben garázdálkodott! Most pillanatok alatt eltűnik a lakásban, és ha nem vagyok elég éber, máris vészhelyzetben találom. Tapasztalatból tudom, hogy ha nagy a csönd, az mindig gyanús! Három csemetével éltem már át ezt az időszakot, én már sok mindent láttam:
- élvezettel kenik szét a krémeket mindenfelé, mindegy hogy popsikenőcsről vagy testápolóról van szó,
- felmásznak mindenhová, ahol aztán apró tárgyakat tömnek a bendőjükbe. Sorstársaimtól tudom, mi minden kerül elő pár nap múlva a pelusból – társasjáték-figurák, legodarabok, ilyen-olyan műanyag vagy gumijátékokról lerágott emészthetetlen darabkák....
- az egyik a székről esik le és elharapja a nyelvét,
- a másik a forró lámpaégőt markolja meg.
Olyan anyukával még nem találkoztam, aki egy hasonló történetet sem tudott elmesélni egy-másfél éves gyermekéről. Egészen eddig egy szakkönyvbe sem lapoztam bele, úgy éreztem, a harmadiknál már nincs szükségem szaktanácsokra...
...amikor aztán Zsófi lenyelt egy legodarabot, rögtön Dr. Spock könyvéhez menekültem.
Hiába nyugtatgatott a védőnő, a gyerekorvos, én romokban hevertem. Ilyen még nem volt a praxisomban. Rossz anyának éreztem magam. Dr. Spock végül „helyretett”, már az első mondatoktól visszatért az önbizalmam: „Az egyéves kor igen veszélyes. Képtelenség minden balesetet előre látni és így megelőzni. Ha a szülő túlságosan aggodalmas, a gyerek félénk és függő természetű lesz.” Az viszont fontos, hogy kellő hangsúlyt kapjon a balesetmegelőzés!
Amit meg kell tennünk a balesetek megelőzése érdekében:
- Csak és kizárólag gyermekülésben, megfelelően rögzítve szállítsunk kisgyermeket autóval vagy kerékpáron!
- Séta közben igyekezzünk gyermekünket magunk mellett tartani, rászoktatni arra, hogy nem léphet le a járdáról anélkül, hogy a szülő kezét fogná!
- Soha ne hagyjunk kisgyermeket egyedül otthon, akkor sem, ha alszik! Bármekkora kényelmetlenséggel is jár a babát magunkkal hurcolni, nem éri meg kockáztatni!
- Az égés, forrázás gyakran előforduló baleset a piciknél. Figyelnünk kell a főzésnél, forró ételek, italok tárolásánál. Kályhák, kandallók, fűtőtestek is veszélyforrást jelentenek. A konnektorokat be kell dugaszolnunk, az elektromos háztartási gépek használatánál is ügyelnünk kell arra, hogy apró kezek ne férhessenek hozzá!
- Fürdőkádban, kerti medencében ne hagyjuk egyedül a picit! A manapság használatos bababiztos medencetakarók sem jelenthetnek 100%-os biztonságot. Vízben, vízközelben elengedhetetlen a folyamatos felnőtt jelenlét, figyelem!
- Etetőszékben, babakocsiban mindig kössük be a babát! Azt hihetjük, hogy mélyen alszik a kocsijában, a következő percben pedig már fel is állt, és felborult…
- Ha a lakásban van lépcső, legyen alul-felül kisajtóval elzárva! Tanítsuk meg gyermekünket a lépcsőn való közlekedés biztonságos módjára! Ha nincs, szereljünk fel kapaszkodót a lépcső mellé, igyekezzünk csúszásmentesíteni!
- A kisgyermek által elérhető ablak biztonsági zárral legyen ellátva! Ráccsal védjük attól, hogy egyedül kimenjen az erkélyre!
- Tüntessük el a baba által elérhető magasságig az összes apró tárgyat, le- és félrenyelhető dolgokat! Nehezebb a helyzet, ha nagyobb testvérek vannak. Őket nem tilthatjuk el kedvenc játékaiktól, de követeljük meg a rendrakást a játék végén! Ha elég következetesek és kitartóak vagyunk, elérhetjük, hogy a nagyobb gyermekek is tekintettel legyenek a picire.
- Az éles, hegyes tárgyakat is távolítsuk el, mint például a ceruza, olló, villa, kés, penge.Legyen biztonsági zár a veszélyes anyagokat tartalmazó szekrényeken, fiókokon! A kicsik képesek mindent megkóstolni, még a rossz ízű dolgokat is. Különösen a gyógyszerek, a cigaretta, a gyufa veszélyesek, de mérgezést okozhatnak a háztartási vegyszerek, tisztítószerek is.
- Sok a mérgező növény, virág. Ha tehetjük, ezeket száműzzük a lakásból, kertből. A „mindent megkóstoló” korban lévő gyermekünket folyamatosan tartsuk szemmel, ha ilyen környezetben tartózkodik.
Ezeket olvastad már?
8 kérdés, amit sose kérdezz meg szülés után egy anyától
Annak az anyukának, akinek néhány hónapos babája van, minden erejét arra kell koncentrálnia, hogy túlélje azt a bizonyos első évet. Ezeket semmiképp se kérdezd meg tőle!
adminA nyersen őszinte különbség az első, második és harmadik gyereknél...
Egy három gyerekes amerikai riporternő listája arról, melyik fiával hogyan élte meg a babakorszak nagy eseményeit!
admin10 ok, amiért jól jön egy kis- vagy nagytesó a...
Bár a tesók között nem ritkák a konfliktusok, azért vannak előnyei is annak, ha van egy testvéred. Íme 5 példa a nagytesó, és 5 a kistesó szemszögéből!
adminBátorító levél egy anyától barátnőjének, aki még nem meri bevállalni...
Anyaszoba bátorító levele barátnőjéhez, aki még nem mert belevágni a babázásba, de talán majd most ráveszi magát a nagy döntésre...
admin